W dniu 2 września br. minęła 70-rocznica powołania do życia niepodległościowej organizacji o nazwie Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”, znanej jako Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Była to największa organizacja polskiego podziemia antykomunistycznego, kontynuatorka Armii Krajowej, która prowadziła walkę propagandową i zbrojną z sowieckim zniewoleniem do roku 1963, kiedy zginął w walce ostatni partyzant WiN – sierżant Józef Franczak „Lalek”.
Dzisiaj niewielu pozostało już żołnierzy WiN, ostatnich rycerzy Niepodległej. Powoli odchodzą od nas na „wieczną wartę”. I właśnie dlatego winniśmy oddać im hołd, pozostać wierni wartościom, za które ich koledzy ginęli w walce lub w ubeckich katowniach, a oni siedzieli w więzieniach, a po wyjściu skazani zostali na zapomnienie, wyklęci.
W niedzielę, 6 września br. odbyło się W Warszawie spotkanie weteranów WiN poprzedzone mszą w katedrze polowej Wojska Polskiego i złożeniem kwiatów przy grobie Nieznanego Żołnierza. Kombatanci oraz osoby upamiętniające dzieje WiN zostali odznaczeni krzyżem 70. rocznicy powstania Zrzeszenia. Wśród nich znalazł się członek pocztu sztandarowego warszawskiego obwodu WiN prof. Sławomir Maszewski.
Najciekawsza jednak uroczystość poświecona tej rocznicy odbyła się 11 września w Brwinowie. W trakcie mszy w kościele św. Floriana odsłonięto w kruchcie tablicę memorialną poświęconą Prezesowi II Zarządu Głównego WiN płk Franciszkowi Niepokólczyckiemu, który po zwolnieniu z wiezienia żył i zmarł właśnie w Brwinowie. Tablicę odsłaniali min. Andrzej Kunert sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jacek Polańczyk, kapelan warszawskiego WIN ks. kmdr Janusz Bąk oraz prezes obwodu warszawskiego mjr Waldemar Kruszyński.
Po mszy odbyło się spotkanie zaproszonych gości i kombatantów z młodzieżą w Gimnazjum nr 1 im. Żołnierzy Zrzeszenia WiN. Nasze Liceum reprezentowała pani dyrektor Beata Stawicka, prof. Sławomir Maszewski oraz przedstawiciele młodzieży: Małgorzata Cieślikowska i Mikołaj Matysiak z 3 D. Po przypomnieniu historii WiN nastąpiła ceremonia wręczenia medali „Pro Patria” kombatantom i osobom kontynuującym tradycje Zrzeszenia WiN. Wśród odznaczonych znalazł się też nauczyciel naszej szkoły Sławomir Maszewski. Następnie młodzież zaprezentowała niezwykle udany program artystyczny łączący informacje o dowódcach WiN z pieśniami patriotycznymi zarówno zachowującymi tradycyjną formę, jak i sięgającymi po nowoczesne hip-hopowe brzmienia. Uroczystość zakończyło zwiedzanie szkolnej Izby Pamięci i wspólny posiłek. Nie zabrakło też wspaniałego tortu z krzyżem organizacji.
Cóż może być milsze sercu weteranów WiN niż świadomość, że dochowali się młodszych i starszych kontynuatorów ich wartości, że nie są już wyklęci.