Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 19, 2024
„Weihnachtsmarkt” 2015

„Weihnachtsmarkt”
III edycja niemieckiego jarmarku bożonarodzeniowego w „Czerwoniaku”

W czwartek, 17 grudnia 2015 r., w Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cym im. Stefana Å»eromskiego w Å»yrardowie odbyÅ‚ siÄ™ kolejny „Weihnachtsmarkt”, czyli jarmark bożonarodzeniowy w wydaniu niemieckim. Głównym jego celem byÅ‚o zapoznanie uczniów z tradycjÄ… i zwyczajami Å›wiÄ…tecznymi krajów niemieckojÄ™zycznych.

W okresie Adwentu, we wszystkich miastach w Niemczech, Austrii i Szwajcarii organizuje siÄ™ , zgodnie z wielowiekowÄ… tradycjÄ…, jarmarki bożonarodzeniowe. W tym roku, 4-6 grudnia, grupa mÅ‚odzieży z Liceum wraz z opiekunami uczestniczyÅ‚a w jarmarku w Dreźnie. ZwiedziliÅ›my, znane na caÅ‚ym Å›wiecie, zabytki: zespół paÅ‚acowy Zwinger , OperÄ™ Sempera, obejrzeliÅ›my panoramÄ™ miasta z wieży koÅ›cioÅ‚a Frauenkirche, zobaczyliÅ›my przepiÄ™knie udekorowane ulice oraz place. PopoÅ‚udnie spÄ™dziliÅ›my na jarmarku „Striezelmarkt”, który odbywaÅ‚ siÄ™ na Starym Rynku już 581-szy raz. OczarowaÅ‚a nas panujÄ…ca tam Å›wiÄ…teczna atmosfera i peÅ‚ni wrażeÅ„ wróciliÅ›my do Å»yrardowa.

Z ogromnym zapaÅ‚em przystÄ…piliÅ›my do organizacji III edycji jarmarku w naszej szkole. Klaudia Bodecka i Aleksandra KrzeÅ›niak (kl. 2C) przygotowaÅ‚y prezentacjÄ™ o zwyczajach adwentowych i bożonarodzeniowych w krajach niemieckojÄ™zycznych, podczas której odbyÅ‚ siÄ™ konkurs wiedzy. Uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Po prezentacji i koncercie kolÄ™d Å›piewanych po niemiecku przez MaÅ‚gorzatÄ™ CieÅ›likowskÄ… i KarolinÄ™ GajewskÄ… (kl. 3D)uczniowie mogli skosztować ciast i ciasteczek w „Weihnachtscafe̛ ”- jarmarkowej kawiarence. Na zewnÄ…trz serwowano gorÄ…ce, grillowane kieÅ‚baski i pyszny bigos. Do picia przygotowano tradycyjny, aromatyczny poncz z goździkami i cynamonem. Nie zabrakÅ‚o też stoisk z wÅ‚asnorÄ™cznie wykonanymi piernikami.

W konkursie na najpiÄ™kniejszy piernik, po gÅ‚osowaniu uczniów i decyzjÄ… Jury, wygraÅ‚a Paulina Draniak ( kl. 1A), drugie miejsce zajÄ…Å‚ Wiktor Tomczak (kl. 1E),a trzecie - Martyna WiÅ›niewska (kl. 1B). SpÄ™dziliÅ›my miÅ‚o ten dzieÅ„ wypeÅ‚niony zapachem Å›wiÄ…tecznych wypieków, nutÄ… wspólnie Å›piewanej kolÄ™dy… i już czekamy na kolejny jarmark za rok.

W imieniu całej społeczności szkolnej dziękuję: Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec, Arturowi Bartelowi (reprezentantowi Wydawnictwa Szkolnego PWN) oraz wszystkim darczyńcom za okazane serce i pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

Ewa Fatalska

Album zdjęć w obiektywie Ady Sokół