JAN DEKERT
Dodane przez matewa dnia Wrze¶nia 18 2011 17:59:43

BENE MERENTES. PATRONI NASZYCH ULIC


Dzisiaj na naszych oczach zmienia się Zyrardów. Pięknieją ulice, wyrastają nowe domy. Spełnia się wielkie marzenie piewcy naszego miasta, Pawła Hulki-Laskowskiego, który marzył o pięknym i zasobnym mieście. W wirze codziennych zajęc, zwróceni ku przyszłości przemierzamy ulice naszego miasta, często nie zwracając uwagi na to, komu są one poświęcone.
Patronami ulic sa ludzie prawi i uczciwi, którzy dobrze zasÅ‚użyli siÄ™ dla miasta, regionu i kraju. Nazwa ulicy im siÄ™ po prostu należy, jako – panis bene mere ntium (chleb dobrze zasÅ‚użonych). Warto czasem przystanąć i poswiÄ™cić chwile refleksji postaci, której nazwisko widzimy na niebieskiej tabliczce. ChcielibyÅ›my opowiedzieć o jednym z nich …

JAN DEKERT (1738 – 1790).
TRYBUN POLSKIEGO MIESZCZAŃSTWA.

W dobie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego wśród elit społecznych upadającej Rzeczypospolitej zaczął rodzić się ruch reform, które miały przekształcić nasz kraj w nowoczesne, sprawnie funkcjonujące państwo. Okazją do ich realizacji stały się rozpoczęte w 1788 roku obrady Sejmu Wielkiego. Obok spraw politycznych (sojusz z Prusami), czy finansowych (wprowadzenie podatków od szlachty i duchowieństwa) na sejmie poruszono też problematykę społeczną. Rzeczypospolita Obojga Narodów była państwem stanowym, w którym pełnię praw, politycznych, ekonomicznych i społecznych miały tylko dwa stany: szlachta i duchowieństwo. Aby zatrzeć podziały stanowe i zaszczepić wśród warstw niższych świadomość obywatelską należało rozszerzyć krąg osób stanowiących o losach Rzeczypospolitej.

Gorącym zwolennikiem przyznania praw obywatelskich mieszczaństwu był Jan Dekert. Urodził się w 1738 roku w Bledzewie koło Międzychodu w Wielkopolsce. Pochodził z ubogiej rodziny. Nie wiemy, jakie miał wykształcenie, ani jak trafił do Warszawy. W stolicy zajął się handlem. Początkowo prowadził sklep sukienniczy, a następnie w kwietniu 1766 wraz z kilkoma magnatami zawiązał Kompanię Manufaktur Wełnianych. Dziesięć lat później wraz z Piotrem Blankiem i Jędrzejem Rafałowiczem wziął w dzierżawę od Komisji Skarbu Koronnego monopol tabaczny. Majątku dorobił się dopiero na dostawach dla armii rosyjskiej na pograniczu Rzeczypospolitej. Część swoich funduszy ulokował Dekert w nieruchomościach zakupując dobra ziemskie, do czego prawo dała mu konstytucja sejmowa z 1775 roku. Ale jego zainteresowania nie koncentrowały się tylko na działalności ekonomicznej. Już w 1769 roku został ławnikiem w sądzie miejskim, a w roku 1786 za 80.000 złp wydzierżawił na 6 lat teatr warszawski.

W latach Sejmu Czteroletniego Dekert nawiązując do haseł francuskiego Oświecenia rozpoczął walkę o rozszerzenie praw publicznych dla mieszczaństwa i stał się obrońcą spraw miejskich. Dlatego też występował przeciwko Żydom, uważając ich za przeszkodę na drodze do rozwoju silnego polskiego mieszczaństwa. W tej sprawie wystąpił w grudniu 1788 z memoriałem do Sejmu Wielkiego, postulując niedopuszczenie ich do handlu w Warszawie.

Wkrótce jego aktywność przyniosÅ‚a mu urzÄ…d prezydenta miasta starej Warszawy, którÄ… to funkcjÄ™ sprawowaÅ‚ od lutego 1789 roku. Z inspiracji Hugona Kołłątaja w dniu 27 listopada 1789 roku Dekert zorganizowaÅ‚ zjazd przedstawicieli 141 miast królewskich Rzeczypospolitej, którzy podpisali memoriaÅ‚ do króla, domagajÄ…cy siÄ™ przyznania praw publicznych mieszczaÅ„stwu. Żądano w nim dopuszczenia mieszczan do udziaÅ‚u w posiedzeniach sejmu, rozciÄ…gniÄ™cia na stan mieszczaÅ„ski przywileju nietykalnoÅ›ci osobistej bez wyroku sÄ…dowego („Neminem captivabimus nisi iure victum”) oraz prawa nabywania dóbr ziemskich.

Dla wywarcia presji na monarchÄ™, 2 grudnia 1789 roku ubrani na czarno przedstawiciele miast (stÄ…d nazwa „czarna procesja”) udali siÄ™ z memoriaÅ‚em na audiencjÄ™ do króla. StanisÅ‚aw August Poniatowski zganiÅ‚ co prawda „rewolucyjne dziaÅ‚ania” Dekerta, ale memoriaÅ‚ przyjÄ…Å‚. Co wiÄ™cej podjÄ…Å‚ dzieÅ‚o realizacji mieszczaÅ„skich postulatów. Już 28 grudnia Sejm wyznaczyÅ‚ specjalnÄ… deputacjÄ™ do miast królewskich, a Dekert zostaÅ‚ wybrany na przewodniczÄ…cego 7 plenipotentów generalnych do pilnowania interesów miast na Sejmie. Nie mogÄ…c doczekać siÄ™ uchwalenia ustawy o prawach dla mieszczaÅ„stwa zrzekÅ‚ siÄ™ urzÄ™du 20 lutego 1790 roku, jednak już 3 dni później wybrano go ponownie na prezydenta stolicy. Zaangażowanie polityczne Dekerta nie wpÅ‚ynęło korzystnie na jego interesy, wskutek licznych zaniedbaÅ„ jego majÄ…tek osobisty popadÅ‚ w ruinÄ™. Liczne troski spotÄ™gowaÅ‚y też kÅ‚opoty ze zdrowiem. Jan Dekert nie doczekaÅ‚ sukcesu politycznego. ZmarÅ‚ 4 października 1790 roku.

Jednak uporczywa walka przyniosÅ‚a owoce niespeÅ‚na pół roku później, 18 kwietnia 1791 roku Sejm Wielki przyjÄ…Å‚ ustawÄ™ autorstwa Jana Suchorzewskiego „Miasta nasze wolne w paÅ„stwach Rzeczypospolitej”. PeÅ‚ni praw mieszczanom nie przyznano, ale droga do uzyskania obywatelstwa zostaÅ‚a otwarta. Zezwolono na swobodny wybór wÅ‚adz miejskich i rozciÄ…gniÄ™to na mieszczan przywilej nietykalnoÅ›ci osobistej. Przyznano im też przywilej wysyÅ‚ania na sejm 24 plenipotentów, z gÅ‚osem aktywnym w sprawach miejskich. Podobnie jak szlachcie zezwolono mieszczanom na nabywanie i dziedziczenie dóbr ziemskich, a nade wszystko na każdym sejmie miano od tej pory przyjmować do stanu szlacheckiego kilkadziesiÄ…t rodzin spoÅ›ród najbardziej wyróżniajÄ…cych siÄ™ spoÅ‚ecznie, intelektualnie i majÄ…tkowo wÅ‚aÅ›cicieli posesji miejskich.

Dopiero w konstytucji KsiÄ™stwa Warszawskiego, w 1807 roku mieszczanie polscy znaleźli dÅ‚ugo oczekiwane sÅ‚owa: „Znosi siÄ™ niewola, wszyscy obywatele sÄ… równi w obliczu prawa …”

Sławomir Maszewski


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /print.php:83 Stack trace: #0 {main} thrown in /print.php on line 83