Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
RAJD SZLAKAMI PARTYZANTÓW GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

MAZOWIECKI RAJD SZLAKAMI PARTYZANTÓW GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

W dniach 15-18 wrzeÅ›nia 2016r. odbyÅ‚ siÄ™ V MiÄ™dzyszkolny Rajd po Ziemi ÅšwiÄ™tokrzyskiej szlakami walk oddziałów partyzanckich „Szarego” oraz „Robota” i „MariaÅ„skiego” ze zgrupowania „Ponurego”, w którym wziÄ™li udziaÅ‚ uczniowie naszej szkoÅ‚y z kl. III D, na czele z panem profesorem SÅ‚awomirem Maszewskim, jednoczeÅ›nie bÄ™dÄ…cym Komandorem Rajdu, oraz licealiÅ›ci i gimnazjaliÅ›ci wraz z opiekunami ze szkół w Brwinowie, WoÅ‚ominie, Nadarzynie i Warszawie. Nasze Liceum reprezentowali: Sylwia ŹródÅ‚owska, Urszula MaÅ„kowska, MikoÅ‚aj Niedźwiadek, MikoÅ‚aj KoÅ›cielniak i Karol WilczyÅ„ski.

Uczestnicy zostali przyjÄ™ci przez Centrum „Ostra Brama” znajdujÄ…ce siÄ™ przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Rajd zostaÅ‚ zorganizowany przez ppÅ‚k Waldemara KruszyÅ„skiego, Prezesa Zrzeszenia WiN w obwodzie warszawskim, z którym rajdowcy niejednokrotnie mieli przyjemność porozmawiać. OkazjÄ… do miÅ‚ej rozmowy byÅ‚o również spotkanie z innymi weteranami AK i WiN – ppÅ‚k Henrykiem Czechem i ppÅ‚k Januszem Sermanowiczem, którzy podzielili siÄ™ swoimi wspomnieniami z czasów dziaÅ‚alnoÅ›ci w zgrupowaniu „Szarego”.

Podczas rajdu uczestnicy oddajÄ…c hoÅ‚d, skÅ‚adali kwiaty i zapalali znicze na grobach żoÅ‚nierzy AK i pod poÅ›wiÄ™conymi im pomnikami. Głównym punktem programu byÅ‚a kilkunastokilometrowa wÄ™drówka leÅ›na przez „obóz Langiewicza” na „Wykus” czyli dawnÄ… bazÄ™ polskich partyzantów „Ponurego”. Tam odbyÅ‚ siÄ™ konkurs wiedzy historycznej, obejmujÄ…cy zagadnienia dotyczÄ…ce Armii Krajowej, żoÅ‚nierzy II konspiracji OkrÄ™gu Radomsko-Kieleckiego oraz musztrÄ™ i pojÄ™cia ogólnowojskowe. Uczniowie naszej szkoÅ‚y zajÄ™li pierwsze miejsce w kategorii liceum. Uczestnicy rajdu mieli również okazjÄ™ zwiedzić Muzeum Broni w Skarżysku-Kamiennej oraz Muzeum PamiÄ™ci Narodowej w Kielcach, dawne wiÄ™zienie UB, z którego z 4 na 5 sierpnia 1945r. żoÅ‚nierze AK dowodzeni przez „Szarego” uwolnili ok. 700 osadzonych. Ostatnim punktem tej „żywej lekcji historii” byÅ‚o zwiedzenie Mauzoleum Walki i MÄ™czeÅ„stwa Wsi Polskiej w czasie II wojny Å›wiatowej we wsi Michniów. Podczas zwiedzania wyÅ›wietlony zostaÅ‚ krótki przejmujÄ…cy film, obrazujÄ…cy tragediÄ™, jaka rozegraÅ‚a siÄ™ w tym miejscu.

Lekcja historii w terenie to ciekawsza forma nauki dla młodych ludzi. Rajd pozwolił na bliższe poznanie losów okupowanej i powojennej Polski oraz jej bohaterów, o których pamięć powinna przetrwać. Należy przekazywać tę wartość jaką jest historia naszego narodu młodszym pokoleniom, a nasz rajd spełnił tę rolę.

Myślę, że zawarte podczas rajdu znajomości i przyjaźnie przetrwają i zaowocują kolejnymi spotkaniami.

Sylwia Źródłowska