Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
Weihnachtsmarkt

IV EDYCJA „WEIHNACHTSMARKT” – JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO W CZERWONIAKU

Tradycje świątecznych jarmarków w Niemczech sięgają aż późnego średniowiecza. Największe i najciekawsze z nich można do dziś odwiedzić w Dreźnie, Monachium, Berlinie czy Norymberdze. Tętniące życiem targowiska, przystrojone zabytki, udekorowane świątecznymi ozdobami ulice, czy też szopki z żywymi zwierzętami tworzą tak magiczną atmosferę świąt, że przyciągają miliony turystów. Uczniowie LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie byli w tym roku w Berlinie, zwiedzili stolicę Niemiec oraz uczestniczyli w jarmarku przy Placu Aleksandra (Alexanderplatz).

Licealiści z ogromnym zapałem przystąpili do organizacji w dniu 15 grudnia 2016 r. IV edycji „Weihnachtsmarkt” w swojej szkole. W tym dniu przewidziano wiele atrakcji: Klaudia Bodecka i Ola Krześniak z klasy 3c przygotowały prezentację o zwyczajach adwentowych i bożonarodzeniowych w krajach niemieckojęzycznych. Julia Horszwald, Kasia Sroka, Julia Gwiazda, Agnieszka Kotyńska i Krzysztof Sadecki wykonali kolędy po niemiecku. Po prezentacji odbył się quiz z licznymi nagrodami.

Pierwszy raz na prezentację i jarmark zostali zaproszeni uczniowie III klas Gimnazjum z Żyrardowa i okolic.

Jak co roku można było skosztować grillowanej kiełbaski (podobno smakuje dużo lepiej niż latem), pysznego bigosu, tradycyjnego ponczu bożonarodzeniowego oraz najróżniejszych ciast, pierników i ciasteczek przygotowanych przez uczniów.

Zorganizowano też konkursy: na najpiękniejszy piernik i oryginalną ozdobę świąteczną. Decyzją Jury najpiękniejszy piernik wykonała Paulina Draniak (2a), II miejsce- Olga Fabianowicz (1c), III miejsce- Agnieszka Krawczyk (1d); Karolina Trzyna (3d) zrobiła wspaniałą ozdobę świąteczną.

Liczne nagrody i upominki przekazali: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, Ambasada Szwajcarii, Goethe-Institut Warschau, Wydawnictwo Szkolne PWN. Przedsięwzięcie wsparli również: Iwona i Arkadiusz Bednarkowie, Dorota Kobylska, Jacek Zambrzycki i inni.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za pomoc.

Uczniowie spędzili wspaniały dzień w miłej, świątecznej atmosferze. Kolejny jarmark już za rok.

Ewa Fatalska