Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Sobota, Kwietnia 20, 2024
Projekty 08/09

rok 2008/2009

I semestr

Warsztaty Ekonomii Eksperymentalnej – to program pokazujący zajęcia inne niż w szkole, a jednocześnie uczący poprzez zabawę – to cenne uzupełnienie przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Wprowadzają w świat analizy i badania zjawisk ekonomicznych przy pomocy narzędzi ekonomii eksperymentalnej. W warunkach laboratoryjnych tworzone jest naturalne otoczenie gospodarcze, zaś gracze poprzez odpowiednie bodźce motywowani są do działania zgodnego z rzeczywistym. Poprzez gry symulacyjne, strategiczne i eksperymenty ekonomiczne uczestnicy warsztatów poznają prawa ekonomii oraz mechanizmy działania gospodarki. W bieżącym roku na warsztaty pojechało 2 uczniów klasy pierwszej.

Konkurs „Mój pierwszy biznes” –konkurs został zorganizowany przez Przedsiębiorstwo EMKA HANDEL-USŁUGI KRZYSZTOF RDEST w Żyrardowie. Celem konkursu skierowanego do uczniów wyłącznie naszej szkoły było napisanie biznes planu własnego przedsięwzięcia. Najwartościowsze pod względem merytorycznym prace zostaną nagrodzone laptopem. W konkursie wzięło udział 7 uczniów.

Wycieczka na GPW – 26 lutego 2009r zwiedzaliśmy Giełdę Papierów Wartościowych. Zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem Giełdy, instrumentami finansowymi, indeksami giełdowymi, obejrzeliśmy też film o tym, jak można rozpocząć inwestowanie na Giełdzie. W wycieczce uczestniczyło 46 uczniów.

Ja Titan - Zarządzanie Firmą – to ogólnopolski programem edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o komputerową symulację procesów gospodarczych. W trakcie gry uczniowie przekonują się o przydatności, a wręcz konieczności posiadania wiedzy teoretycznej do podejmowania trafnych decyzji gospodarczych, prowadzących drużynę do zwycięstwa w symulowanej konkurencji.

W konkursie startują 3 osobowe zespoły. Celem gry jest poprowadzenie własnej wirtualnej firmy w symulowanej rzeczywistości rynkowej tak, by osiągnęła ona jak najwyższą wartość wskaźnika efektywności MPI. Na podstawie regularnie otrzymywanych informacji uczestnicy będą podejmować decyzje obejmujące finanse, produkcję, marketing, inwestycje i rozwój.

W bieżącym roku w rozgrywkach ogólnopolskich wystartowało 69 uczniów.

Kursy - w czasie ferii zimowych  w dniach od 26 do 31 stycznia 2009r Ośrodek Szkolenia i Rozwoju Kadr „DENAR” z Bydgoszczy prowadził cykl kursów w zakresie:

·        Obsługa kas fiskalnych

·        Fakturowanie

·        Płatnik – rozliczenie z ZUS

·        Magazynier - logistyk

Uczestnikami kursu było 53 uczniów naszej szkoły. Zapoznali się oni ze sposobem wykonywania raportów, poznali około 60 tematów związanych z kasami fiskalnymi. Będą potrafili – jako przyszli przedsiębiorcy lub pracownicy- stworzyć dokumenty dotyczące sprzedaży, uzyskać ulgę z tytułu zakupionej kasy, wybrać właściwą kasę, nadzorować pracę serwisanta. Podczas kursu łączona była teoria zasad rachunkowości z praktycznym jej zastosowaniem. Na zajęciach praktycznych prowadzonych przez serwisanta kas fiskalnych, uczestnik kursu wystawiał fakturę zarówno ręcznie jak i przy pomocy komputera. W trakcie kursu realizowane były przykładowe zadania praktyczne z uwzględnieniem poprawnego planowania zadania, przygotowania stanowiska pracy zachowując przepisy bhp.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week) jest projektem, w którym uczestniczy 56 krajów. To największe na świecie wydarzenie mające na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, Przewodniczącym Komitetu Honorowego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce jest Pan Waldemar Pawlak, Wicepremier RP i Minister Gospodarki. Zaproszenie do udziału w pracach Komitetu Honorowego przyjęła Pani Katarzyna Hall, Minister Edukacji Narodowej, a także znani politycy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji propagujących wiedzę ekonomiczną, redaktorzy naczelni mediów. W ramach ŚTP Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w projekcie „Otwarta firma”. W naszej szkole zorganizowaliśmy spotkania młodzieży z przedstawicielami lokalnego biznesu.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Regionie i Przedsiębiorczości www.olimpiada.org.pl

organizowana jest przez Konsulat Brytyjski w Łodzi oraz Instytut Nowych Technologii.

Celem Olimpiady jest upowszechnianie wiedzy o szeroko rozumianej gospodarce i biznesie, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki regionów oraz wiedzy o Unii             Europejskiej.

Olimpiada składa się z trzech etapów:

- pierwszy  – na poziomie szkoły

- drugi – wojewódzki

- trzeci – finałowy – w Łodzi

Nagrodą główną są 5-letnie studia magisterskie na wybranym kierunku w niepublicznej uczelni wyższej. Nagrodą dla sześciu najlepszych laureatów oraz ich opiekunów będzie także wyjazd studyjny do Brukseli, ufundowany przez Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego – dr Jacka Saryusza-Wolskiego. Dodatkowo laureaci Olimpiady będą przyjmowani z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego na kierunek zarządzanie i marketing, spec.: zarządzanie w administracji publicznej, Uniwersytetu Łódzkiego.

W bieżącym roku udział wzięło 90 uczniów w etapie szkolnym.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 3 uczniów.

Wycieczka do NBP – 15 września 2008r zwiedzaliśmy Narodowy Bank Polski. W wycieczce wzięło udział 38 uczniów z klasy IE i IA.

Biznes Junior2009  www.b4j.biz

W konkursie ogólnopolskim uczniowie będą mogli sprawdzić swoje predyspozycje menedżerskie przez zarządzanie wirtualną firmą. Uczestnictwo w tej grze wyzwala przedsiębiorczość, przybliża zasady funkcjonowania rynku i współczesnych przedsiębiorstw oraz uczy podejmowania decyzji i pracy w zespole. W ramach konkursu zespoły planują rozwój swojej firmy oraz oceniają skutki podejmowanych decyzji zarządczych.

Konkurs przeprowadzony zostanie w trzech etapach (pierwsze dwa przez internet). W pierwszym etapie obejmującym 5 rund, uczestniczyć będzie kilkaset zespołów. Najlepsze zespoły zakwalifikują się do półfinału. W finale, który przeprowadzony zostanie w ciągu jednego dnia, uczestniczyć będzie 6 zespołów. Zwycięzcy konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody.

Konkurs ma cykl tygodniowy, a wyniki każdej rundy będą publikowane w internecie.

Ze szkoły wystartowało w tym roku 120 uczniów.

Do półfinałów ogólnopolskich zakwalifikowało się 20 uczniów.

SIGG 7 – Szkolna Internetowa Gra Giełdowa  https://sigg.gpw.com.pl

SIGG to nowoczesny projekt edukacyjny zainicjowany przez Giełdę Papierów Wartościowych a realizowany przez Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego.

Celem SIGG jest edukacja ekonomiczna młodzieży w zakresie mechanizmów działania rynku kapitałowego oraz giełdy. Gracze mają do dyspozycji internetowy moduł edukacyjny, który uczy jak inwestować na giełdzie, wyjaśniając tajniki praw rządzących rynkiem, dostęp do notowań i składania zleceń. Warszawska Giełda daje uczniom dostęp do notowań on-line oraz umożliwia samodzielne dokonywanie transakcji kupna i sprzedaży akcji. Każdy zespół ma do zainwestowania 100 tysięcy wirtualnych złotych.

W ubiegłorocznej edycji po raz pierwszy liczba uczestników przekroczyła 10 tysięcy uczestników: swoich sił w inwestowaniu spróbowało aż 2 200 zespołów z 834 szkół, w tym 26 zespołów z Litwy i z Ukrainy.

Nagrodami dla zwycięzców są laptopy.

Gra przebiega w dwóch etapach:

- pierwszy – Gra podstawowa przez internet

- drugi – Dogrywka przez internet na kontraktach terminowych na WIG20

W bieżącym roku w grze wystartowało z naszej szkoły 33 uczniów.         

                  

II Semestr

Tydzień „lekcji z ekonomią w tle” – to projekt edukacyjny opracowany przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, a sfinansowany przez Narodowy Bank Polski. Założeniem programu jest przedstawienie różnorodnych pomysłów na wprowadzenie zagadnień ekonomicznych do treści nauczania różnych przedmiotów. Propagowanie i upowszechnianie tematyki ekonomicznej oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych i ekonomicznego sposobu myślenia można realizować nie tylko na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości. Zadaniem całej społeczności szkolnej jest rozwijanie u młodych ludzi aktywności, kreatywności oraz kształtowanie umiejętności sprawnego funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej. Dlatego przez tydzień prowadzone będą zajęcia (według scenariuszy opracowanych przez trenerów CODN i Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości) wprowadzające treści ekonomiczne na takich lekcjach jak: język polski, język angielski, język niemiecki, język francuski, historia, WOS, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, WOK, informatyka, religia.

Dzień Przedsiębiorczości – 02 kwietnia 2009r r uczniowie szkoły wezmą udział w ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP. W poprzednim roku w projekcie uczestniczyło 430 uczniów. Za udział w tym projekcie nasza szkoła zdobyła tytuł najaktywniejszej szkoły – znaleźliśmy się w gronie 20 najaktywniejszych szkół w Polsce.

Warsztaty dla uczniów klas III – w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy przeprowadzone zostaną spotkania z uczniami klas III prowadzone przez Doradcę Zawodowego panią Teresę Piech. Spotkania mają na celu poinformowanie uczniów o możliwości pozyskania środków pieniężnych w ramach projektu „Pierwsza Praca” oraz o tendencjach na rynku pracy.

Banki w Akcji – to program opracowany przez  Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości i Fundację Kronenberga, którego celem jest przybliżenie problematyki działalności bankowej poprzez udział uczniów w grze decyzyjnej symulującej funkcjonowanie banku komercyjnego. Ponadto, uczestnicząc w grze prowadzonej w języku angielskim, uczniowie w sposób naturalny przyswajają angielskie słownictwo bankowe. Program jest uzupełnieniem programu „Moje finanse”, a dodatkowo uczniowie mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie prowadzonym za pośrednictwem internetu. W tym roku w rozgrywkach szkolnych przygotowujących nas do wzięcia udziału w konkursie ogólnopolskim w przyszłym roku wzięły udział reprezentacje klas I- ich i klasy I E.

Wycieczka na GPW – 18 marca 2009r będziemy zwiedzać Giełdę Papierów Wartościowych. Tym razem pojadą uczniowie klasy II – 45 uczniów.

Ekonomia na wesoło – www.edukator.pl konkurs organizowany przez NBP i stronę edukator.pl polegający na tym, że uczniowie muszą obejrzeć 12 filmów (kreskówek) omawiających pojęcia ekonomiczne. Następnie logując się na stronie internetowej konkursu uczniowie rozwiązują test z pytaniami dotyczącymi obejrzanych filmów i podają hasło konkursowe.



Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /readarticle.php(59): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25