Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Czwartek, Grudnia 12, 2024
Spotkanie z Danielem Wagnerem

16-18 października – spotkanie Nieformalnej Grupy MÅ‚odzieży
z Danielem Wagnerem


Nasza szkoła przeszła do realizacji kolejnego etapu współpracy w ramach projektu Na rzecz kultury dialogu.
Daniel Wagner wnuk Benziona Wagnera (bardzo sławnego żyrardowianina Żyda-aktora, krytyka teatralnego oraz autora sztuk grywanych w Europie) przetłumaczył dużą część napisów żydowskich nagrobków, których zdjęcia przesłaliśmy w czerwcu do Izraela.

16 października, w niedzielę Daniel zawitał w Żyrardowie. Jego przewodnikiem na kilka godzin został Błażej Kobus. Odwiedzili cmentarz w Mszczonowie, ciekawą wystawę w naszym muzeum poświęconą kulturze żydowskiej.
Daniel Wagner przyjechał do Żyrardowa na dwa dni wspólnej pracy warsztatowej, korzystając z faktu, że pracuje przez ostatnie pół roku na uczelni w Hamburgu skąd ma bliżej do Polski niż z Izraela.

Poniedziałek i wtorek były bardzo owocne.
W poniedziałek - wykładowca z Izraela zaprezentował perfekcyjną metodycznie prezentację na temat historii własnej rodziny, jej związków z Żyrardowem oraz projektu realizowanego w Zduńskiej Woli, którego cel jest podobny do tego, który przyświeca naszemu przedsięwzięciu. Poznaliśmy też tajniki translacji oraz objaśniania symboliki macew.
Potem kilkudziesięcioosobowa grupa pod opieką Bożeny Gąsiorowskiej oraz Jakuba Lamenta podjęła pracę na żyrardowskim kirkucie. Chodziło o uzyskanie dodatkowych informacji z transkrypcji kilkunastu nagrobków, ponadto uczniowie podjęli się odszukiwania ukrytych tuż pod cieniutką warstwą ziemi, szczątków nadających się do odczytania.
Zespół: Wojtek Stefański, Karolina Wojciechowska oraz Adrian Kuran pracowali nad tworzeniem mapy cmentarnego obiektu. Kamil Świeczka, Karolina Polińska, Kasia Kostecka, Sylwia Milczarek oraz Kinga Kowalska to najwytrwalszy zespół uczniów, który pracował mimo niezbyt ładnej pogody niemal do siedemnastej.
W następnym dniu, oprócz konieczności dokończenia prac rozpoczętych poprzednim dniu uczestnicy projektu, zaplanowali wizytę w UM.
DoÅ‚Ä…czyÅ‚a do zespoÅ‚u Pani Justyna Å»ak – pracownik muzeum. Wg na razie ustnej umowy przewidujemy współpracÄ™ z instytucjÄ… przez niÄ… reprezentowanÄ…. Zakres tej współpracy zostanie opisany w stosownym dokumencie.

Dalszy etap pracy przewiduje badania w celu potwierdzenia znalezionych danych tak, aby zbudować wiarygodną bazę dotyczącą osób, których macewy znajdują się na cmentarzu w Żyrardowie. Wizyta grupy projektowej z Danielem Wagnerem i szkolnym koordynatorem oraz Justyną Żak u Pana wiceprezydenta stworzyła ciekawe perspektywy współpracy z UM. Chcielibyśmy dzięki takiej współpracy np., pozyskać dane z jednej z ciekawszych, bardzo masywnych i kompletnie niedostępnych, jeśli chodzi o możliwość odczytania napisu, macew.

Spotkanie z naszym partnerem skończyło się w przemiłej atmosferze Tygielka przy aromacie cieplutkiej czekolady oraz wyrafinowanym smaku białej herbaty(polecamy!!!). Daniel Wagner pożegnał nas - pracujących w projekcie, szkołę, miasto wieloma komplementami, chyba nam się należały?

P.S.
Już w sobotę na cmentarzu trwała nadal praca trzech niezależnych dwuosobowych grup (jedną z nich stanowi Pani Justyna Żak z lokalnego muzeum i Adrian Kuran z III D; drugą Karoliny Biegańska i Duchacz z II D - pracujące a` konto przyszłorocznego konkursu oraz trzecią- Adam mgr architektury krajobrazu SGGW oraz Wojtek Stefański z II D - tworzący profesjonalna mapę),
będziemy informować o postępach.

koordynator

 


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /news.php(170): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25