Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pitek, Kwietnia 26, 2024
Wycieczka do CBW

Z klasą 3 D po raz kolejny w Centralnej Bibliotece Wojskowej.

Już od ponad dwóch lat obwód warszawski Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość współpracuje z Centralną Biblioteką Wojskową. Dzięki staraniom dyrektora Biblioteki Jana Tarczyńskiego i prezesa WiN mjr Waldemara Kruszyńskiego zainicjowano cykl spotkań, prelekcji i pokazów filmów dla młodzieży szkolnej pod nazwą „Białe plamy w historii Polski”. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 25 lutego br. odbyła się w Bibliotece wyjątkowa lekcja historii - spotkanie z kombatantami WiN połączone z pokazem filmu „Żołnierze Niezłomni poza Krajem”. W konferencji edukacyjno-historycznej wzięła udział klasa 3 D naszego Liceum pod opieką pani Dyrektor Beaty Stawickiej i prof. Sławomira Maszewskiego.

Sala wykładowa CBW była wypełniona po brzegi młodzieżą ze szkół współpracujących z WiN (ponad 350 osób). Uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji dr Tomasza Łabuszewskiego z warszawskiego IPN na temat II konspiracji i jej bohaterów i obejrzeć film dokumentalny o polskich organizacjach wojskowych działających w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej. Na tym tle szczególne wrażenie zrobiła prezentacja życiorysu i dokonań mieszkającego w USA członka obwodu warszawskiego WiN Czesława Pławskiego „Beja”, „Romańskiego”, której dokonał mjr Waldemar Kruszyński. Popłynęła opowieść o żołnierzu AK, który uciekł z kraju pokonując Bałtyk w trzymetrowej łodzi, aby w Szwecji nawiązać kontakt z Delegaturą Zagraniczną WiN i ukończyć pod Monachium kurs dywersyjno-spadochronowy w 1952 roku. A wszystko po to, żeby w przyszłości powrócić do Polski drogą powietrzną i podjąć walkę o niepodległość. Losy „cichociemnego” z WiN odkryły kolejną, nieznaną dotąd kartę polskich ścieżek ku wolności. Jak się okazuje nasza wiedza o przeszłości wciąż jest niepełna i kolejne pokolenia będą musiały uporać się z wydobywaniem z zapomnienia najciekawszych fragmentów naszej trudnej historii.

Sławomir Maszewski


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25