Strona Główna Sobota, Lipca 27, 2024
12 MARCA 2018 DNI FRANKOFONII

KONCERT - 12 MARCA 2018 DNI FRANKOFONII

W dniu wczorajszym nasi uczniowie Aleksandra Wiśniewska z IIc i Michał Szymerski z IIa poprowadzili konferansjerkę podczas koncertu muzyki francuskiej, który został zorganizowany z okazji obchodów Dni Frankofonii w Żyrardowie.

Mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć w Resursie młodzież z aż 5 szkół. Młodzi artyści zabrali nas w niezapomnianą muzyczną podróż po Francji, prezentując utwory od klasyki do przebojów bardziej współczesnych.

Jako pierwsi wyszli na scenę się artyści ze Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie: duet fortepianowy: Katarzyna Kolecka i Julia Kucharska, które pod okiem prof. Michaliny Mroczkowskiej przygotowały utwór pt. Petite suite cz. I En bateau, cz. II Cortege, autorstwa Claude'a Debussy.

Sonatę na obój i fortepian cz. I Elégie, autorstwa Francisa Poulenc zaprezentowały Weronika Folwarska z IIa i prof. Michalina Mroczkowska. Nad przygotowaniem utworu czuwał prof. Stanisław Styczyński.

Utwór najwybitniejszej francuskiej artystki - Edith Piaf pt. "Non, je ne regrette rien" i "Milord" usłyszeliśmy w wykonaniu Julii Ksit i Krzysztofa Sadeckiego z IID, którym w przygotowaniach pomógł prof. Tomasz Ostaszewski.

Wysłuchaliśmy utworu z musicalu Notre Dame de Paris pt. "Belle" w wykonaniu absolwenta Czewoniaka Daniela Olborskiego.

Piosenkę bardziej współczesną młodej artystki Louane pt. "Je vole" zaprezentowała Weronika Folwarska z IIa, której akompaniował Emil Grygiel z Ie.

Kolejny utwór usłyszeliśmy w wykonaniu Sandry Jakubowskiej z IIf, było to "S. O. S." z repertuaru Indili.

Następnie nadszedł czas na występy przedstawicieli XV Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, Uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Warszawie, Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie, uczniów p. Teresy Utzig. Koncert zakończyli uczniowie p. Katarzyny Bocianowskiej z Gimnazjum nr 2 w Żyrardowie.

Koncert poprzedził poczęstunek potraw francuskich przygotowanych przez Zespół Szkół nr 2 oraz uczniów zaproszonych szkół.

Mamy nadzieję, że udało się nam ukazać piękno i wyjątkowość muzyki francuskiej i zachęcić do częstszego sięgania do jej zasobów.

Serdecznie dziękujemy naszym konferansjerom, artystom i organizatorom, którzy włożyli wielki wysiłek w to, abyśmy mogli dziś uczestniczyć w tym niezwykłym widowisku.