Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pitek, Maj 24, 2019
Nawigacja
Strona Główna
RODO
Kontakt
Nauczyciele i pracownicy szkoły
Filmoteka
Publikacje
Prace uczniów
Osiągnięcia
Galerie
Galeria
Dokumentacja szkolna

Rok szkolny 2018/2019


Wykaz podręczników dla klas pierwszych
Wykaz podręczników dla klas drugich
Wykaz podręczników dla klas trzecich
Statut szkoły

Program wychowawczo-profilaktyczy
Wewnątrzszkolne zasady oceniania
Podanie o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego
Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa
Dla Rodziców

Dziennik Elektroniczny
Rada Rodziców
Ubezpieczenie
Zebrania z Rodzicami i Dni Otwarte
Pedagog szkolny
Psycholog Szkolny
Kalendarz na rok szkolny 2018/2019
Stop dopalaczom

100-lecie

PAMIĘTAMY o pracownikach Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, którzy odeszli od nas na zawsze.

Rekrutacja 2019

Rekrutacja 2019

Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020
Regulamin rekrutacji dla absolwentów gimnazjum na rok szkolny 2019/2020
Regulamin rekrutacji dla absolwentów szkół podstawowych na rok szkolny 2019/2020

Trailer promocyjny Adriana Idzikowskiego
Film promocyjny Marka Chmielewskiego
Film promocyjny
Dla maturzystów

Procedury maturalne rok szkolny 2018/2019
Matura z matematyki
Teraz matura
Matura z polskiego
Samorząd Uczniowski
Regulamin Samorządu Uczniowskiego
Zarząd Samorządu Uczniowskiego

Grupa zamknięta

My i Radio Fama
Teatr Szafa na Rozdrożu w Radiu FAMA
Reporterzy z Czerwoniaka informują...
Narodowe czytanie oczami naszych młodych reporterów
Młodzież i historia
Żyrardowianin zwycięzcą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Jak obronić się przed złodziejem tożsamości
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Żyrardowie
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
LIPDUB

lipdub

90-lecie LO

Młode PióraWizyta Michaela Schudricha

Wizyta Michaela Schudricha


Michaela Schudricha zaprosił do naszego miasta Daniel Wagner wnuk sławnej w latach 20. XX w. żydowskiej rodziny Wagnerów z Żyrardowa, który współpracuje od maja 2010 z młodzieżą LO St. Żeromskiego, a od października także z lokalnym muzeum w projekcie „Na rzecz dialogu kultur”.

Izraelski profesor z dziedziny nanotechnologii – zawodowo - a pasjonacko - animator działań na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce w miejscach związanych z historią jego rodziny chętnie angażuje się w tego typu projekty.

Podczas ostatniej wizyty w naszym mieście – w październiku - podziwiał w lokalnym muzeum prezentowaną tam do dziś wystawę Z dziejów miasteczka w kolorze niebieskim. Profesor, doceniając walory wystawy i zasługi młodzieży upamiętniające historię żydowskiej społeczności żyjącej w Żyrardowie przed wojną, postanowił wesprzeć autorytetem rabina starania osób zaangażowanych w realizację wielokulturowej edukacji.

Na zaproszenie młodzieży i muzeum odpowiedzieli niemal wszyscy związani z projektem partnerzy i jego przyjaciele oraz zainteresowani międzykulturowym dialogiem.

Spotkanie miało stanowić okazję do podsumowania dotychczasowych rezultatów projektu i być chwilą zastanowienia się, jak działać w nim w najbliższej przyszłości. Rabin, zapowiadając swoją wizytę, wyraził chęć wzięcia udziału w rundce pytań, więc wszyscy zainteresowani zapowiadanym dialogiem oczekiwali niecierpliwie jego przybycia, które było planowane na godz.17. Niestety okazało się, że przyjazd szczególnego gościa z przyczyn niezależnych od niczyjej woli, opóźni się. Okazało się… , że o całe 3 godziny, ale spotkanie i tak potoczyło się w serdecznej atmosferze, choć w niespodziewanie odwróconym porządku.

Okazało się ciekawą konfrontacją pokoleń, środowisk - uczestniczyli w nim uczniowie i absolwenci LO Żeromskiego, uczniowie liceum z Wiskitek, nauczycielki pracujące w projektach i osoby współpracujące społecznie z młodzieżą na różnych etapach już trzyletniej wielokulturowej edukacji – to np., zaprzyjaźnieni nestorzy tego miasta, pracownicy instytucji turystycznych i reprezentanci stowarzyszeń pielęgnujących pamięć o lokalnej wielokulturowej historii, pasjonaci i animatorzy badań nad kulturą żydowską, Pastor i diakon Halina Radacz (dla zaproszonych księży kościołów katolickich od kilku dni pierwszym obowiązkiem jest coroczna kolęda, liczymy, że kolejna wizyta będzie zaplanowana w bardziej dostępnym dla nich czasie i wtedy będziemy mieli okazję uczestniczyć w podobnym przedsięwzięciu).

Zanim nasz szczególny gość przybył, osoby, które tego dnia przyszły do muzeum ponownie, ale w szczególnych okolicznościach, mogły doświadczyć przyjemności obejrzenia prezentowanej w nim wystawy, gdyż komentowali ją nestorzy naszego miasta – nawiązując ciekawie do ważnych dla nich wybranych motywów ze starych fotografii zgromadzonych na ekspozycji. Ciekawym opowieściom nie było końca. W sympatycznej atmosferze, oczekując rabina, uczestnicy spotkania przyglądali się efektom działań młodzieży LO St. Żeromskiego prezentowanym w albumach, kronikach i różnego typu pracach badawczych. Wieczór wypełniło wiele dobrych wrażeń i pozytywnych emocji. W małej salce edukacyjnej oraz w hollu naszego muzeum w ciągu tych trzech godzin oczekiwań rozbrzmiewał bezustanny gwar zaangażowanych w serdeczne pogawędki ludzi. Chociaż gości z czasem ubywało… atmosfera nie traciła na jakości, w rozmowach pojawiło się wiele fascynujących wątków historii, której poświęcona jest wystawa oraz którą zajmują się młodzi ludzie w nieformalnej edukacji.

Wreszcie nadeszła wyczekiwana chwila!

Rabin przepraszając za spóźnienie( wynikłe z trudnych warunków pogodowych i opóźnionej godziny wyjazdu do Żyrardowa ) wyraził szczery podziw dla wytrwałości oczekujących, w pierwszych słowach nawiązał do powodu swojej wizyty, przypominając o serdecznych słowach Daniela Wagnera, który polecił jego uwadze nasze miasto.

Spotkanie rozpoczęła rundka pytań od gości. Rabin, odpowiadając na nie cierpliwie i z rozwagą, poczuciem humoru ze sporą dawką autoironii podtrzymywał serdeczny klimat spotkania, co jeszcze bardziej zachęcało do rozmowy z nim.

Po formalnej części - podczas „wymiany wizytówek” rabin obiecał wspierać uczestników projektu „Na rzecz dialogu kultur”, którego celem jest inwentaryzacja macew i zebranie rzetelnych danych o osobach pochowanych na żyrardowskim cmentarzu.

Ten wieczór był naprawdę udany!


BIP
@-learning

Sponsorzy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

Projekty

Młody Obywatel
Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej
Solidarność była kobietą
Wyzwania wobec inności

Europejskie projekty partnerskiej współpracy szkół

Szkolna fabryka inicjatyw - równe obywatelstwo
Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości
Przez pieśni i tańce ludowe poznajemy kulturę narodów europejskich
Zdrowe ciało, zdrowy duch, zdrowe środowisko

Erasmus

 Erasmus - Nauka wokół nas

 Erasmus - Sztuka nie zna granic

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lokalizacja LO

Pokaż Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie na większej mapie
IT Szkoła

Wymiana międzynarodowa
Wizyta w Danii
Galeria zdjęć z pobytu w Polsce