Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu 2017

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w Czerwoniaku

W roku szkolnym 2016/2017 Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego po raz drugi wzięło udział w projekcie: Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, organizowanym przez Klub Jagielloński. Akademia to jedna z największych kuźni młodzieżowych projektów społecznych. W ramach tego przedsięwzięcia wolontariusze i uczniowie biorący udział w Akademii pracują dla dobra Polski: profesjonalnie i praktycznie, na poważnie i z uśmiechem. Łącząc tradycję z nowoczesnością realizują trzy ścieżki działalności: pielęgnowanie kultury pamięci, przygotowanie do samorządności i promowanie patriotyzmu gospodarczego.

Każda ze ścieżek niesie ze sobą szereg ważnych dla młodego, aktywnego i świadomego obywatela treści i wartości. Kultura pamięci to kultywowanie naszych polskich tradycji i obyczajów, promowanie polskiego języka, historii, sztuki; pamięć o tym skąd pochodzimy i kim jesteśmy, pobudzanie tożsamości naszych wspólnot lokalnych. Patriotyzm gospodarczy to rozwój postawy przedsiębiorczej, wspieranie i docenianie polskich przedsiębiorców np. przez kupowanie polskich produktów, zakładanie i rozwijanie własnej działalności gospodarczej, tworzenie nowych miejsc pracy, dbałość o rozwój gospodarczy i rozwój zaawansowanych technologii. Samorządność czyli branie sprawy w swoje ręce – powoływanie organizacji i podejmowanie konkretnych działań służących dobru lokalnej wspólnoty i całego państwa, kontrola różnych obszarów życia publicznego, propagowanie postaw obywatelskich i praktyczna służba ojczyźnie.

W ramach zajęć Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu uczniowie klasy 2e/2f realizujący zajęcia z wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym brali udział w cyklu trzech warsztatów w formie innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study. Po każdym spotkaniu uczniowie otrzymywali zadanie do wykonania.

Pierwszy blok warsztatów poświęcony był polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra Parlament 2.0 wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG).

Drugi blok dedykowany był systemowi samorządowemu (gra Moje miasto: symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy).

Na kolejnym, trzecim etapie w ramach bloku „Od narzekania do działania” projekt zakładał zrealizowanie z chętnymi uczniami projektu społecznego.

Finał Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu odbył się 1 – 2 czerwca w Krakowie, wzięła w nim udział ośmioosobowa reprezentacja Liceum pod opieką Agnieszki Przyjankowskiej.

Uczestnicy wielkiego finału brali udział w grze miejskiej: Komunikacja vs technologia: Misja ratunkowa Mars 2144, mogli wysłuchać koncertów zespołów: Forteca oraz Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, zwiedzić Kraków. W drugim dniu finału prezentowali przed ekspertami efekty swoich działań projektowych na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wymiana doświadczeń w pracach nad projektami, udział w spotkaniach i prelekcjach to nowe, ważne doświadczenie dla uczniów, doświadczenie, które w przyszłości może zaowocować ich zaangażowaniem w działania obywatelskie. Udział w Akademii to także ciekawy sposób na zdobycie wiedzy i umiejętności, które potrzebne są świadomemu obywatelowi.

W przyszłym roku z pewnością również zgłosimy akces do VI już edycji projektu.