Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
MiNi_2016

MiNi Akademia Matematyki

W sobotę 27 lutego 2016 r. grupa uczniów klas pierwszych naszego liceum miała okazję wysłuchać wykładu mgr Tomasza Millera pt." Inne niż rzeczywiste, czyli o dziwnych systemach liczbowych?" w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Zajęcia te, prowadzone w ramach MiNi Akademii Matematyki, poświęcone były różnym systemom liczbowym, w szczególności liczbom zespolonym oraz p-adycznym, jak również ich zastosowaniu. Oto okazało się przykładowo, że liczby ujemne czasami można pierwiastkować, że niekiedy 2 + 2 = 1, a nieskończona suma 1 + 2 + 4 + 8 + 16 + ... może dawać -1. Uczniowie dowiedzieli się, że liczby o takich własnościach to nie tylko abstrakcyjny produkt galopującej wyobraźni matematyków, ale można je też dostrzec gdzieś „w przyrodzie”.

Po wykładzie i tradycyjnych ciastkach odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których ich uczestnicy rozwiązywali problemy z zakresu omawianego na wykładzie.

Anna Kornowska