Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

NASZE LICEUM W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

We mgłę odchodzą ostatni „bandyci”,
Nie ma już konia, siodło w ziemi gnije.
Czas niepamięcią okrył całe życie,
A przecież serce wciąż dla Polski bije …
Wiatr pozacierał echa dawnej sławy,
Na visie plama – przerdzewiała blizna.
Tylko na szabli, którą wnuk się bawi
Znów błyszczą słowa: „Honor i Ojczyna” …
S.M.


W tym roku po raz czwarty obchodziliśmy 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze wyklęci to pojęcie autorstwa Jerzego Ślaskiego, autora książki o tym samym tytule, który będąc żołnierzem słynnego Mariana Bernaciaka „Orlika”, pragnął przywrócić naszej historii pamięć o żołnierzach II konspiracji antykomunistycznej wałczących od 1944 roku z agresorem sowieckim i jego ideologicznymi, polskimi poplecznikami. Żołnierze wyklęci zostali skazani na wieczne zapomnienie, na wykreślenie z historii tylko dlatego, że byli Polakami, że chcieli Polski niezawisłej i suwerennej, przestrzegania wartości, w imię których walczyli przez kilka lat z okupantem niemieckim. Za swoją walkę zapłacili też tragicznie wysoką cenę. W lasach padło ich ponad 8 tys., w ubeckich katowniach zamordowano po procesach 3,5 tys., a bez procesów ok. 10 tys., a przez więzienia przeszło ok. 300 tys. osób, nie tylko żołnierzy, ale też największych bohaterów antykomunistycznego powstania – ludności cywilnej, która ich wspierała. Ci, co przeżyli byli zniesławiani, obdarzani epitetami „reakcyjnych bandytów” i „morderców z AK i NSZ”.

 

Dzisiaj mamy obowiązek pisać historię na nowo, toteż za zaszczyt poczytujemy sobie przywracanie pamięci o bohaterach sprzed 70-lat. W tym roku maleńką kartkę pamięci w nowej historii wolnej Polski zapisała młodzież naszego liceum biorąc udział w żyrardowskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Młodzież z klasy 2D i 1F przygotowana przez prof. Sławomira Maszewskiego stanęła w szranki I Żyrardowskiego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych zorganizowanego pod patronatem prezydenta miasta Wojciecha Jasińskiego. W drugim etapie tego konkursu zwycięstwo w kategorii szkół ponadgimnazjalnych odniósł uczeń klasy 2D – Mikołaj Matysiak.

Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani cennymi nagrodami. W sobotę, 28 lutego uczniowie liceum wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na budynku przy ulicy Armii Krajowej, w którym od 1945 roku mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – miejsce kaźni polskich patriotów. Następnie uczestniczyli w uroczystościach w Resursie miejskiej, gdzie mieli okazję spotkać się z kombatantami ze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i obejrzeć inscenizację historyczną, podczas której grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia 27 pułku ułanów i 26 DP ze Skierniewic odtwarzała oddział Zrzeszenia WiN składający przysięgę. W części artystycznej uczniowie z kl. 2D: Małgosia Cieślikowska, Ela Kawka, Karolina Gajewska, Łukasz Klejner, Jakub Piotrowski, Daniel Olborski i Borys Szczesny przy wtórze gitar i skrzypiec zaśpiewali 2 pieśni partyzanckie z okresu polskiego powstania antykomunistycznego z lat 1944-1948: „Po partyzancie dziewczyna płacze…” i „Marsz Zapory” oraz pieśń Andrzeja Kołakowskiego „Rozstrzelana Armia”. Na uwagę zasługuje również występ uczennicy klasy 3F – Aleksandry Malczyk, która a capella zaśpiewała kilka patriotycznych utworów. Ich występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności – kombatantów i licznie zgromadzonych gości, wśród których nie zabrakło obu Pań Dyrektorek i nauczycieli „Czerwoniaka”.

W niedzielę 1 marca poczet sztandarowy naszej szkoły oraz uczniowie brali udział w wojskowym capstrzyku na palcu Jana Pawła II i w uroczystej mszy świętej w kościele farnym, a następnie delegacja Liceum złożyła kwiaty przy pomniku Armii Krajowej i Zrzeszenia WiN przy ulicy Limanowskiego.


Liczny udział młodzieży naszego Liceum w uroczystościach poświęconych Żołnierzom Wyklętym świadczy o tym, że najlepsze polskie tradycje niepodległościowe znajdują swoich godnych kontynuatorów.

 

Sławomir Maszewski


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25