Strona Główna Pitek, Kwietnia 19, 2024
Oryginalna lekcja historii

Oryginalna lekcja historii.

Grupa Rekonstrukcyjna „Szewron” w naszym Liceum.

W piątek, 26 lutego br. mięliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej „Szewron”; pp. Michała Łapińskiego, Malwinę Langa i Sławomira Wojtczaka. Młodzież z klas 1B, 1D, 2D miała okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. Prelegenci w mundurach policji państwowej i żandarmerii wojskowej sprzed 1939 roku przestawili interesującą prezentację dotyczącą historii, ordre de bataille (organizacji) i uzbrojenia wojska i policji od momentu powstania niepodległej Rzeczypospolitej do zakończenia wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 roku. Szczególnie ciekawym punktem spotkania był pokaz i omawianie elementów umundurowania i wyposażenia wojskowego.

Okazało się, że prawidłowe założenie munduru i oporządzenia strzelca przedwojennej piechoty jest nie lada jakim wyzwaniem, co mieli okazję sprawdzić niektórzy uczniowie. Dopiero teraz można było zrozumieć, jak trudno było polskiemu żołnierzowi maszerować wrześniową, wojenną nocą po kilkadziesiąt kilometrów, aby oderwać się od nieprzyjaciela.

Każdy uczeń miał też okazję dotknąć egzemplarzy broni, mundurów, butów, hełmów przyniesionych przez rekonstruktorów. Panowie Łapiński i Wojtczak łatwo nawiązywali kontakt z młodzieżą, racząc ich sporą liczbą anegdot i zagadek historycznych związanych z prezentowaną tematyką. Całość zakończyło przedstawienie szeregu mitów, które narosły wokół Września 1939 roku.

Nic tak nie pobudza wyobraźni i nie utrwala wiedzy jak bezpośredni kontakt z fragmentami naszej, jakże ciekawej przeszłości. Pozostaje tylko podziękować Państwu Rekonstruktorom, którzy własne fascynacje w tak ciekawej formie potrafią przekazywać innym.

Sławomir Maszewski