Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
PODWÓJNY JUBILEUSZ W WARSZAWSKIM WIN

W dniu 26 września 2016 roku w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych miała miejsce niezwykła uroczystość. Dwóch oficerów kombatantów warszawskiego obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ppłk Mieczysław Banaczyk i kpt. Tadeusz Jurkowski, świętowało swoje 90-te urodziny. Dzięki przychylności p.o. szefa Urzędu, ministra Jana Józefa Kasprzyka uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej UdsKiOR i zyskała oprawę wojskową.

Wzięli w niej udział przedstawiciele rodzin szanownych jubilatów oraz koleżanki i koledzy z warszawskiej organizacji WiN z prezesem ppłk Waldemarem Kruszyńskim, pomysłodawcą jubileuszu, na czele. Spotkanie uświetnili swoją obecnością piszący o żołnierzach wyklętych reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej – dr Kazimierz Krajewski i dr Tomasz Łabuszewski. Szkoły współpracujące z organizacją reprezentowali pani Anna Kurman, dyrektor Gimnazjum im. Żołnierzy Zrzeszenia WiN z Brwinowa oraz prof. Sławomir Maszewski występujący w podwójnej roli, jako reprezentant LO im. Stefana Żeromskiego i członek WiN.

Na wstępie minister Kasprzyk wręczył jubilatom ufundowane przez Urząd, a wykonane wedle pomysłu ppłk Kruszyńskiego, piękne ryngrafy z krzyżem WiN jako podziękowanie za wieloletnią służbę idei niepodległości. Wierni złożonej przed laty przysiędze Rycerze Niepodległej otrzymali wspaniały, pełen patriotycznej symboliki prezent.

Następnie prezes Kruszyński podarował kolegom cenne książki historyczne i pamiątkowe dyplomy życząc im dalszego dawania świadectwa wartościom, które kształtują kolejne pokolenia Polaków, a nasze panie Anna Kurman i Daniela Komosa ofiarowały jubilatom kwiaty.

Po przemówieniach pana ministra i prezesa Kruszyńskiego obydwaj bohaterowie uroczystości podziękowali obecnym za pamięć i życzliwość. Podniosłym akcentem była także modlitwa w intencji jubilatów zainicjowana przez kapelana WiN ks. kmdr Janusza Bąka.

Życzymy Naszym przyjaciołom z WiN wielu jeszcze lat wspaniałej aktywności i dalszej owocnej współpracy z naszymi szkołami!