Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Konferencja2014

Liceum Stefana Żeromskiego uczestniczyło w konferencji Jan Karski. Człowiek i H/historia. Wyzwania dla edukacji antydyskryminacyjnej w Polsce

Liceum Stefana Żeromskiego jako jedna z kilku szkół reprezentowało Mazowsze na konferencji zorganizowanej w Sejmie RP w dniach 28-29 listopada 2014 r.

Uczniów z całej Polski i ich opiekunów powitał tam marszałek Radosław Sikorski wystąpieniem Jan Karski jako wzór nowoczesnego patriotyzmu, a wprowadzeniem do dwudniowych warsztatów były wystąpienia Joanny Kluzik-Rostkowskiej - minister Edukacji Narodowej, Iwony Śledzińskiej - Katarasińskiej - przewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz prof. Małgorzaty Fuszary - pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania.

Młodzież z całej Polski, w tym Ksenia Łuczak, Ewelina Popiel z 2b i Jagoda Jarosz z 2c -uczennice naszego Żeromskiego, były w pierwszym dniu zaangażowane w dwuczęściowy trening antydyskryminacyjny na podstawie historii Jana Karskiego. Natomiast w drugim dniu uczestniczyły w parogodzinnych ćwiczeniach z odwagi cywilnej oraz wypracowali różne narzędzia kampanii na rzecz równości.

Dla nauczycieli i nauczycielek z kilkunastu polskich szkół ponadgimnazjalnych odbyły się panele dyskusyjne i praca warsztatowa.

Podsumowaniem pierwszego dnia był w grupie trenerów i edukatorów oraz nauczycieli udział w open space-sie [stoliki dyskusyjne/eksperckie nt. sytuacji w polskich szkołach], który przygotowały różne organizacje pozarządowe –tzw. trzeci sektor, ngo- sy chętne do wspierania edukacji na rzecz równego traktowania i przeciwdziałania wszelkiej dyskryminacji.

Celem drugiego dnia pracy po .opracowaniu propozycji standardów edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej było wypracowanie listy rekomendacji w zakresie skutecznej edukacji o prawach człowieka.

Mamy nadzieję, że kreatywność i wyobraźnia zaowocuje ciekawymi projektami.