Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
W MODLIŃSKIEJ TWIERDZY

TRZECI RAJD W 70 ROCZNICĘ POWSTANIA
ZRZESZENIA WOLONOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ

W MODLIŃSKIEJ TWIERDZY - 25 kwietnia 2015 roku

">

 

Z okazji 70 rocznicy powołania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość prezes warszawskiego obwodu WiN, mjr Waldemar Kruszyński 25 kwietnia br. zainicjował nowy sezon czteroetapowego Mazowieckiego Rajdu Szlakami Zrywów Niepodległościowych i Miejsc Pamięci we współpracy z nauczycielami i młodzieżą szkół związanych ze Zrzeszeniem: z Warszawy, Brwinowa i Żyrardowa. W tym roku do naszej gromady dołączyła też młodzież z liceum w Nadarzynie pod kierunkiem swoich nauczycieli.

Tym razem w trzeciej edycji rajdu 25 kwietnia zwiedziliśmy obszar Obozu Warownego Modlin. W wyjeździe do Modlina wziął udział znany z poprzednich etapów sześcioosobowy patrol młodzieży z klasy 2 D Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w składzie: Małgosia Cieślikowska, Ela Kawka, Patrycja Gozdek, Łukasz Klejner, Mikolaj Matysiak i Daniel Wiechetek pod komendą prof. Sławomira Maszewskiego. Chłopcy zachwycili wszystkich swoim profesjonalnym strojem. Panterki, spodnie maskujące, czarne berety z naszytymi orzełkami i biało-czerwone opaski sprawiły takie wrażenie, iż powszechnie podejrzewano, że należą do klasy wojskowej.

Po krótkiej podróży do Modlina rozpoczęliśmy zwiedzanie od miejscowego muzeum położonego w pięknym parku w pobliżu dawnego kasyna oficerskiego. Pan przewodnik zasypywał nas lawiną informacji opowiadając o losach twierdzy od czasów napoleońskich, przez okres powstania listopadowego, czasy rządów rosyjskich, aż po bohaterską obronę przed Niemcami we wrześniu 1939 roku. Szczególne wrażenie zrobiło na nas piękne popiersie gen. Wiktora Thommèe, dowódcy obrony Modlina w 1939 roku. Mieliśmy możliwość obejrzeć różne rodzaje broni i wyposażenia wojskowego od najstarszych do tych użytkowanych w okresie PRL. W parku artyleryjskim młodzież miała niepowtarzalna okazję dotknąć i „obsługiwać” ciężki sprzęt artyleryjski.

Następnie udaliśmy się pod pomnik żołnierzy Września 1939 roku – obrońców Modlina, gdzie z wykorzystaniem ceremoniału wojskowego odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie biało-czerwonych zniczy pamięci.

A potem zwiedzaliśmy forty i umocnienia twierdzy ze słynnym fortem nr 1 w Zakroczymiu, w którym Niemcy z Dywizji Pancernej SS „Kempf” już po zawiedzeniu broni wymordowali ok. 500 polskich żołnierzy z 2 pułku piechoty Legionów. Najatrakcyjniejszym punktem zwiedzania okazało się wejście na Wieżę Tatarską, skąd rozciąga się piękny widok na ujście Bugo-Narwi do Wisły. Nie zapomnieliśmy też o zadaniach rajdowych. Na trzech punktach kontrolnych patrole z poszczególnych szkół musiały zaprezentować swoją wiedzę z dziedziny wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 roku, historii twierdzy Modlin oraz musztry i wiedzy ogólnowojskowej. Rywalizacja była interesująca i niezwykle wyrównana. Drobne błędy budziły raczej uśmiech, niż zdziwienie. Okazuje się, że taka forma edukacji najlepiej odpowiada młodzieży.

Rajd zakończyło tradycyjne „partyzanckie” ognisko z kiełbaskami. Popłynęły w krąg słowa polskich pieśni żołnierskich: „Marsz Zapory”, „Wojenko, wojenko”, „Szare szeregi”, udowadniając, że patriotyczne wychowanie nie należy do odległej przeszłości.

Zmęczeni pierwszym wiosennym, upalnym dniem, we wspaniałych humorach wróciliśmy do domu. Przyjemnie było spotkać się w „starym gronie” rajdowiczów i odbyć kolejną „polową lekcję historii”.

Sławomir Maszewski - komandor rajdu

Galeria zdjęć


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25