KLASA 2 D Z „CZASEM HONORU” W CENTRALNEJ BIBLIOTECE WOJSKOWEJ
W dniu 28 października br. klasa 2 D, dziÄ™ki prezesowi warszawskiego obwodu Zrzeszenia WiN mjr Waldemarowi KruszyÅ„skiemu, miaÅ‚a okazjÄ™ uczestniczyć w spotkaniu z autorem książki i scenariusza serialu „Czas honoru” JarosÅ‚awem SokoÅ‚em oraz aktorkami KatarzynÄ… Sawczuk („Zosia”) i WeronikÄ… Humaj („Irena”), które odbyÅ‚o siÄ™ w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie.
Mottem, które towarzyszyÅ‚o uczestnikom, byÅ‚y sÅ‚owa wypowiedziane przez Ministra Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej Józefa Becka w Sejmie II Rzeczypospolitej 5 maja 1939 roku: „Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i paÅ„stw, która jest bezcenna. TÄ… rzeczÄ… jest honor”. Jak siÄ™ wkrótce okazaÅ‚o te wÅ‚aÅ›nie sÅ‚owa zainspirowaÅ‚y pana SokoÅ‚a do nadania powieÅ›ci jej obecnego tytuÅ‚u.
Gośćmi honorowymi byli kombatanci: dr hab. mjr Leszek Å»ukowski, prezes ZarzÄ…du Głównego Åšwiatowego ZwiÄ…zku Å»oÅ‚nierzy Armii Krajowej, mjr Waldemar KruszyÅ„ski – prezes ZarzÄ…du Obwodu Warszawa Zrzeszenia Wolność i NiezawisÅ‚ość oraz Tadeusz Kurcyk – wiceprezes ZwiÄ…zku Karpatczyków. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: bp prof. dr hab. Jerzy (PaÅ„kowski) – prawosÅ‚awny ordynariusz wojskowy, pÅ‚k dr hab. Juliusz S. Tym – szef Katedry Historii WojskowoÅ›ci WydziaÅ‚u BezpieczeÅ„stwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Jednak największa grupą uczestników (ok. 200 osób) była młodzież szkół związanych ze Zrzeszeniem WiN.
Jednym z ważniejszych punktów spotkania było wystąpienie dr hab. Leszka Żukowskiego, który przypomniał uczestnikom wagę wartości moralnej, jaka jest honor. Przekonująco ukazał historyczne znaczenie tego pojęcia, ale też potrafił dowieść, że także w obecnych, zmaterializowanych czasach winno być coraz więcej przestrzeni dla postaw honorowych.
A potem rozpoczęła siÄ™ rozmowa z JarosÅ‚awem SokoÅ‚em i mÅ‚odymi aktorkami, prowadzona przez krytyka literackiego DorotÄ™ Koman oraz dyskusja z obecnymi na sali gośćmi. Autor „Czasu honoru” ciekawie opowiadaÅ‚ o pracy pisarskiej, o swoich źródÅ‚ach i inspiracjach oraz współpracy z realizatorami serialu. Natomiast mÅ‚ode aktorki, odtwórczynie ról kobiet-powstaÅ„ców czytaÅ‚y fragmenty powieÅ›ci i opisywaÅ‚y swój udziaÅ‚ w pracy na planie filmowym, a także dzieliÅ‚y siÄ™ wrażeniami z tego nietypowego zetkniÄ™cia siÄ™ z naszÄ… wojenna przeszÅ‚oÅ›ciÄ….
Prelekcję wzbogaciła projekcja kilku kluczowych scen z serialu. To była naprawdę świetna lekcja historii, która mam nadzieję, rozbudzi zainteresowanie tematyką wojenną i pozwoli znów sięgnąć po powieść historyczną.
S.M.