Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 26, 2024
Spotkanie z Bogdanem Bartnikowskim

Spotkanie z Panem Bogdanem Bartnikowskim

Zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogusława Nietrzebki

30 listopada 2015 r. uczniowie klas: 1D, 2D i 3D wraz z nauczycielami: Bożeną Gąsiorowską, Katarzyną Szyndler-Sosnowską i Sławomirem Maszewskim wzięli udział w spotkaniu z Panem Bogdanem Bartnikowskim. Spotkanie odbyło się w żyrardowskiej Resursie i było nawiązaniem do otwartej niedawno w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie wystawy Zachować pamięć, poświęconej pracy przymusowej obywateli polskich na rzecz Trzeciej Rzeszy w czasie drugiej wojny światowej.

Bogdan Bartnikowski w czasie wojny mieszkaÅ‚ w Warszawie. Jako trzynastoletni chÅ‚opiec, w pierwszych dniach powstania warszawskiego, zostaÅ‚ wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz i przebywaÅ‚ tam przez pięć miesiÄ™cy. Swoje dramatyczne przeżycia opisaÅ‚ w książce DzieciÅ„stwo w pasiakach. Obecnie, mimo zaawansowanego wieku, Bogdan Bartnikowski dziaÅ‚a na rzecz Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” i czÄ™sto spotyka siÄ™ z mÅ‚odymi ludźmi opowiadajÄ…c im o swoich okupacyjnych losach.

Spotkanie w Resursie rozpoczęło się odczytaniem przez uczniów naszego liceum fragmentów wspomnień Bogdana Bartnikowskiego, później głos zabrał sam autor. Odpowiadając na pytania zebranej młodzieży przedstawił obraz swojego straconego dzieciństwa.

Na zakoÅ„czenie dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego wraz z przedstawicielem Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, która przygotowaÅ‚a ekspozycjÄ™, zaprosiÅ‚ wszystkich zebranych do jej obejrzenia.

Wystawę można oglądać w Muzeum Mazowsza Zachodniego do 30 stycznia 2016 r. W soboty wstęp jest bezpłatny.