Strona Główna Pitek, Kwietnia 26, 2024
Dni Frankofonii

Szesnastego marca br uczniowie LO im. Stefana Żeromskiego pod okiem nauczycielki języka francuskiego Pani Moniki Schotkosky, wzięli udział w Festiwalu Frankofonii, organizowanym w ramach projektu "Łódzkie Bardziej Francuskie".

Z tej okazji młodzież z naszego liceum przygotowała występ pt. ,,Rendez-vous z tańcem, śpiewem i teatrem", prezentowany przed poszczególnymi projekcjami filmowymi. Mieliśmy okazję zobaczyć tańczących i usłyszeć śpiewających naszych rówieśników z grup języka francuskiego w piosenkach "tchic et tchac" oraz "la danse d'Helene", następnie solistki zaprezentowały we własnej interpretacji (przy akompaniamencie fortepianu, pianina i a cappella) znane francuskie piosenki, na koniec trupa teatralna w składzie (Wiktoria Szpak - Czerwony Kapturek, Michał Kamiński - Wilk, Olga Chechłacz - matka) wystawiła etiudę pt. "Czerwony kapturek", również w języku francuskim. Festiwal miał na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży języka francuskiego i kultury krajów francuskojęzycznych.

Na ten dzień został przygotowany program przez Zespół Szkół Publicznych Nr 1, Zespół Szkół Publicznych Nr 6 i Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego. Tego typu wydarzenie w Centrum Kultury miało miejsce po raz pierwszy dzięki współpracy z Ambasadą Francji w Warszawie, Instytutem Francuskim i Urzędem Miasta Żyrardowa.

Uczniowie klas VI szkół podstawowych odśpiewali w kanonie francuska piosenkę dziecięcą "Frere Jacques" przygotowaną uprzednio z nimi przez Panią Teresę Utzig (nauczycielkę z Gimnazjum nr. 1), która nawiązała współpracę z Ambasadą Francuska w Warszawie i była główna organizatorką wyżej wymienionego wydarzenia kulturalnego w naszym mieście, obejrzeli film pt. ,,Kot w Paryżu”. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć pt. ,,Skarb piratów”, natomiast licealiści zostali zaproszeni na film ,,Dzień wron”. Wszystkie filmy były animowane w wersji francuskiej z polskimi napisami.

Tego dnia odbyło się także oficjalne ogłoszenie wyników konkursu plastycznego ,,Kocham Francję”, zorganizowanego przez Renatę Pindor, nauczycielkę ZSP Nr 6.

Nagrody laureatom wręczali Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa Pan Dariusz Kaczanowski i główny koordynator projektu Pan Denis Gérard.