Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
NAUCZYCIEL JEDZIE DO CERN

Z radością i dumą informuję, że po raz drugi otrzymałam grant na udział w Letniej Szkole dla Nauczycieli Fizyki Szkół Średnich w CERN, która w tym roku będzie się odbywała w dniach 3-23 lipca.

W zajęciach będzie uczestniczyło 35 nauczycieli z 31 krajów świata. Po raz pierwszy brałam udział w takiej szkole w roku 2002 i było to jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń w moim życiu.

CERN to największy i najważniejszy na świecie instytut fizyki jądrowej i cząstek elementarnych, położony na granicy szwajcarsko-francuskiej pod Genewą. Jest instytucją międzynarodową, do której należy dwadzieścia państw, między innymi Polska. Jako jedno z pierwszych wspólnych europejskich przedsięwzięć stał się modelowym przykładem międzynarodowej współpracy.

Najważniejszym urządzeniem pracującym w CERN jest największy na świecie akcelerator cząstek elementarnych – Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), uruchomiony w 2008 w 27-kilometrowym podziemnym tunelu po poprzednim akceleratorze. Akcelerator ten przyspiesza wiązki przeciwbieżne protonów lub ciężkich jonów, których tory zakrzywiają nadprzewodzące elektromagnesy chłodzone ciekłym helem do temperatury minus 271,050C, przez które płynie prąd o natężeniu ponad 11 tysięcy amperów. Przyspieszane cząstki pokonują 27-kilometrowy tor około 11 tysięcy razy na sekundę. Za pomocą tego urządzenia naukowcy starają się zrozumieć proces powstawania Wszechświata oraz wniknąć w najgłębszą strukturę materii.

Poza działalnością naukową, CERN prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, zarówno dla nauczycieli, uczniów i studentów, jak i indywidualnych osób niezwiązanych z fizyką. Od roku 1998 organizuje Letnią Szkołę dla Nauczycieli Fizyki Szkół Średnich – trzytygodniowy kurs metodyczny, na który zaprasza nauczycieli z całego świata, typowo po jednym przedstawicielu z danego kraju. Zajęcia odbywają się po angielsku i są prowadzone przez fizyków światowej sławy, z noblistami włącznie, nie tylko związanych na stałe z CERN, ale także z innymi ośrodkami na świecie, jak na przykład DESY czy FERMILAB. Zwycięscy aplikanci z krajów członkowskich CERN otrzymują grant w wysokości 2500 franków na pokrycie wydatków związanych z podróżą do Genewy oraz pobytem w instytucie.

Danuta Czyżewska