Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
Na rzecz dialogu kultur

Przedstawiciele uczniów działających w naszej szkole - LO im. St. Żeromskiego w projektach spotkań polsko –izraelskich oraz w nieformalnym programie edukacji na temat historii i kultury Żydów polskich, 13 czerwca 2010 roku spotkali się z rodziną Państwa Gross-Irvingiem i Haliną (mieszkającymi w Warszawie i USA) oraz Panią Pearl Meppen z NY w USA w związku z przygotowywanym do realizacji projektem inwentaryzacji macew na żyrardowskim kirkucie.

Pomysł na projekt oraz ofertę współpracy w nim z naszą szkołą zgłosił miesiąc temu Daniel Wagner - profesor fizyki zamieszkały obecnie w Izraelu. Wszyscy Państwo reprezentują rodziny Żydów przed wojną zamieszkałych w Żyrardowie. Pani Meppen troszczy się po śmierci ojca o cmentarz, na którym znajduje się tablica upamiętniająca szlachetny czyn wystawienia przez niego ze składek zbieranych w USA wśród wspólnoty żydowskiej z Żyrardowa, monumentu na cześć ofiar Holocaustu. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny tego typu pomnik w naszym mieście. Pan Wagner, spokrewniony ze sławną niegdyś w społeczności żydowskiej żyrardowską rodziną o tym nazwisku, wspierał już dotychczas podobną inicjatywę w Zduńskiej Woli.

Mamy nadzieję, że uda nam się przygotować przed wakacjami i w pierwszym tygodniu lipca większość inskrypcji do tłumaczenia dla Daniela Wagnera, który zobowiązał się do społecznej pracy na rzecz upamiętnienia tych, którzy spoczywają na żydowskim kirkucie. Pani Meppen i Pan Gross z radością przyjęli pomysł. Pozostaje tylko liczyć na zapał młodych i dobrą pogodę.

Bożena Gąsiorowska - koordynator projektu