W dniu 22 września br. W Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie odbyła się kolejna uroczystość z okazji 70-rocznicy powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jej inicjatorami byli p. dyrektor CBW, dr Jan Tarczyński i prezes obwodu warszawskiego Zrzeszenia WiN, p. mjr Waldemar Kruszyński. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie prezesa Kruszyńskiego ukazujące aktualne dokonania warszawskiego obwodu WiN. Zaledwie kilkunastu kombatantów, ludzi wiekowych i często mających kłopoty ze zdrowiem, nadwyrężonym w ubeckich katowniach, zapisało nową, piękną kartę działań wiernych wartościom Zrzeszenia, które ukształtowały ich na całe życie.
Zgromadzenie słuchacze mieli okazję dowiedzieć się o współpracy kombatantów z nauczycielami i młodzieżą 10 mazowieckich szkół, odsłonięciu 6 tablic memoratywnych poświeconych dowódcom i kolegom z WiN, zorganizowaniu 4 wielodniowych rajdów dla młodzieży szlakami bohaterów II konspiracji, zainicjowaniu pomocy dla kombatantów ze Lwowa i ich rodzin, w ramach której w ciągu 6 lat przekazano na Ukrainę ponad 1000 paczek żywnościowych i rzeczowych oraz 48 tys. złotych, a także udziale we wszystkich uroczystościach państwowych i narodowych związanych z upamiętnianiem walki o Polskę wolną i niepodległą. Niezwykły szacunek musi budzić ich pojmowanie służby dla Ojczyzny, tak w tragicznym okresie walki z komunistycznym zniewoleniem, jak i obecnie w czasie przekazywania wartości kolejnym pokoleniom!
Następnym punktem uroczystości było zakończenie i podsumowanie cyklu 4 etapów Mazowieckiego Rajdu Szlakami Zrywów Niepodległościowych i Miejsc Pamięci, który odbył się w ubiegłym roku szkolnym. Prof. Sławomir Maszewski, członek WiN i komandor rajdu przypomniał wszystkim zmagania rajdowe w Puszczy Kampinoskiej, Lipcach Reymontowskich, Modlinie i okolicach Żyrardowa. - „Rajd wykazał, jak bardzo mylą się ci, którzy twierdzą, że obecna młodzież nie interesuje się naszą chlubną historią. Toteż wszyscy uczestnicy rajdu są zwycięzcami. Mierzyli się bowiem nie tylko z własnymi słabościami, ale nade wszystko z wiedzą o przeszłości skazanej na zapomnienie” – mówił p. Maszewski. Następnie odbyło się podsumowanie szlachetnej rywalizacji i wręczenie nagród uczestnikom rajdu. Nagrody wręczała p. Anna Kurman, dyrektor jedynego w Polsce gimnazjum noszącego imię Żołnierzy Zrzeszenia WiN i jedna z opiekunek rajdu.
Pierwsze miejsce w kategorii liceów zajął patrol z klasy 3 D pod komenda Łukasza Klejnera w składzie: Małgorzata Cieślikowska, Elżbieta Kawka, Patrycja Gozdek, Ola Witwicka, Mikołaj Matysiak i Daniel Wiechetek. Gratulujemy strażnikom tradycji i spuścizny żołnierzy Zrzeszenia WiN!