Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pitek, Kwietnia 26, 2024
SPOTKANIE W POLICORO

PROJEKT ERASMUS+

SPOTKANIE W POLICORO WE WŁOSZECH

 

W dniach 22-28 maja 2015 siedmioosobowa grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu roboczym w Policoro we Włoszech w ramach projektu Erasmus+ „Sztuka nie zna granic”. Oprócz nas na spotkanie przyjechali przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich: z Portugalii, Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Rumunii, Słowacji i Turcji, w sumie 35 uczniów i 18 nauczycieli. Było to trzecie spotkanie w ramach tego projektu.

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy nasze propozycje hymnu projektu w międzynarodowym koncercie, w którym brawurowo pokazała swoje możliwości wokalne jedna z uczennic belgijskich, a następnie przeprowadziliśmy konkurs na tekst hymnu, w którym przez głosowanie nauczycieli reprezentujących wszystkie szkoły partnerskie zwyciężył tekst napisany przez uczniów włoskich. Podobnie jak w przypadku muzyki do hymnu, nasz tekst znalazł się na drugiej pozycji. Wzięliśmy udział w warsztatach malowania na podkoszulkach, robiliśmy włoski makaron, w Parku Archeologicznym w Andriace uczyliśmy się prowadzić i opisywać prace wykopaliskowe, a w Oazie WWF próbowaliśmy strzelać z łuku i jeździć konno.

Policoro to niewielka miejscowość w prowincji Basilicata, położona na samym południu Włoch, nad Morzem Jońskim, na terenie w starożytności należącym do Grecji, zwanym Magna Grecia (Wielka Hellada). Okolica może się pochwalić zarówno unikalnymi tworami przyrody, jak góry Montalbano Jonico utworzone z gliny o bardzo jasnym kolorze, o zboczach wyżłobionych przez erozję, obfitujących w skamieliny prehistorycznych skorupiaków, jak i niezwykłymi wytworami ludzkich rąk, na przykład położone na szczytach wspomnianych gór starożytne miasteczko, a przede wszystkim Sassi di Matera, niewiarygodne miasto zbudowane piętrowo na zboczu góry, o domach wyżłobionych w tufowych skałach, którego początki sięgają 7000 roku przed naszą erą. W połowie XX wieku mieszkańcy zostali wysiedleni z Sassi ze względu na zagrożenie malarią i przeniesieni do nowej części miasta Matera, jednak najbogatsi wrócili do skalnych domostw i dziś są jedynymi ludźmi na świecie, którzy mogą się pochwalić tym, że zamieszkują domy swoich przodków sprzed 9000 lat. Matera wraz z Sassi została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i w roku 2019 będzie Europejską Stolicą Kultury. Zwiedziliśmy ją z przewodnikiem, podobnie jak Metaponto, Park Archeologiczny w Andriace, Oazę WWF w Bosco Pantano czy Muzeum Archeologiczne Siritide. Na pożegnalnym wieczorze mieliśmy okazję skosztować starożytnych potraw spożywanych w czasach Magna Grecia (VII i VI wiek p.n.e.), przygotowanych pod okiem miejscowej archeolożki.

Mieszkając w domach włoskich rówieśników nasi uczniowie poznawali codzienne życie we Włoszech, a przebywając stale w dużej międzynarodowej grupie mieli mnóstwo okazji do rozmawiania po angielsku i poznawania rówieśników z innych krajów europejskich.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25