ENTER YOUR FUTURE
Dodane przez matewa dnia Listopad 15 2010 22:12:18

ENTER YOUR FUTURE
Przez wymianę kulturową do przyszłości


W dniach 18-22 października w pracowni przedsiębiorczości w naszej szkole, ponad 270 uczniów wzięło udział w warsztatach projektu „Enter Your Future” prowadzonych przez dwójkę młodych studentów z dalekich stron świata: Kirgiza Elzara Emanova i Brazylijkę Kristiane Boesing. Ich wizytę zawdzięczamy porozumieniu, jakie zostało podpisane między naszą szkołą, a największą na świecie organizacją skupiającą młodych ludzi AIESEC POLSKA UNIWERSYTET WARSZAWSKI. Patronat nad projektem objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Mazowiecki Kurator Oświaty. Nad realizacją projektu w szkole czuwała prof. Danuta Paluchowska. Zakwaterowanie gościom zapewniła dwójka uczniów – Mariusz Wolniewicz i Aleksandra Nowicka.

Projekt „Enter your future” ma na celu pomoc ludziom w naszym wieku w odkrywaniu ich potencjału. Praktykanci, którzy odwiedzili naszą szkołę pomagali nam, na ile mogli, w świadomym planowaniu przyszłości i jasnym określeniu swych celów do spełnionego życia poprzez przedsiębiorczość. Czynili to poprzez pracę w grupach, prezentacje, motywujące filmy i przede wszystkim wciągającą dyskusję.

Jednak to nie wszystko. Pierwsza cześć warsztatów poświęcona była głównemu celowi organizacji AIESEC, tj. integracji kulturowej ludzi z różnych stron świata. Elzar i Kristine opowiedzieli nam wiele o swoich ojczyznach, o ich historii, tradycji, geografii, zwyczajach a nawet kuchni. Słuchaliśmy tego wszystkiego z zapartym tchem, nie tylko dlatego, że prezentacje były naprawdę interesujące, ale też dlatego, że nasi goście rozmawiali z nami młodzieżowym językiem i byli bardzo otwarci.

A wszystko to oczywiście po angielsku. I tu mamy kolejny pozytywny aspekt zorganizowania w „Czerwonaku” tego projektu. Nawet najbardziej oporni uczniowie musieli przedstawić się i powiedzieć o sobie kilka słów w języku, którego uczymy się przecież już od podstawówki. Mimo początkowego zmieszania, wiele osób przełamywało lody i po niedługim czasie uczestnicząc żywo w dyskusji, nieświadomie trenowało swój angielski.

Nasi koordynatorzy z Brazylii i Kirgistanu bardzo ciepło wypowiadali się o przyjęciu ich w Polsce, o naszych rodakach i o samym Żyrardowie. Namawiali nas też do odwiedzenia ich rodzinnych stron. Zapewne przyłączając się do organizacji AIESEC byłoby łatwiej to osiągnąć, jednak nawet tym, którzy przeszli obojętnie wobec programu i celu tych wykładów, musiało spodobać się energiczne i pozytywne podejście naszych gości do licealnej młodzieży.

Na pewno wiele osób po uczestnictwie w tym projekcie dużo poważniej zastanawia się nad swoją przyszłością i możliwościami jakie stawia przed nimi życie. Wiemy już, że jedną z furtek na pewno jest przedsiębiorczość. Jeszcze więcej uczniów zaintrygowało się kulturą dalekich państw i pozytywnymi stosunkami z ich mieszkańcami. A już na pewno wszyscy chcieliby więcej tak wciągających i miło przeprowadzonych spotkań w naszej szkole, po których pozostają same miłe wspomnienia.

Radek Przybysz

ENTER YOUR FUTURE w obiektywie Aleksandra Melecha

ENTER YOUR FUTURE w obiektywie Anny Migdy