Strona Główna Sobota, Kwietnia 27, 2024
Współpraca z ngo-sami

Liceum Stefana Żeromskiego w swojej pracy wychowawczej wykorzystuje współpracę z ngo-sami, czyli przedstawicielami trzeciego sektora.

Liceum Z inicjatywy współpracującej z wieloma organizacjami pozarządowymi Bożeny Gąsiorowskiej w szkole w związku z obchodami dnia Patrona odbyło się spotkanie młodzieży z doktorantem UW wydziału Nauk Społecznych i założycielem portalu Nowy Obywatel-gazeta na rzecz sprawiedliwości społecznej.

Pan Rafał Bakalarczyk, bo o nim mowa jest pasjonatem twórczości Stefa Żeromskiego. Uczniowie przygotowali się do spotkania zapoznają się z treścią wybranych z portalu artykułów dzięki zaangażowaniu kilkorga nauczycieli [Norberta Kościelniaka, Elżbiety Żaboklickiej, Renaty Nalej oraz Ewy Trzaskowskiej i Marty Czarnockiej]

Wrażliwość społeczna naszego patrona na problemy ubóstwa i wykluczenia oraz jego koncepcje zaangażowania w rozwiązywanie tychże są do dziś żywym natchnieniem do ważnych debat i działań społeczników nie tylko na tym portalu, ale tam widać to szczególnie. Okazało się, że z rozmów o literaturze dialog szybko przeobraził się w rozmowę naprawdę społecznie istotną….mamy nadzieję, że kontakt nawiązany w okolicznościach Stefanek w 150 rocznicę Urodzin pisarza przetrwa i da ciekawe konsekwencje w kwestii nawiązania współpracy pana Bakalarczyka- jako osoby z wyjątkowo wysokimi kompetencjami w dziedzinie organizowania pomocy społecznej z jakąś grupą wolontariuszy ze szkoły.

Za udane spotkanie i trudną, ale inspirującą rozmowę o współczesnym obliczu biedy, wykluczenia, o bezdomności i niepełnosprawności gościowi podziękowaliśmy symbolicznie i wymownie, wręczając pamiątkową tarczę Współczesnemu Judymowi.