Warsztaty na temat dopalaczy
I po warsztatach…
Nasza szkoÅ‚a przez trzy dni od 6 do 8 czerwca 2016 goÅ›ciÅ‚a w swoich murach funkcjonariusza policji z KWP Kraków, który prowadziÅ‚a warsztaty nt: „ Zagrożenia mÅ‚odzieży, dopalacze, narkotyki, alkohol oraz inne substancje psychoaktywne”. W warsztatach uczestniczyli wszyscy uczniowie liceum. Dowiedzieli siÄ™ o zagrożeniach zwiÄ…zanych z nowÄ… generacjÄ… narkotyków niesÅ‚usznie nazywanych w powszechnym jÄ™zyku dopalaczami. MÅ‚odzież z zaangażowaniem i aktywnoÅ›ciÄ… sÅ‚uchaÅ‚a o nowych Å›rodkach psychoaktywnych na polskim rynku i szkodliwych konsekwencjach ich stosowania, oglÄ…daÅ‚a też filmy o odpowiedzialnoÅ›ci w stawaniu siÄ™ dorosÅ‚ym.
A oto wrażenia uczniów:
Nasz klasa uczestniczyła w warsztatach, które prowadził funkcjonariusz policji z KWP w Krakowie. Rozmawiał on z nami na temat używek i substancji psychoaktywnych i dzięki temu, mogliśmy bliżej zapoznać się ze specyfiką ich działania. Spotkanie było prowadzone niezwykle ciekawie i zajmująco. Bardzo zaimponowała nam wiedza policjanta, a także sposób, w jaki opowiadał o używkach. Pokazał nam, z czego często składają się dopalacze oraz w jaki sposób się od nich ustrzec i nie dać się wciągnąć w nałogi. Mieliśmy okazję obejrzeć krótką prezentację pokazującą, jak narkotyki wpływają na ludzki organizm i jak bardzo niszczą człowieka, co na wielu z nas zrobiło duże wrażenie.
Jednak najwiÄ™kszÄ… niespodziankÄ… byÅ‚a dla nas troska, jakÄ… okazaÅ‚ nam krakowski funkcjonariusz. Jako osoba bardzo dÅ‚ugo bÄ™dÄ…ca w wydziale narkotykowym, wiedziaÅ‚ doskonale, jak czasami niewiele trzeba, by wpaść w bÅ‚Ä™dne koÅ‚o naÅ‚ogów. Te zajÄ™cia wiele nas nauczyÅ‚y i pozwoliÅ‚y inaczej spojrzeć na używki. DziÄ™ki nim lepiej rozumiemy sposób ich dziaÅ‚ania i możemy z jeszcze wiÄ™kszÄ… stanowczoÅ›ciÄ… powiedzieć „nie” narkotykom.
Klasa Ia
Przeszkoleni zostali również rodzice, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni. Mieli oni możliwość obejrzenia tego, jak wyglądają narkotyki, czego młodzież używa do ich przechowywania i aplikowania. Rozmawiali również na temat mechanizmów tworzenia się grup przestępczych zajmujących się produkcją i rozpowszechnianiem tychże substancji.
Jesteśmy jedyną społecznością szkolną w mieście, która tak kompleksowo została przeszkolona w tej tematyce. Dzięki warsztatom podnieśliśmy świadomość szkodliwości używania nowoczesnych narkotyków oraz zagrożeń związanych z wyspecjalizowanymi grupami przestępczymi, które zajmują się produkcją takich środków.
Magdalena Bylica-Pawlak psycholog