Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Dopalacze_2016

Warsztaty na temat dopalaczy

I po warsztatach…

Nasza szkoła przez trzy dni od 6 do 8 czerwca 2016 gościła w swoich murach funkcjonariusza policji z KWP Kraków, który prowadziła warsztaty nt: „ Zagrożenia młodzieży, dopalacze, narkotyki, alkohol oraz inne substancje psychoaktywne”. W warsztatach uczestniczyli wszyscy uczniowie liceum. Dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z nową generacją narkotyków niesłusznie nazywanych w powszechnym języku dopalaczami. Młodzież z zaangażowaniem i aktywnością słuchała o nowych środkach psychoaktywnych na polskim rynku i szkodliwych konsekwencjach ich stosowania, oglądała też filmy o odpowiedzialności w stawaniu się dorosłym.

A oto wrażenia uczniów:

Nasz klasa uczestniczyła w warsztatach, które prowadził funkcjonariusz policji z KWP w Krakowie. Rozmawiał on z nami na temat używek i substancji psychoaktywnych i dzięki temu, mogliśmy bliżej zapoznać się ze specyfiką ich działania. Spotkanie było prowadzone niezwykle ciekawie i zajmująco. Bardzo zaimponowała nam wiedza policjanta, a także sposób, w jaki opowiadał o używkach. Pokazał nam, z czego często składają się dopalacze oraz w jaki sposób się od nich ustrzec i nie dać się wciągnąć w nałogi. Mieliśmy okazję obejrzeć krótką prezentację pokazującą, jak narkotyki wpływają na ludzki organizm i jak bardzo niszczą człowieka, co na wielu z nas zrobiło duże wrażenie.

Jednak największą niespodzianką była dla nas troska, jaką okazał nam krakowski funkcjonariusz. Jako osoba bardzo długo będąca w wydziale narkotykowym, wiedział doskonale, jak czasami niewiele trzeba, by wpaść w błędne koło nałogów. Te zajęcia wiele nas nauczyły i pozwoliły inaczej spojrzeć na używki. Dzięki nim lepiej rozumiemy sposób ich działania i możemy z jeszcze większą stanowczością powiedzieć „nie” narkotykom.

Klasa Ia

Przeszkoleni zostali również rodzice, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni. Mieli oni możliwość obejrzenia tego, jak wyglądają narkotyki, czego młodzież używa do ich przechowywania i aplikowania. Rozmawiali również na temat mechanizmów tworzenia się grup przestępczych zajmujących się produkcją i rozpowszechnianiem tychże substancji.

Jesteśmy jedyną społecznością szkolną w mieście, która tak kompleksowo została przeszkolona w tej tematyce. Dzięki warsztatom podnieśliśmy świadomość szkodliwości używania nowoczesnych narkotyków oraz zagrożeń związanych z wyspecjalizowanymi grupami przestępczymi, które zajmują się produkcją takich środków.

Magdalena Bylica-Pawlak psycholog