Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
DN2016

„Alumni versus magistri” – DzieÅ„ Nauczyciela w „Czerwoniaku”

W czwartek 13 października w Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cym im. Stefana Å»eromskiego odbyÅ‚a siÄ™ uroczystość z okazji ÅšwiÄ™ta Komisji Edukacji Narodowej, powszechnie znanego jako DzieÅ„ Nauczyciela. Pod okiem Pani Profesor Moniki Schotkosky uczniowie przygotowali imprezÄ™, na której czÅ‚onkowie grona pedagogicznego, pracownicy placówki oraz zaproszeni goÅ›cie – w tym emerytowani nauczyciele mieli okazjÄ™ usÅ‚yszeć kila ciepÅ‚ych słów od swoich podopiecznych, jednoczeÅ›nie podziwiajÄ…c ich umiejÄ™tnoÅ›ci wokalne (a nawet parosekundowy popis taneczny) oraz drobnÄ… żonglerkÄ™ sÅ‚ownÄ… przygotowanÄ… specjalnie na tÄ™ okazjÄ™ przez Marka Chmielewskiego. StronÄ… technicznÄ… zajÄ…Å‚ siÄ™ niezawodny MichaÅ‚ Bartoszek.

Przygotowania szÅ‚y peÅ‚nÄ… parÄ… już od dwóch tygodni. Samo wydarzenie natomiast miaÅ‚o miejsce w szkolnej sali udekorowanej girlandami ze zÅ‚otych liÅ›ci, kasztanami oraz wielobarwnymi parasolami podwieszonymi u sufitu, co dodawaÅ‚o uroku panujÄ…cej już jesiennej, deszczowej aurze. Dodatkowego przytulnej, domowej atmosfery nadaÅ‚y zapalone Å›wieczki ustawione na stoliku oraz pianinie, dajÄ…ce wrażenie ciepÅ‚a i oÅ›wietlaÅ‚y scenÄ™. BÅ‚yskotliwÄ… konferansjerkÄ™ poprowadziÅ‚o trzech uczniów: Krzysztof Sadecki jako reprezentant klas pierwszych, Marek Chmielewski jako uczeÅ„ klas drugich i Magdalena Nowakowska jako tegoroczna maturzystka – zebranych powitaÅ‚a zatem i zabawiaÅ‚y wszystkie roczniki! Pierwszy z wymienionych zadbaÅ‚ także o oprawÄ™ muzycznÄ… – jeszcze przed rozpoczÄ™ciem prezentacji widownia mogÅ‚a posÅ‚uchać miÅ‚ych dla ucha melodii granych na pianinie przez licealistÄ™. Podczas wystÄ™pu uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili najciekawsze wypowiedzi swoich nauczycieli i opatrzyli odpowiednim komentarzem. „Tylko tyle albo aż tyle” czy „Nierówność to nie równanie. Nierówność to coÅ› wiÄ™cej” to tylko niektóre z przypomnianych powiedzonek. CiekawÄ… częściÄ… programu byÅ‚y także wystÄ™py artystyczne. Magdalena Nowakowska zaprezentowaÅ‚a utwór „PamiÄ™tasz, byÅ‚a jesieÅ„”, po chwili Zuzanna Kowalska zaaranżowaÅ‚a piosenkÄ™ „To co mam”, Julia Ksit – „Å»ycia maÅ‚a garść”, natomiast Katarzyna Sroka – „Byle być sobÄ…”. Anna SiciÅ„ska wykonaÅ‚a szlagier zespoÅ‚u Bajm „PiechotÄ… do lata”, zaÅ› na gitarze akompaniowaÅ‚a jej Weronika BÅ‚oÅ„ska. Wszystkie wystÄ™py byÅ‚y nagradzane gromkimi brawami, a przytaczane cytaty wzbudzaÅ‚y salwy Å›miechu. „Najmilej wspominam jednak momenty, gdy po przeczytaniu cytatu na twarzy autora kwitÅ‚ piÄ™kny uÅ›miech zadowolenia” – wyznaÅ‚ nam potem jeden z prowadzÄ…cych. Na zakoÅ„czenie zaangażowani uczniowie zÅ‚ożyli od caÅ‚ej szkoÅ‚y życzenia swoim wychowawcom i pedagogom.

Przyłączyła się do nich również pani dyrektor Beata Stawicka, która podziękowała swoim współpracownikom za ich ogromny wkład pracy.

- Czasy siÄ™ zmieniajÄ…, pojawiajÄ… siÄ™ kolejne sposoby uczenia siÄ™, ale miejmy nadziejÄ™, że zawód nauczyciela przetrwa – wspomniaÅ‚a pani Dyrektor.

Po chwili z widowni rozległ się tubalny głos jednego z nauczycieli:

- Ktoś przecież musi produkować kolejne cytaty!

Na zakoÅ„czenie, organizatorzy mieli jeszcze jednÄ… niespodziankÄ™. Krzysztof ponownie zasiadÅ‚ do pianina, na ekranie pojawiÅ‚ siÄ™ tekst i widzowie wraz z artystami, wspólnie zaÅ›piewali znanÄ… piosenkÄ™ „CiÄ…gle pada”.

Jak zapewniają uczestnicy wydarzenia, warto było być obecnym na gali.

- Dzisiejsze nadzwyczajne wydarzenie kosztowaÅ‚o nas wszystkich bardzo dużo pracy, wysiÅ‚ku, a także zaangażowania. MogÄ™ Å›miaÅ‚o powiedzieć, że spisaliÅ›my siÄ™ na medal – mówi Zuzanna Kowalska - To cudowne uczucie móc zobaczyć na twarzach naszych wspaniaÅ‚ych profesorów szczery uÅ›miech. Uważam, że program dostarczyÅ‚ widzom wiele radoÅ›ci.

- Przez cały czas przygotowań udało nam się stworzyć całkiem zgraną ekipę, która występowała nie tylko, żeby pokazać jednostki, ale całą grupę ludzi pracujących z pasją - przyznaje Kasia Sroka.

- ZebraliÅ›my pozytywne komentarze od widzów, a to jest najważniejsze – stwierdziÅ‚ Marek Chmielewski.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego ponownie życzą wszystkiego najlepszego wszystkim pedagogom!

Jakub Wacławek

Marek Chmielewski