Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
STEFANKI 2015- DZIEŃ PATRONA

Jak zwykle w ostatnich dniach listopada uroczyście obchodziliśmy Stefanki, które są dla nas powodem nie tylko do refleksji o patronie, ale też dostarczają sporej dawki rozrywki i humoru.

We czwartek 26 listopada uczniowie klas pierwszych wzięli udział w grze integracyjnej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Świetnie zorganizowaną zabawą kierowała opiekunka SU, pani prof. Monika Schotkosky. Pierwszoklasiści przemieszczali się pomiędzy 14 stacjami, na których musieli odpowiadać na pytania związane ze szkołą i Żeromskim. Nagrodą na mecie było ciasto – wypiek starszych kolegów. Wszystkie klasy pierwsze zwyciężyły, bo każdy doskonale się bawił, ale najwięcej emocji tego dnia dostarczył humorystyczny quiz związany z archiwalnymi zdjęciami nauczycieli, który niemal bezbłędnie rozwiązała Karolina Tomaszek z II D.

W piątek 27 listopada 2015 roku punktualnie o 7:50 pani dyrektor Beata Stawicka przekazała symboliczny klucz do szkoły przewodniczącemu SU, Karolowi Wilczyńskiemu. Od tego momentu władzę w Czerwoniaku przejęli uczniowie: prowadzili lekcje, obowiązywał jednolity strój- czerwone bluzki z logo szkoły, zostały przygotowane okolicznościowe dzienniki lekcyjne, funkcjonował „uczniowski pokój nauczycielski”, działała kawiarenka, w której serwowano m.in. pyszne stefanki. Atrakcji było dużo, dużo więcej. Już kolejny raz uczniowie zaprezentowali swoje krasomówcze talenty i przygotowali ciekawe oratorskie popisy na temat patrona szkoły pt. Żeromski reaktywacja 2015. Nagrodę jury odebrała Karolina Tomaszek z II D, natomiast publiczność doceniła Marka Chmielewskiego z kl. I D.

W jednej z sal lekcyjnych kl. I A pod opieką pani prof. Kingi Sałaj zorganizowała wystawę o życiu i twórczości Żeromskiego. Bogate zbiory, ciekawy pomysł na narrację począwszy od ławy szkolnej po dzień pogrzebu, który stał się dniem manifestacji narodowej, a także wielki urok osobisty oprowadzających: Weroniki i Adriana, przyczyniły się do tego, że każdy z nas z zaciekawieniem zwiedził wystawę i na pewno sporo zapamiętał. Inną atrakcją był zacięty mecz w piłkę siatkową nauczyciele kontra uczniowie. Ten wyrównany pojedynek zakończył się zwycięstwem uczniów. Przed rywalizacją cała społeczność szkoły odśpiewała hymn Czerwoniaka, a podczas przerw swoje popisy prezentowały cheerleaderki przy wielkim aplauzie licznie zgromadzonej publiczności.

Dobrym duchem poważniejszej części obchodów była pani prof. Bożena Gąsiorowska, która już kolejny raz zorganizowała spotkanie z ekspertem od polityki socjalnej, doktorantem IBS przy PAN, panem Rafałem Bakalarczykiem. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wystąpienia o konieczności wspierania tych, którzy są wykluczeni, zepchnięci na margines społeczny. Padło wiele pytań, również związanych z postawą naszego patrona, który jako jeden z pierwszych pisarzy zwrócił uwagę na solidarność społeczną, na wartość altruizmu i filantropii.

Stefanki 2015 były wyjątkowe i ze względu na aspekt edukacyjny, i ze względu ma dobrą zabawę.

Album zdjęć w obiektywie Weroniki Jaskułeckiej

Album zdjęć w obiektywie Ani Jedynak, Ady Sokół, Weroniki Jaskułeckiej i Sandry Wojtczak

Album zdjęć w obiektywie Oli Tkaczyk

mc