Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 26, 2024
Warsztat Terapii Zajęciowej

Jako uczniowie LO im. S. Żeromskiego bierzemy udział w programie ERASMUS+ i w ramach wolontariatu odwiedziliśmy w ferie zimowe Warsztat Terapii Zajęciowej w Żyrardowie.

Podopieczni placówki, jako jednÄ… z form rehabilitacji majÄ… aktywny kontakt ze sztukÄ… (arteterapia) i kulturÄ…. PomyÅ›leliÅ›my, że tamtejsza aktywność Å›wietnie utożsamia hasÅ‚o przewodnie programu: "Sztuka nie zna granic", a także daje nam możliwość poznania życia niepeÅ‚nosprawnych intelektualnie ludzi. MusieliÅ›my stworzyć tam wÅ‚asnorÄ™cznie prace, a później podzielić siÄ™ nowymi doÅ›wiadczeniami z uczestnikami WTZ, gdyż robiliÅ›my je potem z osobami niepeÅ‚nosprawnymi. W efekcie, nasze prace okazaÅ‚y siÄ™ bardzo kreatywne, a z pomocÄ… tamtejszych osób, bardzo cenne. Przy okazji poznawaliÅ›my codzienne zajÄ™cia uczestników, ich schorzenia oraz jakimi, po prostu sÄ… ludźmi. ByÅ‚o to niesamowite przeżycie zarówno dla nas, mÅ‚odych ludzi jak i osób, z którymi pracowaliÅ›my. To nowe doÅ›wiadczenie dużo wniosÅ‚o w życie obu stron, gdyż takich chwil siÄ™ nie zapomina. PanowaÅ‚a tam wesoÅ‚a atmosfera pracy i … zabawy. Zawsze można byÅ‚o liczyć na dobre sÅ‚owo od instruktorów danej grupy jak i czas na wypicie popoÅ‚udniowej herbaty.

Na zakończenie okresu ferii, 30 stycznia odbył się bal karnawałowy dla uczestników WTZ. Pomogliśmy w jego organizacji. Uczestniczył w nim m.in. także warsztat z Grodziska Mazowieckiego i część uczniów naszej grupy. Pani Kierownik WTZ-tu z Żyrardowa powitała wszystkich bardzo serdecznie i zaprosiła do wspólnej zabawy. Już przy pierwszych kawałkach głośnej muzyki zaczęliśmy bawić się z uczestnikami. Różne zabawy i konkursy sprawiły, że czas minął bardzo szybko. Każdy okazał się mistrzem parkietu, aż smutno było się rozstać. Te doświadczenia zapamiętamy na bardzo długo i mamy nadzieje, że uda nam się odwiedzać naszych nowych znajomych, których bardzo polubiliśmy i poszerzać nasze zdolności plastyczne.

Zachęcamy do śmielszego kontaktu z niepełnosprawnymi ludźmi, bo czas z nimi spędzony okazał się fantastycznym przeżyciem!