Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Święto Niepodległości_2016

Święto Niepodległości

10 listopada społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie uczestniczyła w uroczystej gali z okazji Święta Niepodległości. Wspólnymi siłami wychowanków i pedagogów zostało zorganizowane wspaniałe wydarzenie, uświetnione występami przedstawicieli wszystkich klas pierwszych i drugich.

Akademia, prowadzona przez Jakuba Wacławka oraz Roksanę Chudon, w tym roku ponownie miała formę przeglądu pieśni patriotycznych wybranych przez licealistów. Widzowie mogli usłyszeć zarówno popularne wojskowe szlagiery, jak i nieco nowocześniejsze utwory: „Dziewczynę z granatem” czy „Niepodległość”. Nie sposób wymienić wszystkich występujących, ale widać było, że każdy z nich włożył dużo pracy i serca w przygotowanie występu. Brawa należą się również nauczycielkom, które przy akompaniamencie akordeonu pana Norberta Kościelniaka przedstawiły przyśpiewkę „Serce w plecaku”. Na zakończenie pani Dyrektor Beata Stawicka wygłosiła przemówienie, w którym po krótce przybliżyła historię święta.

Po części artystycznej uczniowie klas o profilu humanistycznym udali się na spotkanie z dyrektorem Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogusławem Nietrzebką, który w interesujący sposób opowiedział o odzyskiwaniu przez nasz kraj wolności, a także o swojej pracy jako członka grupy rekonstrukcyjnej. Były absolwent Czerwoniaka, ubrany w mundur polskiego wojaka z początków XX wieku, objaśniał skomplikowane zagadnienia związane z tworzeniem się polskiej administracji czy prowadzonymi działaniami wojennymi. Jednocześnie pokazywał zdjęcia z rekonstrukcji bitew, wydarzeń kulturalnych, w których brał udział. Słuchaczom najbardziej przypadła do gustu możliwość obejrzenia replik karabinu, hełmu, saperki i innych części ekwipunku żołnierza.

Z całą pewnością zaangażowana młodzież oraz pracownicy szkoły stanęli na wysokości zadania. Widzowie wyszli z sali zadowoleni, nieznudzeni, a bogatsi o przeżycia artystyczne oraz patriotyczne. Pani dyrektor, jak sama przyznała: „wzruszyłam się do głębi serca, widząc zaangażowanie oraz poświęcenie uczniów, dzięki którym mogłam uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu”.

Jakub Wacławek