Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 26, 2024
Europejski Dzień Języków

25 września po raz pierwszy obchodziliśmy w naszym LO Europejski Dzień Języków. Korytarz szkolny został udekorowany kolorowymi flagami, logo zagranicznych firm w naszym kraju oraz plakatami promującymi Europejski Dzień Języków. W ramach jego obchodów lekcje drugiego języka obcego: rosyjskiego, niemieckiego i francuskiego odbyły się w salach komputerowych. Nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat różnorodności językowej biorąc udział w różnych interesujących działaniach organizowanych w Internecie. Gry i quizy pozwolą rozbudzić zamiłowanie do różnych języków europejskich. Na korytarzu szkolnym płynęła muzyka z radiowęzła, który tego dnia propagował różnorodne europejskie gatunki muzyczne oraz języki. Jeśli chcecie podzielić się z innymi Waszymi występami artystycznymi, możecie to zrobić za pośrednictwem naszej strony internetowej. Nasi licealiści mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, poznać ciekawostki językowe czy rozwiązać quiz językowy.

Nikt nie zostanie poliglotą w jeden dzień, ale może udział w obchodach pozwoli poszerzyć horyzonty i stanie się fascynującym i dającym mnóstwo satysfakcji doświadczeniem! 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.

Z okazji Dnia JÄ™zyków organizowane sÄ… w caÅ‚ej Europie liczne i różnorodne wydarzenia: poczÄ…wszy od imprez przeznaczonych dla dzieci i odbywajÄ…cych siÄ™ z ich udziaÅ‚em, poprzez specjalne programy radiowe i telewizyjne, kursy jÄ™zykowe oraz konferencje. W ramach obchodów do 800 milionów Europejczyków z 47 paÅ„stw, które w Radzie Europy reprezentowane sÄ… przez swoich przedstawicieli, kierowany jest apel o podejmowanie nauki wiÄ™kszej liczby jÄ™zyków i to niezależnie od wieku uczÄ…cych siÄ™ oraz formy ksztaÅ‚cenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność jÄ™zykowa stanowi narzÄ™dzie, dziÄ™ki któremu możliwe jest osiÄ…gniÄ™cie wiÄ™kszego wzajemnego zrozumienia pomiÄ™dzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność jÄ™zykowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania majÄ…ce na celu promowanie wielojÄ™zycznoÅ›ci na terenie caÅ‚ej Europy.

Monika Schotkosky.