Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 26, 2024
Święto Niepodległości_2016

Święto Niepodległości

10 listopada społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie uczestniczyła w uroczystej gali z okazji Święta Niepodległości. Wspólnymi siłami wychowanków i pedagogów zostało zorganizowane wspaniałe wydarzenie, uświetnione występami przedstawicieli wszystkich klas pierwszych i drugich.

Akademia, prowadzona przez Jakuba WacÅ‚awka oraz RoksanÄ™ Chudon, w tym roku ponownie miaÅ‚a formÄ™ przeglÄ…du pieÅ›ni patriotycznych wybranych przez licealistów. Widzowie mogli usÅ‚yszeć zarówno popularne wojskowe szlagiery, jak i nieco nowoczeÅ›niejsze utwory: „DziewczynÄ™ z granatem” czy „NiepodlegÅ‚ość”. Nie sposób wymienić wszystkich wystÄ™pujÄ…cych, ale widać byÅ‚o, że każdy z nich wÅ‚ożyÅ‚ dużo pracy i serca w przygotowanie wystÄ™pu. Brawa należą siÄ™ również nauczycielkom, które przy akompaniamencie akordeonu pana Norberta KoÅ›cielniaka przedstawiÅ‚y przyÅ›piewkÄ™ „Serce w plecaku”. Na zakoÅ„czenie pani Dyrektor Beata Stawicka wygÅ‚osiÅ‚a przemówienie, w którym po krótce przybliżyÅ‚a historiÄ™ Å›wiÄ™ta.

Po części artystycznej uczniowie klas o profilu humanistycznym udali się na spotkanie z dyrektorem Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogusławem Nietrzebką, który w interesujący sposób opowiedział o odzyskiwaniu przez nasz kraj wolności, a także o swojej pracy jako członka grupy rekonstrukcyjnej. Były absolwent Czerwoniaka, ubrany w mundur polskiego wojaka z początków XX wieku, objaśniał skomplikowane zagadnienia związane z tworzeniem się polskiej administracji czy prowadzonymi działaniami wojennymi. Jednocześnie pokazywał zdjęcia z rekonstrukcji bitew, wydarzeń kulturalnych, w których brał udział. Słuchaczom najbardziej przypadła do gustu możliwość obejrzenia replik karabinu, hełmu, saperki i innych części ekwipunku żołnierza.

Z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… zaangażowana mÅ‚odzież oraz pracownicy szkoÅ‚y stanÄ™li na wysokoÅ›ci zadania. Widzowie wyszli z sali zadowoleni, nieznudzeni, a bogatsi o przeżycia artystyczne oraz patriotyczne. Pani dyrektor, jak sama przyznaÅ‚a: „wzruszyÅ‚am siÄ™ do gÅ‚Ä™bi serca, widzÄ…c zaangażowanie oraz poÅ›wiÄ™cenie uczniów, dziÄ™ki którym mogÅ‚am uczestniczyć w tak piÄ™knym wydarzeniu”.

Jakub Wacławek