Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Wybory SU 2016

Wybory do SamorzÄ…du Uczniowskiego

Duch obywatelskiego obowiązku nie jest obcy uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Na początku września, gdy poproszono chętnych na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Szkolnego o potwierdzenie swojej kandydatury, w gabinecie Pani Dyrektor pojawiły się dwa nazwiska: Adrian Lesiak z klasy IIA oraz Patryk Pawlak z klasy IID.

Choć od poczÄ…tku byÅ‚o wiadomo, że obu panów czeka praca w samorzÄ…dzie niezależnie od wyniku wyborów (w koÅ„cu zgÅ‚osili siÄ™ tylko oni dwaj), podjÄ™li rÄ™kawicÄ™ w sposób zdecydowany – nagle na korytarzach oraz specjalnych sÅ‚upach informacyjnych pojawiÅ‚y siÄ™ twarze i obietnice wyborcze. Co wiÄ™cej, również na facebooku pojawiÅ‚y siÄ™ wydarzenia stworzone przez sztaby wyborcze Lesiaka i Pawlaka – „30 wrzeÅ›nia zagÅ‚osujÄ™ na Pawlaka” lub „Lesiak na prezydenta” zdobywaÅ‚y coraz wiÄ™cej polubieÅ„, a pod zamieszczanymi przez kandydujÄ…cych postami rozwijaÅ‚y siÄ™ dÅ‚ugie dyskusje nt. przyszÅ‚oÅ›ci szkoÅ‚y i zmian, których chcÄ… uczniowie. Do ich postulatów należaÅ‚o np. wznowienie akcji tzw. „zdrowych czwartków” (cotygodniowych akcji sprzedaży zdrowej, acz smacznej żywnoÅ›ci przygotowywanej przez uczniów – zebrane pieniÄ…dze sÅ‚użyÅ‚y klasom na ich wÅ‚asne potrzeby, np. wycieczki, potrzebne materiaÅ‚y itd.) czy zwiÄ™kszenie iloÅ›ci stojaków na rowery.

Naturalnie wyborcze zmagania nie mogÄ… obyć siÄ™ bez debaty: 27 wrzeÅ›nia w sali nr. 110 zebrali siÄ™ przedstawiciele wszystkich klas, ubiegÅ‚oroczny PrzewodniczÄ…cy Karol WilczyÅ„ski oraz oczywiÅ›cie główne gwiazdy – Lesiak i Pawlak. Pod opiekÄ… Profesor Schotkosky oraz Profesor Kluczek debatowano przez caÅ‚Ä… godzinÄ™ zegarowÄ… (z powodu nawaÅ‚nicy pytaÅ„ zdecydowano siÄ™ przedÅ‚użyć spotkanie o czas dÅ‚ugiej przerwy). Jak stwierdziÅ‚a potem Justyna z klasy Ib: „ByÅ‚o to bardzo ciekawe wydarzenie, mogliÅ›my zobaczyć obu kandydatów na żywo, niejako w akcji, porównać ich koncepcje i poznać nieco lepiej ich programy wyborcze”. „Debata byÅ‚a niezwykle burzliwa, niejedno pytanie mogÅ‚o wytrÄ…cić z równowagi, ale obaj byli opanowani i spokojnie, w sposób merytoryczny odpowiadali zarówno na pytania, jak i zarzuty publicznoÅ›ci. Mimo to widać byÅ‚o podziaÅ‚ pomiÄ™dzy zwolennikami obu kandydatów” - dodaje Kajetan, uczeÅ„ klasy IIB. Jak widać, pomimo emocji, kultura dyskusji zwyciężyÅ‚a zapalczywość – debata zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ obustronnym zapewnieniem o chÄ™ci współpracy oraz podaniem dÅ‚oni.

„NapiÄ™cie narastaÅ‚o z każdym dniem, obietnic przybywaÅ‚o, a ja coraz bardziej ciekaw byÅ‚em wyników” - wyznaÅ‚ dzieÅ„ przed wyborami Seweryn, uczeÅ„ klasy IF. Ostatni dzieÅ„ przed Å›wiÄ™tem demokracji w naszym liceum byÅ‚ natomiast czasem ciszy wyborczej.

Wreszcie, po długim okresie pełnym emocji i wyczekiwania, nadszedł 30 września. Na każdej przerwie pod okiem komisji złożonej z członków klasy IIIA, uczniowie oddawali głosy poprzez zapisanie nazwisk kandydatów na Przewodniczącego Samorządu, Wice-Przewodniczącego, dwóch opiekunów samorządu (nauczycieli) oraz Rzecznika Praw ucznia (również wybieranego spośród nauczycieli).

DziÄ™ki sprawnej pracy komisji wyborczej jeszcze tego samego dnia, okoÅ‚o godziny czternastej poznaliÅ›my wyniki – opiekunami SamorzÄ…du zostaÅ‚y Panie Monika Schotkosky oraz Joanna Kluczek, Rzecznikiem Praw Ucznia szkolna pani pedagog - pani Anna Kubicka, natomiast PrzewodniczÄ…cym, za sprawÄ… przewagi dwunastu gÅ‚osów – Adrian Lesiak, natomiast oczywiÅ›cie stanowisko wiceprzewodniczÄ…cego objÄ…Å‚ Patryk Pawlak. Å»yczymy miÅ‚ego roku sprawowania funkcji, mnóstwo satysfakcji z pracy oraz cichutko przypominamy, że wyborcy już czekajÄ… na speÅ‚nienie obietnic…

Marek Chmielewski, kl. IID