Strona Główna Pi±tek, Kwietnia 19, 2024
XVII ÅšDP

XVII Åšwiatowy DzieÅ„ Poezji – spotkanie z twórcami

5 kwietnia uczniowie klasy 1 D pod opieką profesora Sławomira Maszewskiego udali się na spotkanie z okazji XVII Światowego Dnia Poezji poświęcone twórcom rumuńskim, odbywające się w Resursie. Zaproszeni na tę uroczystość goście opowiedzieli o swoich przeżyciach zawodowych oraz o urokach swojej rodzimej kultury.

Profesor Constantin Geambasu, wykładowca polonistyki na Uniwersytecie Bukaresztańskim, a zarazem doświadczony tłumacz polskich utworów literackich, zdradził, które ze swoich przekładów ceni najbardziej oraz jakie trudności sprawiały mu poszczególne dzieła. Przy okazji wyjaśnił, jakie odczucia wywoływała nasza ojczysta literatura za granicą w czasach upadku reżimu komunistycznego. Z kolei poeta Cassian Maria Spiridon wspólnie z literatką Barbarą Jurkowską przytoczył kilka wierszy rumuńskich. Poematy spotkały się z uznaniem słuchaczy.

Całe zdarzenie prowadził inicjator żyrardowskich Wieczorów Literackich Jerzy Paruszewski, który dodatkowo urozmaicił spotkanie prezentacją poświęconą ciekawym miejscom w Rumunii, między innymi Wesołemu Cmentarzowi w miejscowości Sapanta.

Krótka wycieczka okazała się nie tylko okazją do poznania ciekawych poematów, lecz również spojrzenia na twórczość polskich artystów z perspektywy osoby z zagranicy. Prócz tego uczniowie marzący o zawodzie tłumacza lub literata mogli dowiedzieć się czegoś o swoim wymarzonej profesji.

Jakub Wacławek