Strona Główna Wtorek, Kwietnia 23, 2024
Publikacja Sprawiedliwi

Publikacja Sprawiedliwi Wśród ...

Chciałam podzielić się radością udziału w finale zeszłorocznego konkursu, w którym braliśmy udział- "Spotkania Młodzieży ze Sprawiedliwymi". W konkursie otrzymaliśmy nagrodę i obietnicę umieszczenia w publikacji informacji o naszym przedsięwzięciu.

Wczoraj odebrałyśmy z Anią Łodzińską -jedną z uczestniczek konkursu bardzo wyjątkową publikację, która trafi do szerokiego kręgu odbiorców. W jej promocję zaangażowało się do tej pory Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Polin. Publikacja przypomina o 6,5 tysiącu Polakach, którzy z narażeniem życia i w pełni bezinteresownie podczas II wojny światowej ratowali Żydów-swoich sąsiadów, a często także przypadkowe ofiary Zagłady, które prześladowane trafiały do ich domostw. Wśród takich dzielnych ludzi znalazł się Jan Michał Langiewicz. A my mieliśmy skromny udział w przypomnieniu o tym fakcie.

Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w zorganizowanie spotkania z rodziną pana Langiewicza, ekspozycji na korytarzu szkolnym, spaceru "Zapominanymi śladami" oraz Tomkowi Fatalskiemu i Darii Czarnowskiej- naszym absolwentom , autorom plakatów, które pozostały w szkolnych zbiorach dokumentujących to działanie, a wyjątkowo szczególnie dziękuję i gratuluję autorkom pracy przygotowanej na konkurs ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Cieszy nas, że naszą współpracę z 36 szkołami w Polsce podsumowała taka inicjatywa. Będziemy mieli okazję znów przypomnieć o szczególnym osiągnięciu Jana Michała Langiewicza dyrektora i nauczyciela naszego liceum, w różnych okresach lat powojnia..