Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
SPOTKANIE W SINT-MICHIELS

PROJEKT ERASMUS+
SPOTKANIE W SINT-MICHIELS W BELGII

W dniach 7-14 lutego 2015 siedmioosobowa grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu roboczym w Sint-Michiels w Belgii w ramach projektu Erasmus+ „Sztuka nie zna granic”. Oprócz nas na spotkanie przyjechali przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich: z Portugalii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Rumunii, Słowacji, Turcji i Włoch. Było to drugie spotkanie w ramach tego projektu.

Podczas spotkania przeprowadziliśmy konkurs na logo projektu, w którym przez głosowanie wszystkich uczestników zwyciężyło logo zaprojektowane przez jedną z uczennic słowackich. Wzięliśmy udział w warsztatach tańca afrykańskiego i gry na afrykańskich bębnach, stworzyliśmy wspólnie układ choreograficzny, prezentowaliśmy znaczące dla naszych narodów wiersze, a następnie ilustrowaliśmy je za pomocą obrazów malowanych na płótnie, demonstrowaliśmy nasze tańce ludowe i uczyliśmy ich pozostałych uczestników. Niektóre szkoły przywiozły nawet ze sobą stroje ludowe, które dodały prezentowanym tańcom barwy i autentyzmu.

Sint-Michiels to przedmieście Brugii, wspaniałego flamandzkiego miasta o historii sięgającej pierwszego wieku przed naszą erą, którego historyczne centrum zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ze względu na otaczający ją układ kanałów, Brugia bywa nazywana Wenecją Północy. Równie romantyczna, nostalgiczna i piękna, obfitująca w doskonale utrzymane zabytki, głównie średniowieczne i dziewiętnastowieczne, na pewno nie powinna się obawiać konkurencji ze strony autentycznej Wenecji. Zwiedziliśmy ją z przewodnikiem, ale także samodzielnie, uczestnicząc w zespołowej grze miejskiej z GPS-em, w której wędrowaliśmy po mieście szlakiem poezji. Zostaliśmy też zaproszeni przez mera miasta rezydującego w imponującym, czternastowiecznym ratuszu. W ramach zajęć związanych z tematyką projektu zwiedziliśmy pełen przepychu stary teatr miejski oraz nowoczesny, ascetycznie zaprojektowany budynek filharmonii. W obu obiektach mogliśmy zobaczyć nie tylko część dostępną dla widowni, ale także przeznaczoną wyłącznie dla artystów. Nie zabrakło także zajęć sportowych, jak na przykład wycieczka rowerowa do oddalonego o siedem kilometrów Damme.

Przebywając stale w dużej międzynarodowej grupie mieliśmy mnóstwo okazji do rozmawiania po angielsku i poznawania rówieśników z innych krajów europejskich.