Strona Główna Pitek, Kwietnia 19, 2024
Paczka

Podziękowania za pomoc dla Kresowian
„Paczka dla kombatanta ze Lwowa”

Dobiegła końca rozpoczęta w listopadzie br. kolejna edycja zainicjowanej przez obwód warszawski Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i współpracujące z nim szkoły akcji „Paczka dla kombatanta ze Lwowa”. W tym roku współorganizatorami tego projektu w naszym liceum była klasa 2 D wraz ze swym wychowawcą i członkiem WiN, Sławomirem Maszewskim. Akcja polegała na zbieraniu pieniędzy i produktów żywnościowych oraz przygotowaniu jednolitych paczek świątecznych, które 11 grudnia we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP i konsulatem polskim zostaną przewiezione do Lwowa i przekazane kombatantom, ich rodzinom i miejscowej Polonii.

Nasza inicjatywa spotkała się z szerokim odzewem zainteresowanych pomocą dla naszych rodaków z Kresów. Ogółem dzięki szczodrości wszystkich Państwa udało się zgromadzić 76 paczek żywnościowych i 3.050 złotych.

Kłaniając się Państwu po szlachecku czapką do ziemi, serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, a nade wszystko:

• Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i wszystkim klasom naszej rodzimej Alma mater - Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie
  • Pani Dyrektor Agnieszce Rębielewskiej, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół nr 3, naszym sąsiadom, zawsze z wielką ochotą i hojnie wspierających naszą akcję
  • Dyrekcji, pani prof. Agnieszce Przyjankowskiej i uczniom klasy II i III Liceum Ogólnokształcącego „Horn” w Żyrardowie
  • Dyrekcji, pani prof. Elżbiecie Żaboklickiej, nauczycielom i pracownikom oraz licznym klasom Technikum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Dittricha z Zespołu Szkół nr 2
  • Dyrekcji i klasie 3 B z Gimnazjum w Bolimowie
  • Dyrekcji, nauczycielom i młodzieży z Gimnazjum im. J.A. Maklakiewicza w Mszczonowie
  • Dyrekcji, nauczycielom i wychowankom Zakładu Poprawczego w Studzieńcu
  • naszym niezawodnym przyjaciołom - członkom Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów Stefana Batorego z Żyrardowa, którzy nagłośnili naszą akcję i nie dali się prześcignąć w ofiarności
  • panu Michałowi Łapińskiemu i Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Szewron”
  • zaprzyjaźnionemu Stowarzyszeniu Tradycji Skierniewickiej 26. DP i wszystkim jego sympatykom, a zwłaszcza tym z Instytutu Historycznego UKSW
  • Słuchaczom Uniwersytetu III Wieku w Żyrardowie, którzy pospieszyli z pomocą finansową i materialną
  • pani poseł na Sejm RP Beacie Rusinowskiej
  • radnym Rady Miasta i Rady Powiatu z Platformy Obywatelskiej
  • panu radnemu Prawa I Sprawiedliwości Rady Miasta Żyrardowa Arkadiuszowi Sowie
  • panu Dyrektorowi Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Bogusławowi Nietrzebce i jego córce Zuzannie, która zawsze pamięta o naszej akcji
  • panu Ryszardowi Bielańskiemu, kombatantowi 27 pułku
  • pani Dianie Lament
  • pani Grażynie i Pawłowi Świątek
  • panu Andrzejowi Adamiakowi
  • państwu Alicji i Sławomirowi Zielińskim
  • państwu Ewie, Magdalenie i Dariuszowi Golińskim
  • pani Annie Ruszkiewicz
  • pani Halinie Staniak
  • pani Agnieszce Maszewskiej
  • i wszystkim, którzy zaangażowali się w nasz projekt, a przez moje zapomnienie nie znaleźli się na tej liście.

Jesteśmy wszyscy wielką rodziną i rozumiemy, że kresowym Polakom potrzebna jest nasza pomoc, zwłaszcza tym nielicznym kombatantom, bo są to ludzie wiekowi i najczęściej chorzy. Ofiarność, jaką możemy się wykazać nie jest dla nas olbrzymim obciążeniem, a dla nich jest materialnym wyrazem więzi z Krajem, możliwością podzielenia się z nami opłatkiem w te Najpiękniejsze Święta w roku.

Życzę wszystkim Państwu, aby przy wigilijnym stole towarzyszyło Wam błogosławieństwo tych, o których, dzięki Wam Polska nie zapomniała.

Sławomir Maszewski
nauczyciel w LO im. S. Żeromskiego