W dniu 7 grudnia 2016 roku grupka trzech uczniów z klasy IIID z naszej szkoły: Sylwia Źródłowska, Kamil Świątkowski i Mikołaj Niedźwiadek, na czele z panem profesorem Sławomirem Maszewskim, ruszyła w drogę na Ukrainę wioząc ok. 800 paczek żywnościowych, które zostały zebrane w akcji „Paczka dla kombatanta ze Lwowa i Polaków z obwodu lwowskiego”. Reprezentanci LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie byli tylko częścią delegacji, w skład której wchodzili: ppłk. Waldemar Kruszyński prezes warszawskiego obwodu Zrzeszenia WiN, pani dyrektor ZS nr 1 w Brwinowie im. Żołnierzy Zrzeszenia WiN Anna Kurman, oraz panowie burmistrzowie: pan burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński, pan burmistrz warszawskiego Bemowa Michał Grodzki.
Po kilkugodzinnych trudnościach z przewozem paczek przez granicę, udało się zawitać i zakwaterować w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach pod Lwowem. Warunki były bajeczne.
Rozdysponowywanie paczek trwało od pierwszego do ostatniego dnia.
W Brzuchowicach pojawiali się przedstawiciele towarzystw polskich Lwowa i obwodu lwowskiego oraz księża, którzy w swoich parafiach mieli potrzebujących, ubogich Polaków. Radości z liczby paczek i dodatkowych prezentów w postaci słodyczy dla dzieci oraz kosmetyków, nie było końca. Wdzięczność kresowych Polaków stała się największą nagrodą za ciężką pracę przy załadunku paczek.
Uczniowie wraz z panami burmistrzami mieli także okazję zwiedzić Lwów z przewodnikiem, rodowitym lwowiakiem, panem Lesławem Pakoszem. Ze względu na porę przedświąteczną, wszyscy mogli podziwiać jarmark bożonarodzeniowy przy Operze Lwowskiej. W programie wyjazdu znalazło się również złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, a także zwiedzenie Cmentarza Orląt Lwowskich i Cmentarza Łyczakowskiego.
Uczestnicy odbyli także spotkanie z konsulem RP w Lwowie, dotyczące akcji „Paczka dla kombatanta”, a uczniowie mieli szansę poznać zaplecze konsulatu. W sobotę miało miejsce uroczyste spotkanie z kombatantami w jednej ze lwowskich restauracji (m.in. panem Grzegorzem Wiwerem i jego żoną ze Lwowa, który przemówił w imieniu obdarowanych), panami konsulami i innymi osobami, biorącymi czynny udział w akcji. Słowa podziękowania wywołały łzy wzruszenia u niejednej osoby. Po spotkaniu, paczkę zawieziono także pani Jadwidze Zappe, niezwykłej osobie, która wraz z siostrą Ireną, zajmowała się pracą z zaniedbanymi dziećmi, głównie narodowości polskiej po wojnie. Od 1952 roku w swoim mieszkaniu uczyły religii, języka polskiego, historii i innych przedmiotów. Organizowały dla nich różnego rodzaju przedstawienia, jedzenie i odzież dla najbiedniejszych. Za pracę z dziećmi i młodzieżą były szykanowane przez KGB. W 1976 przeciw siostrom Zappe wszczęto postępowanie karne. Taki upór wymagał nagrody, toteż w 2008 roku za swoją działalność wychowawczą siostry otrzymały przyznawany przez IPN tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. To spotkanie było wielkim zaszczytem i interesującym doświadczeniem.
Delegacja przekroczyła granicę Polski 11 grudnia i szczęśliwie wróciła do swoich domów, z radością w sercu, po pomocy rodakom. To niezwykle ważne, żeby o nich pamiętać, wspierać ich, dziękować za ich zasługi i poświęcenie dla Polski. Myślę, że cała akcja to niepodważalny akt patriotyzmu, dobroci i godności. Oby kontynuowana była w dalszych latach.
Sylwia Źródłowska