Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna roda, Grudnia 07, 2022
Nawigacja
Strona Główna
RODO
Rodo - klauzula nauka zdalna
Procedura bezpieczeństa covid-19
Procedura edukacji na odległość nauczania hybrydowego
Regulamin monitoringu szkoły
Kontakt
Nauczyciele i pracownicy szkoły
Filmoteka
Publikacje
Prace uczniów
Osiągnięcia
Galerie
Galeria
Dokumentacja szkolna

Rok szkolny 2022/2023


Oświadczenie o zakupie podręczników
Wzór wniosku o dofinansowanie do podręczników
Wykaz podręczników dla klas pierwszych
Wykaz podręczników dla klas drugich
Wykaz podręczników dla klas trzecich
Wykaz podręczników dla czwartych

Statut szkoły

Program wychowawczo-profilaktyczy

Podanie o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego
Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa
Rekrutacja 2022/23

Rekrutacja 2022/23

Regulamin rekrutacji na rok szkolny 2022/2023
Przedmioty w zakresie rozszerzonym

Trailer promocyjny Adriana Idzikowskiego
Film promocyjny Marka Chmielewskiego
Film promocyjny
Dla Rodziców

Rok Szkolny2022/2023

Dziennik Elektroniczny
Ubezpieczenie 2022/2023
Godziny pracy pedagoga
Godziny pracy psychologa
Zagrożenia związane z e-papierosami - MEN i GIS ostrzegają!
Stop dopalaczom
Rada Rodziców
100-lecie

PAMIĘTAMY...o pracownikach Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiegobw Żyrardowie, którzy odeszli od nas na zawsze

Harmonogram obchodów 100-lecia LO w 2021 r.

Uroczyste odsłonięcie tabliczki

Spotkanie z Człowiekiem Teatru J. Gajewskim

Spotkanie 27 marca z J. Gajewskim

Obchody 100-lecia zainaugurowane!

Monodram Mirosława Wasiewicza

Harmonogram obchodów 100-lecia LO w 2020 r.

Dla maturzystów
Procedury maturalne rok szkolny 2020/2021
Matura z matematyki
Teraz matura
Matura z polskiego
Samorząd Uczniowski
Regulamin Samorządu Uczniowskiego
Zarząd Samorządu Uczniowskiego

Grupa zamknięta

My i Radio Fama
Będzie lepiej Słuchowisko - grudzień 2021r.
Słuchowisko - listopad 2021r.
'Ceglane duchy' - Słuchowisko - październik 2021r.
Obchody 100-lecia 'czerwoniaka'- wrzesień 2021r.
'Mój Żyrardów' - Słuchowisko - czerwiec 2021r.
Słuchowisko -maj 2021
'Babunia' - słuchowisko kwiecień 2021
Panel dyskusyjny na temat Stefana Żeromskiego
Spotkanie z pisarką Anną Kamińską
Spotkanie z p. Zofią Wilk!
Reporterki Czerwoniaka o proteście klimatycznym!
Reporterzy z 'Czerwoniaka' w akcji!
Teatr Szafa na Rozdrożu w Radiu FAMA
Reporterzy z Czerwoniaka informują...
Narodowe czytanie oczami naszych młodych reporterów
Młodzież i historia
Żyrardowianin zwycięzcą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Jak obronić się przed złodziejem tożsamości
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Żyrardowie
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Prace uczniów

LIPDUB

lipdub

90-lecie LO

Młode Pióra
Nowe Projekty Europejskie w LO im. S. Żeromskiego

Nowe Projekty Europejskie w LO im. S. Żeromskiego


LO im. S. Żeromskiego od roku 2005 nieprzerwanie realizowało europejskie projekty partnerskiej współpracy szkół w ramach programu Comenius, zawsze pełniąc w nich rolę koordynatora. W ciągu tych pięciu lat współpracowaliśmy z piętnastoma różnymi szkołami z czternastu krajów, poznając ich kulturę, język, obyczaje, życie rodzinne i szkolne, systemy edukacji, a także nawiązując przyjaźnie za granicą. Kontakty te były dla wszystkich uczestników projektów zarówno wielkim wyzwaniem, jak i prawdziwą przygodą, źródłem ogromnej satysfakcji i rozwoju.

Świadomi wielorakich korzyści płynących z tego typu współpracy międzynarodowej, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że należy ją kontynuować, mimo że z powodu zakończenia projektu „Zdrowe ciało, zdrowy duch, zdrowe środowisko” musieliśmy się rozstać z partnerami z ostatnich dwóch lat. Szanse na zdobycie kolejnego grantu Comeniusa były bardzo niewielkie, ponieważ w Polsce o ten grant aplikuje bardzo wiele szkół, a ponadto te, które w ciągu ostatnich pięciu lat z niego korzystały, otrzymują ujemne punkty. Jeśli chcą pokonać konkurencję, muszą przygotować znacznie lepsze wnioski niż szkoły, które takiego grantu nie dostały.

Jako szkoła koordynująca dwa poprzednie projekty, mieliśmy wielkie doświadczenie i dużo wiedzy na temat poszukiwania partnerów do współpracy, procedury ubiegania się o grant, przygotowywania wniosków aplikacyjnych oraz wybierania tematyki projektu w sposób gwarantujący możliwie największe szanse powodzenia. Uznaliśmy więc, że warto próbować, mimo świadomości, iż ogrom pracy włożonej w zbudowanie grupy partnerskiej, stworzenie projektu i opracowanie wniosku najprawdopodobniej pójdzie na marne.
Do swojej pracy koordynatora podeszłam bardzo metodycznie, aby zmaksymalizować szanse powodzenia. Przestudiowałam raporty Agencji Narodowej, z których dowiedziałam się, że najrzadziej wybieraną przez szkoły tematyką projektów jest przedsiębiorczość, sprawdziłam, że rozwijanie przedsiębiorczości jest jednym z celów odnowionej Strategii Lizbońskiej i uznałam, że warto zainteresować się tą tematyką, zwłaszcza że mamy w szkole bardzo zaangażowaną, otwartą na nowe pomysły i odnoszącą wiele sukcesów nauczycielkę tego przedmiotu, którą bez większego trudu przekonałam do swojego pomysłu.
Danusia Paluchowska, bo o niej mowa, przygotowała plan działań w swoim przedmiocie, a ja opracowałam go zgodnie z wymogami unijnymi i zaprezentowałam szkołom europejskim. Znalazłam szkoły z krajów, z którymi nigdy nie współpracowaliśmy, i bardzo szybko przygotowaliśmy razem wniosek aplikacyjny. Niestety, tuż przed ostatecznym terminem składania wniosków do Agencji Narodowej z projektu wycofały się trzy szkoły i trzeba było szukać nowych partnerów. Mimo nieprzewidzianych perypetii, udało nam się uzupełnić grupę o trzy nowe szkoły - niestety, z krajów, z których już wcześniej mieliśmy partnerów – i złożyliśmy wniosek na czas.

Ze względu na małe prawdopodobieństwo uzyskania grantu, postanowiłam działać dwutorowo. Poza złożeniem wniosku o grant Comeniusa odpowiedziałam na ogłoszenie szkoły z Danii, która szukała partnera do wymiany uczniów. Oprócz nas zainteresowanie wyraziło czternaście innych szkół, niektóre z miejsc tak atrakcyjnych klimatycznie i turystycznie jak Hiszpania czy Włochy, nie bardzo więc wierzyłam, że Duńczycy wybiorą właśnie nas, zwłaszcza że zainteresowanych mogło być więcej, bo niektóre szkoły mogły napisać wprost na adres szkoły duńskiej. Nie mieliśmy jednak nic do stracenia, poza czasem, jaki należało poświęcić na przekonanie szkoły duńskiej i ewentualne uzgadnianie szczegółów współpracy.

Sukces okazał się podwójny. Dostaliśmy grant Comeniusa, a wraz z nami cztery z sześciu szkół, z którymi składaliśmy wniosek. Duńczycy natomiast nie mieli wątpliwości, że nasze doświadczenie i dotychczasowe sukcesy we współpracy międzynarodowej są lepszą gwarancją powodzenia niż piękna pogoda we Włoszech czy w Hiszpanii.
Muszę powiedzieć, że trochę się obawiałam, iż nakład pracy niezbędnej do sprawnego koordynowania obu przedsięwzięć może przerosnąć moje możliwości, zwłaszcza czasowe, bo przecież koordynowanie projektów europejskich nie jest moim jedynym zajęciem. Prezydent Andrzej Wilk, szef naszego aktualnego organu prowadzącego, okazał się jednak bardzo otwarty na nowe trendy w oświacie i swoją decyzją stworzenia dla mnie specjalnego stanowiska, z czym wiąże się zmniejszenie liczby godzin dydaktycznych, stworzył mi warunki do rozwijania tego typu działalności. Chciałabym tutaj wyrazić swoje uznanie dla takiej postawy prezydenta, gdyż w naszym kraju, inaczej niż w niektórych krajach europejskich, nie ma żadnych rozwiązań systemowych, regulujących pracę koordynatorów międzynarodowych projektów współpracy szkół. Stworzenie nowego stanowiska wymagało niemałej elastyczności i wyjścia poza utarte szablony, co w urzędach chyba niezbyt często się zdarza.

Od początku tego roku szkolnego realizujemy zatem projekt Comeniusa pod tytułem „Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości” we współpracy z następującymi czterema szkołami:

  • Spanga Gymnasium i. Stockholm ze Sztokholmu w Szwecji
  • Larkin Community College z Dublina w Irlandii
  • Anafartalar Ticaret Meslek Lisesi z Ankary w Turcji
  • Liceo Artistico "Paolo Candiani" z Busto Arsizio we Włoszech

Z powodu braku funduszy projekt został odrzucony w Bułgarii i Rumunii. Warto zauważyć, że liceo artistico nie oznacza we Włoszech szkoły artystycznej, ale liceum o profilu humanistycznym. W tym kraju istnieją dwa typy liceów – artistico i scientifico, przy czym to ostatnie oznacza liceum o profilu przyrodniczym.
Nasza szkoła otrzymała najwyższy możliwy grant, czyli 20 000 euro na realizację projektu przez dwa lata. Warunkiem bezzwrotnego dysponowania tymi pieniędzmi jest wykonanie wszystkich zadań projektowych zgłoszonych we wniosku oraz udział w wyjazdach zagranicznych co najmniej 24 osób w czasie trwania projektu.
W tym roku szkolnym w listopadzie jedziemy do Irlandii, w marcu lub kwietniu do Turcji, natomiast w przyszłym roku szkolnym w październiku wybieramy się do Włoch, a w lutym do Szwecji. W marcu lub w kwietniu 2012 wszyscy przyjeżdżają do Żyrardowa.

Oprócz tego organizujemy wymianę uczniów z Haarby Efterskole z Haarby w Danii. „Efterskole” to bardzo ciekawy typ szkoły, nie występujący w naszym systemie edukacji. Jest to tak zwana szkoła przejściowa, pomiędzy naszym gimnazjum i liceum, która realizuje specyficzny program, mający na celu wszechstronny rozwój ucznia, i jest szkołą nieobowiązkową. Istnieją szkoły tego typu o różnych profilach – nasza szkoła partnerska ma profil językowo-sportowy. Są też szkoły artystyczne, teatralne i wiele innych.
Wszystkie takie szkoły są szkołami z internatem, w którym mieszkają wszyscy uczniowie. Wszyscy też muszą uczestniczyć w wymianie międzynarodowej. Po roku spędzonym w takiej szkole młodzież kontynuuje naukę w „zwykłym” liceum, nastawionym przede wszystkim na przygotowanie uczniów do podjęcia wyższych studiów. Jeśli ktoś nie chce uczęszczać do takiej szkoły, idzie od razu do liceum, technikum lub szkoły zawodowej.
24 października 24-osobowa grupa naszych uczniów wraz z dwójką nauczycieli wybiera się na tydzień do Haarby, a podobna grupa z Danii przyjeżdża do Żyrardowa 14 marca.

Bieżący rok szkolny będzie więc dla nas bardzo pracowity, ale zarazem obfitujący w możliwości rozwoju i przeżycia fascynujących przygód. Po bardzo pozytywnych doświadczeniach z poprzednich projektów zabieramy się do pracy z dużym zapałem i z wiarą, że kolejne projekty będą równie pouczające i wzbogacające jak poprzednie, a także pozwolą nam poszerzyć krąg naszych przyjaźni o nowe kraje europejskie.

Danuta Czyżewska,
nauczycielka języka angielskiego,
koordynator projektów europejskich.

BIP
@-learning

Sponsorzy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

Projekty

Młody Obywatel
Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej
Solidarność była kobietą
Wyzwania wobec inności

Europejskie projekty partnerskiej współpracy szkół

Szkolna fabryka inicjatyw - równe obywatelstwo
Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości
Przez pieśni i tańce ludowe poznajemy kulturę narodów europejskich
Zdrowe ciało, zdrowy duch, zdrowe środowisko

Erasmus


 Erasmus - Przyszłość należy do seniorów

 Erasmus - Nauka wokół nas

 Erasmus - Sztuka nie zna granic

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lokalizacja LO

Pokaż Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie na większej mapie
IT Szkoła

Wymiana międzynarodowa
Wizyta w Danii
Galeria zdjęć z pobytu w Polsce

Warning: Use of undefined constant DeklaracjaDostępności - assumed 'DeklaracjaDostępności' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /side_right.php(43) : eval()'d code on line 1
DeklaracjaDostępności
Deklaracja Dostępności

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /readarticle.php(59): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25