![]() | ![]() | ![]() |
Michaela Schudricha zaprosił do naszego miasta Daniel Wagner wnuk sławnej w latach 20. XX w. żydowskiej rodziny Wagnerów z Żyrardowa, który współpracuje od maja 2010 z młodzieżą LO St. Żeromskiego, a od października także z lokalnym muzeum w projekcie „Na rzecz dialogu kultur”.
Izraelski profesor z dziedziny nanotechnologii – zawodowo - a pasjonacko - animator działań na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce w miejscach związanych z historią jego rodziny chętnie angażuje się w tego typu projekty.
Podczas ostatniej wizyty w naszym mieście – w październiku - podziwiał w lokalnym muzeum prezentowaną tam do dziś wystawę Z dziejów miasteczka w kolorze niebieskim. Profesor, doceniając walory wystawy i zasługi młodzieży upamiętniające historię żydowskiej społeczności żyjącej w Żyrardowie przed wojną, postanowił wesprzeć autorytetem rabina starania osób zaangażowanych w realizację wielokulturowej edukacji.
Na zaproszenie młodzieży i muzeum odpowiedzieli niemal wszyscy związani z projektem partnerzy i jego przyjaciele oraz zainteresowani międzykulturowym dialogiem.
Spotkanie miało stanowić okazję do podsumowania dotychczasowych rezultatów projektu i być chwilą zastanowienia się, jak działać w nim w najbliższej przyszłości. Rabin, zapowiadając swoją wizytę, wyraził chęć wzięcia udziału w rundce pytań, więc wszyscy zainteresowani zapowiadanym dialogiem oczekiwali niecierpliwie jego przybycia, które było planowane na godz.17. Niestety okazało się, że przyjazd szczególnego gościa z przyczyn niezależnych od niczyjej woli, opóźni się. Okazało się… , że o całe 3 godziny, ale spotkanie i tak potoczyło się w serdecznej atmosferze, choć w niespodziewanie odwróconym porządku.
Okazało się ciekawą konfrontacją pokoleń, środowisk - uczestniczyli w nim uczniowie i absolwenci LO Żeromskiego, uczniowie liceum z Wiskitek, nauczycielki pracujące w projektach i osoby współpracujące społecznie z młodzieżą na różnych etapach już trzyletniej wielokulturowej edukacji – to np., zaprzyjaźnieni nestorzy tego miasta, pracownicy instytucji turystycznych i reprezentanci stowarzyszeń pielęgnujących pamięć o lokalnej wielokulturowej historii, pasjonaci i animatorzy badań nad kulturą żydowską, Pastor i diakon Halina Radacz (dla zaproszonych księży kościołów katolickich od kilku dni pierwszym obowiązkiem jest coroczna kolęda, liczymy, że kolejna wizyta będzie zaplanowana w bardziej dostępnym dla nich czasie i wtedy będziemy mieli okazję uczestniczyć w podobnym przedsięwzięciu).
Zanim nasz szczególny gość przybył, osoby, które tego dnia przyszły do muzeum ponownie, ale w szczególnych okolicznościach, mogły doświadczyć przyjemności obejrzenia prezentowanej w nim wystawy, gdyż komentowali ją nestorzy naszego miasta – nawiązując ciekawie do ważnych dla nich wybranych motywów ze starych fotografii zgromadzonych na ekspozycji. Ciekawym opowieściom nie było końca. W sympatycznej atmosferze, oczekując rabina, uczestnicy spotkania przyglądali się efektom działań młodzieży LO St. Żeromskiego prezentowanym w albumach, kronikach i różnego typu pracach badawczych. Wieczór wypełniło wiele dobrych wrażeń i pozytywnych emocji. W małej salce edukacyjnej oraz w hollu naszego muzeum w ciągu tych trzech godzin oczekiwań rozbrzmiewał bezustanny gwar zaangażowanych w serdeczne pogawędki ludzi. Chociaż gości z czasem ubywało… atmosfera nie traciła na jakości, w rozmowach pojawiło się wiele fascynujących wątków historii, której poświęcona jest wystawa oraz którą zajmują się młodzi ludzie w nieformalnej edukacji.
Wreszcie nadeszła wyczekiwana chwila!
Rabin przepraszając za spóźnienie( wynikłe z trudnych warunków pogodowych i opóźnionej godziny wyjazdu do Żyrardowa ) wyraził szczery podziw dla wytrwałości oczekujących, w pierwszych słowach nawiązał do powodu swojej wizyty, przypominając o serdecznych słowach Daniela Wagnera, który polecił jego uwadze nasze miasto.
Spotkanie rozpoczęła rundka pytań od gości. Rabin, odpowiadając na nie cierpliwie i z rozwagą, poczuciem humoru ze sporą dawką autoironii podtrzymywał serdeczny klimat spotkania, co jeszcze bardziej zachęcało do rozmowy z nim.
Po formalnej części - podczas „wymiany wizytówek” rabin obiecał wspierać uczestników projektu „Na rzecz dialogu kultur”, którego celem jest inwentaryzacja macew i zebranie rzetelnych danych o osobach pochowanych na żyrardowskim cmentarzu.
Ten wieczór był naprawdę udany!