Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Sobota, Maja 10, 2025
JAN DEKERT

BENE MERENTES. PATRONI NASZYCH ULIC


Dzisiaj na naszych oczach zmienia się Zyrardów. Pięknieją ulice, wyrastają nowe domy. Spełnia się wielkie marzenie piewcy naszego miasta, Pawła Hulki-Laskowskiego, który marzył o pięknym i zasobnym mieście. W wirze codziennych zajęc, zwróceni ku przyszłości przemierzamy ulice naszego miasta, często nie zwracając uwagi na to, komu są one poświęcone.
Patronami ulic sa ludzie prawi i uczciwi, którzy dobrze zasÅ‚użyli siÄ™ dla miasta, regionu i kraju. Nazwa ulicy im siÄ™ po prostu należy, jako – panis bene mere ntium (chleb dobrze zasÅ‚użonych). Warto czasem przystanąć i poswiÄ™cić chwile refleksji postaci, której nazwisko widzimy na niebieskiej tabliczce. ChcielibyÅ›my opowiedzieć o jednym z nich …

JAN DEKERT (1738 – 1790).
TRYBUN POLSKIEGO MIESZCZAŃSTWA.

W dobie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego wśród elit społecznych upadającej Rzeczypospolitej zaczął rodzić się ruch reform, które miały przekształcić nasz kraj w nowoczesne, sprawnie funkcjonujące państwo. Okazją do ich realizacji stały się rozpoczęte w 1788 roku obrady Sejmu Wielkiego. Obok spraw politycznych (sojusz z Prusami), czy finansowych (wprowadzenie podatków od szlachty i duchowieństwa) na sejmie poruszono też problematykę społeczną. Rzeczypospolita Obojga Narodów była państwem stanowym, w którym pełnię praw, politycznych, ekonomicznych i społecznych miały tylko dwa stany: szlachta i duchowieństwo. Aby zatrzeć podziały stanowe i zaszczepić wśród warstw niższych świadomość obywatelską należało rozszerzyć krąg osób stanowiących o losach Rzeczypospolitej.

Gorącym zwolennikiem przyznania praw obywatelskich mieszczaństwu był Jan Dekert. Urodził się w 1738 roku w Bledzewie koło Międzychodu w Wielkopolsce. Pochodził z ubogiej rodziny. Nie wiemy, jakie miał wykształcenie, ani jak trafił do Warszawy. W stolicy zajął się handlem. Początkowo prowadził sklep sukienniczy, a następnie w kwietniu 1766 wraz z kilkoma magnatami zawiązał Kompanię Manufaktur Wełnianych. Dziesięć lat później wraz z Piotrem Blankiem i Jędrzejem Rafałowiczem wziął w dzierżawę od Komisji Skarbu Koronnego monopol tabaczny. Majątku dorobił się dopiero na dostawach dla armii rosyjskiej na pograniczu Rzeczypospolitej. Część swoich funduszy ulokował Dekert w nieruchomościach zakupując dobra ziemskie, do czego prawo dała mu konstytucja sejmowa z 1775 roku. Ale jego zainteresowania nie koncentrowały się tylko na działalności ekonomicznej. Już w 1769 roku został ławnikiem w sądzie miejskim, a w roku 1786 za 80.000 złp wydzierżawił na 6 lat teatr warszawski.

W latach Sejmu Czteroletniego Dekert nawiązując do haseł francuskiego Oświecenia rozpoczął walkę o rozszerzenie praw publicznych dla mieszczaństwa i stał się obrońcą spraw miejskich. Dlatego też występował przeciwko Żydom, uważając ich za przeszkodę na drodze do rozwoju silnego polskiego mieszczaństwa. W tej sprawie wystąpił w grudniu 1788 z memoriałem do Sejmu Wielkiego, postulując niedopuszczenie ich do handlu w Warszawie.

Wkrótce jego aktywność przyniosÅ‚a mu urzÄ…d prezydenta miasta starej Warszawy, którÄ… to funkcjÄ™ sprawowaÅ‚ od lutego 1789 roku. Z inspiracji Hugona Kołłątaja w dniu 27 listopada 1789 roku Dekert zorganizowaÅ‚ zjazd przedstawicieli 141 miast królewskich Rzeczypospolitej, którzy podpisali memoriaÅ‚ do króla, domagajÄ…cy siÄ™ przyznania praw publicznych mieszczaÅ„stwu. Żądano w nim dopuszczenia mieszczan do udziaÅ‚u w posiedzeniach sejmu, rozciÄ…gniÄ™cia na stan mieszczaÅ„ski przywileju nietykalnoÅ›ci osobistej bez wyroku sÄ…dowego („Neminem captivabimus nisi iure victum”) oraz prawa nabywania dóbr ziemskich.

Dla wywarcia presji na monarchÄ™, 2 grudnia 1789 roku ubrani na czarno przedstawiciele miast (stÄ…d nazwa „czarna procesja”) udali siÄ™ z memoriaÅ‚em na audiencjÄ™ do króla. StanisÅ‚aw August Poniatowski zganiÅ‚ co prawda „rewolucyjne dziaÅ‚ania” Dekerta, ale memoriaÅ‚ przyjÄ…Å‚. Co wiÄ™cej podjÄ…Å‚ dzieÅ‚o realizacji mieszczaÅ„skich postulatów. Już 28 grudnia Sejm wyznaczyÅ‚ specjalnÄ… deputacjÄ™ do miast królewskich, a Dekert zostaÅ‚ wybrany na przewodniczÄ…cego 7 plenipotentów generalnych do pilnowania interesów miast na Sejmie. Nie mogÄ…c doczekać siÄ™ uchwalenia ustawy o prawach dla mieszczaÅ„stwa zrzekÅ‚ siÄ™ urzÄ™du 20 lutego 1790 roku, jednak już 3 dni później wybrano go ponownie na prezydenta stolicy. Zaangażowanie polityczne Dekerta nie wpÅ‚ynęło korzystnie na jego interesy, wskutek licznych zaniedbaÅ„ jego majÄ…tek osobisty popadÅ‚ w ruinÄ™. Liczne troski spotÄ™gowaÅ‚y też kÅ‚opoty ze zdrowiem. Jan Dekert nie doczekaÅ‚ sukcesu politycznego. ZmarÅ‚ 4 października 1790 roku.

Jednak uporczywa walka przyniosÅ‚a owoce niespeÅ‚na pół roku później, 18 kwietnia 1791 roku Sejm Wielki przyjÄ…Å‚ ustawÄ™ autorstwa Jana Suchorzewskiego „Miasta nasze wolne w paÅ„stwach Rzeczypospolitej”. PeÅ‚ni praw mieszczanom nie przyznano, ale droga do uzyskania obywatelstwa zostaÅ‚a otwarta. Zezwolono na swobodny wybór wÅ‚adz miejskich i rozciÄ…gniÄ™to na mieszczan przywilej nietykalnoÅ›ci osobistej. Przyznano im też przywilej wysyÅ‚ania na sejm 24 plenipotentów, z gÅ‚osem aktywnym w sprawach miejskich. Podobnie jak szlachcie zezwolono mieszczanom na nabywanie i dziedziczenie dóbr ziemskich, a nade wszystko na każdym sejmie miano od tej pory przyjmować do stanu szlacheckiego kilkadziesiÄ…t rodzin spoÅ›ród najbardziej wyróżniajÄ…cych siÄ™ spoÅ‚ecznie, intelektualnie i majÄ…tkowo wÅ‚aÅ›cicieli posesji miejskich.

Dopiero w konstytucji KsiÄ™stwa Warszawskiego, w 1807 roku mieszczanie polscy znaleźli dÅ‚ugo oczekiwane sÅ‚owa: „Znosi siÄ™ niewola, wszyscy obywatele sÄ… równi w obliczu prawa …”

Sławomir Maszewski


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /readarticle.php(59): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25