Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
Podpisanie umowy

Dnia 17 marca 2017 r. w żyrardowskiej Resursie uczniowie klasy 3d i 2f wzięli udział w nietypowej lekcji wiedzy o społeczeństwie. Mieli możliwość uczestniczyć w podpisaniu umowy o współpracy i nawiązaniu przyjacielskich stosunków pomiędzy Miastem Żyrardów i Gminą Trjawna, stronami tego porozumienia byli: Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński oraz Burmistrz Gminy Trjawna (Republika Bułgarii) Doncho Tiholov Zahariev. W uroczystości brali udział przedstawiciele ambasady Bułgarii w Warszawie.

Miasto Trjawna podobnie jak Żyrardów, posiada chronioną strefę architektoniczną. Triawna to zabytkowe miasteczko w środkowej Bułgarii, położone w dolinie rzeki Triewnenskiej na północnych stokach Starej Płaniny, liczące około 10 tys. mieszkańców. Miasto Trjawna podobnie jak Żyrardów posiada zabytkowy układ urbanistyczny i pozyskuje unijne fundusze zewnętrzne na jego rewitalizację. Wymiana doświadczeń w zakresie ochrony zabytków i rewitalizacji pomiędzy samorządem Żyrardowa i Trjawny ma owocować w przyszłości i przyczynić się do rozwoju współpracy o kolejne obszary tematyczne, Jednym z obszarów współpracy ma być także edukacja, nawiązanie kontaktu ze szkołami partnerskimi w Trjawnej może być ciekawym i inspirującym doświadczeniem dla naszych uczniów.