Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna roda, Maja 08, 2024
POW

POW
TAJNI ARCHITEKCI NIEPODLEGŁOŚCI.

Zazwyczaj ulicom miast patronują pojedyncze osoby. Żyrardowska ulica, przy której znajduje się dworzec kolejowy, nosi natomiast mało znaną dzisiaj nazwę – POW (Polskiej Organizacji Wojskowej.

Mamy w tym przypadku do czynienia, nie tylko z uczczeniem organizacji, która wsławiła się w okresie I wojny światowej, ale przede wszystkim z upamiętnieniem jej członków – tysięcy konspiratorów, budujących swym działaniem niepodległą Polskę, wówczas kiedy na świecie dawno już zapomniano o takim państwie. Historia zapisała na swoich kartach nazwiska nielicznych z nich.

Dlatego warto pokusić się o portret bohatera zbiorowego – żołnierzy POW.

U progu I wojny światowej Józef Piłsudski postanowił utworzyć u boku Austro-Węgier namiastkę sił zbrojnych, aby u jej schyłku dysponować kadrą zdolną odtworzyć armię polską.

Jako jedyny przewidywał, że wojna przyniesie klęskę wszystkim trzem zaborcom i tylko będąc przygotowanym, można będzie w powojennym chaosie wybić się na niepodległość. Według niego zacząć należało od walki z Rosją. Już 6 VIII 1914 roku na rozkaz Piłsudskiego 142 żołnierzy 1 Kompanii Kadrowej przekroczyło granicę rosyjską rozpoczynając wojnę. Zbudowane na bazie tej jednostki 3 brygady Legionów Polskich zapisały piękną kartę polskiego oręża walcząc z nieprzyjacielem na Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie i w Karpatach do 1917 roku.

Ale Piłsudski nie zaniechał też pracy konspiracyjnej. W sierpniu 1914 w Warszawie, w wyniku połączenia działających w Królestwie Polskim konspiracyjnych Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Walki Czynnej, została powołana tajna organizacja do walki z rosyjskim zaborcą. Początkowo bezimienna, od października 1914 zaczęła używać nazwy – Polska Organizacja Wojskowa. Funkcję komendantów organizacji pełnili kolejno: do sierpnia 1915 - Tadeusz Rybasiewicz i ppor. Tadeusz Żuliński, a następnie – mjr Michał Żymierski i mjr Tadeusz Kasprzycki.

Przez cały okres swego istnienia organizacja uznawała polityczne i wojskowe zwierzchnictwo Józefa Piłsudskiego, który został komendantem głównym POW. W 1917 zastąpił go płk Edward Rydz-Śmigły. Na początku organizacja działała tylko w Królestwie Polskim, później rozszerzyła działalność na Ukrainę, Rosję i Galicję. POW prowadziła szkolenie wojskowe młodzieży oraz działalność wywiadowczo-dywersyjną na tyłach wojsk nieprzyjaciela. W organizacji działała także służba bezpieczeństwa, żandarmeria i sądy. Organem prasowym POW był od 1916 roku tygodnik „Rząd i wojsko”. Przez szeregi organizacji przewinęło się ponad 30 tys. ludzi. Istotną rolę w konspiracji odgrywały też kobiety. W POW działało ponad 20 oddziałów żeńskich zrzeszających ponad 1000 członkiń. Zajmowały się one wywiadem, działalnością kurierską oraz produkcją fałszywych dokumentów w Biurach Paszportowych.

Po zajęciu Warszawy przez Niemców w roku 1915 znaczna część członków POW zaczęła wstępować do Legionów, ale Piłsudski wstrzymał rekrutację. Chciał wykorzystać POW jako kartę przetargową w rokowaniach z państwami centralnymi w sprawie powołania armii i rządu polskiego.

Wybuch rewolucji w Rosji zmienił układ sił. Teraz należało zwrócić się przeciw pozostałym zaborcom. W lipcu 1917 roku dwie z trzech brygad Legionów odmówiły przysięgi na wierność obu cesarzom - niemieckiemu i austriackiemu („kryzys przysięgowy”). Żołnierzy internowano w Szczypiornie i Beniaminowie, a część pochodzących z Galicji skierowano na front włoski. Piłsudski trafił do więzienia w Magdeburgu. W tej sytuacji POW ponownie zeszła do konspiracji rozpoczynając walkę z nowym przeciwnikiem.

W październiku 1918 roku Lotne Oddziały POW przystąpiły do działań na wielką skalę. Przeprowadzano akcje zdobywania pieniędzy, likwidowano żandarmów i konfidentów, zdobywano broń. W nocy z 30 na 31 X w Krakowie rozpoczęto wyzwalanie miasta. Nad Wawelem powiały biało-czerwone flagi. Członkowie POW wzięli także udział w powstaniu wielkopolskim i obronie Lwowa.

Po powrocie zwolnionego z więzienia Józefa Piłsudskiego i objęciu przezeń naczelnego dowództwa nad powstającymi polskimi siłami zbrojnymi, 11 XI członkowie POW i młodzież gimnazjalna w ciągu jednego dnia rozbroili niemiecki garnizon Warszawy. Stolica była wolna. POW wykonała swoje zadanie. Tego samego dnia Komendant Główny POW wydał ostatni rozkaz – rozwiązał organizację, a pozostałe jeszcze w konspiracji ogniwa podporządkował Sztabowi Głównemu WP.

Jej kontynuatorką była POW Górnego Śląska powstała 19 II 1919 roku w Bytomiu. Działając pod komendą Alfonsa Zgrzebnioka i Maksymiliana Iksala rozpoczęła w sierpniu I powstanie śląskie inicjując tym samym zaciętą walkę o polskość tej ziemi.

Niepodległości nam nie podarowano, wywalczyły ją tysiące polskich chłopców i dziewcząt, wśród których niemałą rolę odegrali bezimienni żołnierze konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Wspomnijmy ich przechodząc żyrardowską ulicą. Tym bardziej, że organizację tę usiłowano wymazać z naszej zbiorowej pamięci, zmieniając w okresie PRL-u nazwę ulicy na szczególnie „związanych” z Żyrardowem - Obrońców Stalingradu.

Sławomir Maszewski


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /readarticle.php(59): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25