Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
Na Litwie

Nasi licealiści – w poszukiwaniu sztuki bez granic na Litwie

Od 13 do 19 listopada 2016r. grupa pięciu uczniów z opiekunami odwiedziła szkołę partnerską w programie ERASMUS+ na Litwie.

Po udekorowaniu integracyjnego drzewka swoimi imionami, zapoznaniu się z Kłajpedą w bardzo wietrzny i zimny dzień (znajdowaliśmy, w międzynarodowych grupach bardzo efektowne rzeźby) ruszyliśmy do tańca w układzie choreograficznym ułożonym przez siebie. Kolejne spotkania ze sztuką to aktywne wizyty w Muzeum Morskim, Muzeum Kowalstwa (wykonywanie biżuterii), Muzeum Etnograficznym (robiliśmy słodycze i piekliśmy chleb), Muzeum Bursztynu w posiadłości rodziny Tyszkiewiczów (uczyliśmy się o niezwykłych właściwościach bursztynu) czy dekorowaliśmy wiatrowskazy w Palandze. Litewska przyroda, przepiękna, surowa zmuszała ludzi do heroicznych, trwających przez pokolenia wysiłków w utrzymaniu ludzkiego siedliska, dziś – Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej. Byliśmy w Wilnie, gdzie splatają się losy Polski i Litwy. Niezwykle wzruszające było spotkanie z wierszami uczniów szkół partnerskich, praca artystyczna z dziećmi ze szkoły dla niewidomych i niedowidzących oraz spotkanie pożegnalne z dzieleniem się wrażeniami z pobytu w Kłajpedzie.

Usłyszeliśmy, że od tej pory mamy przyjaciół również i na Litwie.