Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 19, 2024
Kszesło_2015

Trzeci Licealny Festiwal Sztuki „KszesÅ‚o” 2015
Film Teatr Muzyka – 20.03.2015 Å»yrardów

20 marca 2015 roku w Centrum Kultury odbÄ™dzie siÄ™ trzecia edycja festiwalu reaktywowanego w 2013 roku przez reżysera i nauczyciela naszej szkoÅ‚y - Pana MirosÅ‚awa Wasiewicza. MÅ‚odzież wspierana przez nauczycieli LO oraz pracowników Centrum Kultury przygotowuje realizacje artystyczne w trzech blokach: filmowym, teatralnym i muzycznym. Program tegorocznego festiwalu współorganizowanego przez Licealny Teatr 36 zÅ‚otych jest bardzo bogaty. Zaprezentowanych zostanie 10 premierowych filmów; w tym adaptacjÄ™ filmowÄ… spektaklu teatru 36 zÅ‚otych pt. „SzkoÅ‚a” wg „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, w reżyserii M. Wasiewicza. WÅ›ród pozostaÅ‚ych filmów prezentowanych w konkursie znajdÄ… siÄ™ etiudy Igi Sadowskiej, Karola Nowaka oraz innych uczestników warsztatów prowadzonych przez SzkoÅ‚Ä™ Andrzeja Wajdy. W chwili obecnej grupa mÅ‚odych twórców dziaÅ‚a w Licealnym Klubie Filmowców zaÅ‚ożonym w lutym 2015 roku. Opiekunem tej grupy współdziaÅ‚ajÄ…cej z Centrum Kultury jest prof MirosÅ‚aw Wasiewicz.

Pokazane zostanie 6 przedstawieÅ„ teatralnych zrealizowanych przez teatry z klas pierwszych i drugich, miÄ™dzy innymi spektakl „Polemika Mickiewicza ze SÅ‚owackim”, w reżyserii D. Olborskiego i J. Piotrowskiego – laureatów ubiegÅ‚orocznego festiwalu. W bloku muzycznym poza konkursem wystÄ…pi grupa The Reds z widowiskiem pt. „Åšwiat z bajek Disney’a”, w reżyserii Agaty Lepieszki. Oprócz tego w konkursie zaprezentowanych zostanie 6 koncertów muzycznych. Recenzje z festiwalu przygotowuje grupa dziennikarska (uczniowie LO) pod opiekÄ… Pani Bożeny GÄ…siorowskiej we współpracy z zawodowymi dziennikarzami.

Po zakończonych działaniach artystycznych i rozdaniu nagród jury w składzie: Marcin Janos-Krawczyk, Andrzej Adamiak, Wojciech Barczak, Elżbieta Szyc, Patrycja Mikłasz, Bożena Gąsiorowska, Agata Lepieszka, Marcin Fibich i Mirosław Wasiewicz przeprowadzi warsztaty z młodzieżą.

Honorowy patronat nad festiwalem objął Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński. Sponsorami festiwalu są: Projekt Erasmus+, Teatr Polski i Teatr Dramatyczny w Warszawie.

Koordynator festiwalu Mirosław Wasiewicz.