Współpraca naszego Liceum ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość stała się już trwałą tradycją. W dniu 26 września br. delegacja naszej szkoły, w składzie: prof. Sławomir Maszewski oraz dwóch uczniów z klasy 3D - Łukasz Klejner i Daniel Wiechetek, wzięła udział w wyjeździe grupy żołnierzy z obwodu warszawskiego WiN i współpracujących z nimi nauczycieli do Skarżyska Kamiennej na uroczystość odznaczenia tamtejszych kombatantów – żołnierzy AK i WiN.
Kilka kilometrów przed Skarżyskiem powitali nas „szaracy” Henryk Czech i Janusz Sermanowicz. Razem odwiedziliśmy mały akowski cmentarzyk na uroczysku Pogorzałe. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pamięci. Drobny, uciążliwy deszcz świetnie ilustrował tamte partyzanckie lata. W samym Skarżysku również odwiedziliśmy miejsca pamięci - pomnik pamięci żołnierzy II konspiracji oraz tablicę poświeconą „Szaremu” wmurowaną przed bazyliką. Nie obyło się też bez modlitwy przed obliczem Matki Boskiej Ostrobramskiej w skarżyskiej Ostrej Bramie będącej wierną kopią Wileńskiej.
Głównym punktem spotkania było uhonorowanie kombatantów. Z okazji 70. rocznicy powstania WiN minister Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - medalami „Pro Patria”, a prezes Zarządu Głównego WiN Zbigniew Młyniec – krzyżami w 70-tą rocznicę powołania WiN, odznaczyli skarżyskich żołnierzy komendanta „Szarego” (Antoniego Hedy). Wzruszająco brzmiały słowa: „Ku chwale ojczyzny” wypowiadane przez wiekowych żołnierzy i osoby upamiętniające ich trudne dzieje. Po części oficjalnej popłynęły wspomnienia mjr Czecha i mjr Sermanowicza o latach ich młodości i walki, o komendancie „Szarym” i rozbiciu ubeckiego więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 roku. Szczególne wrażenie na słuchaczach zrobiła recytacja własnych wierszy przez pana Sermanowicza.
Za nami kolejna żywa lekcja historii, wspomnienie o tych którzy mieli zostać zapomniani na zawsze …
Sławomir Maszewski