Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pitek, Listopada 22, 2024
Pożegnanie maturzystów

Pożegnanie maturzystów


27 kwietnia - w piękny słoneczny dzień, chyba pierwszy tak ciepły w tym roku, zapowiadający zbliżające się wakacje, ale i egzaminy maturalne, w żyrardowskim Centrum Kultury o godzinie 16:00 rozpoczęła się niezwykle ważna uroczystość - zakończenie roku szkolnego dla klas trzecich.

Oprócz absolwentów sześciu klas pojawili sie również zaproszeni goście - m.in. przedstawiciele naszych lokalnych władz, nauczyciele, a także rodzice uczniów. Sala widowiskowa wręcz pękała w szwach.

Uroczystość poprowadził prof. Sławomir Maszewski, a przemówienia wygłaszała Pani Dyrektor Genowefa Milczarek, Pani Monika Nowicka - Przewodnicząca Rady Rodziców, w imieniu wychowawców klas trzecich głos zabrała prof. Agata Lepieszka, zaś w imieniu absolwentów - Janek Maszewski z klasy 3d.

Po przemówieniach rozpoczęło sie wręczanie nagród i dyplomów. Wychodzili po nie na scenę zarówno uczniowie z najwyższą średnią ocen, finaliści olimpiad, jak i tacy, którzy wyróżniali się innymi szczególnymi działaniami, choćby w wolontariacie czy projektach organizowanych przez prof. Danutę Czyżewską czy prof. Bożenę Gąsiorowską.

Wtedy dopiero rozpoczęła się część artystyczna, czyli koncert naszego szkolnego zespołu Czerwoniak Band, który specjalnie na tę okazję przygotował 5 utworów, w tym takie, które w szczególny sposób skierowane były do maturzystów - "Ostatni raz z moja klasą" zespołu Manchester, "Urke" Wilków oraz "Szczęśliwej drogi, już czas" Ryszarda Rynkowskiego. Dzięki profesjonalnej oprawie, wspaniałym muzykom oraz naszym pięknym i utalentowanym wokalistkom udało się stworzyć niesamowitą atmosferę, która mamy nadzieje na długo zapadnie w pamięć tegorocznym absolwentom...

Ostatnia część uroczystości obejmowała wręczenie świadectw ukończenia szkoły przez wychowawców, co było jednocześnie okazją do ostatnich, klasowych rozmów, zdjęć, życzeń, podziękowań i zapewnień o tym, że nigdy o sobie nie zapomnimy...

Lekcja wychowania obywatelskiego

Lekcja wychowania obywatelskiego


Dnia 25 kwietnia klasa 1d wzięła, udział w lekcji wychowania obywatelskiego, w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Po dotarciu do warszawskiego Ratusza, po którym oprowadził nas pan Andrzej Rybus-Tołłoczko mieliśmy okazję zobaczyć z bliska, jak działa administracja rządowa w terenie. W programie znalazły się m. in informacje o kompetencjach wojewody oraz zadaniach administracji rządowej, administracji zespolonej, a także służb i jednostek podporządkowanych Wojewodzie. Wizyta w Urzędzie przewidywała zwiedzanie Urzędu Wojewódzkiego, w tym gabinecie Wojewody Mazowieckiego, sal spotkań administracji rządowej, sal posiedzeń sejmiku wojewódzkiego. Mieliśmy także okazje spotkać się z wicewojewodą Dariuszem Piątkiem, który przybliżył nam swoje obowiązki i opowiedział, o wykonywanej na co dzień pracy Urzędu. Na zakończenie wizyty mieliśmy przyjemność zobaczyć krajobraz Warszawy, z tarasu widokowego Ratusza.

Drugim punktem naszej wycieczki, był udział w Niewidzialnej Wystawie, dzięki której mogliśmy wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku, a jedynie za pomocą innych zmysłów. Na wystawie nasi Przewodnicy – osoby niewidome poprowadziły nas w podróż, dzięki której mogliśmy zmagać się z trudnościami, z jakimi spotykają się niewidomi, ale także poznać świat z perspektywy całkowitej ciemności.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Żyrardowa. Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z innymi, sami zaś wzbogaciliśmy swoja wiedzę i doświadczenie.

Sukces Adriana Wieczorka

 

I miejsce
w XXII OLIMPIADZIE TEOLOGII KATOLICKIEJ
dla ADRIANA WIECZORKA!!!



 Adrian Wieczorek, uczeń klasy 3D finalistą Olimpiady Teologii Katolickiej


W dniach 12 – 14 kwietnia 2012 r. odbył się finał XXII Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem „Kościół naszym domem”. Wzięło w nim udział 120 uczniów szkól średnich z całej Polski. W bieżącym roku organizatorem jest Diecezja Koszalińsko – Kołobrzeska.

Olimpiada Teologii Katolickiej jest olimpiadą przedmiotową powołaną przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

Temat 22. edycji Olimpiady Teologii Katolickiej sformułowany został poprzez hasło „Kościół naszym domem”. Hasło to jest jednocześnie hasłem przeżywanego w Kościele roku duszpasterskiego. Zakres wiedzy obejmuje zagadnienia związane z eklezjologią, która jest jedną z dziedzin teologii katolickiej, a także zagadnienia z historii Kościoła oraz ekumenizmu.

Cel główny Olimpiady to zapoznanie uczniów z teologią katolicką a w szczególności z nauką o Kościele (eklezjologią).

Program Olimpiady zakłada znajomość następujących zagadnień:

  • socjalizacja kościelna, czyli odkrycie przez uczniów swojego miejsca i zadań w Kościele, a także umiejętność scharakteryzowania wyzwań stojących przed katolikiem po przyjęciu sakramentu bierzmowania;
  • poznanie i rozumienie liturgii jako języka Kościoła;
  • umiejętność określenia istoty Kościoła jako prasakramentu;
  • znajomość ruchów i wspólnot działających w Kościele;
  • znajomość historii Kościoła i umiejętność jej interpretacji;
  • podstawowa orientacja w genezie i treściach wiary innych wyznań chrześcijańskich, kształtująca postawę zrozumienia i twórczego współistnienia.

W ostatnim, ogólnopolskim etapie olimpiady, uczeń naszej szkoły, Adrian Wieczorek z klasy 3D uzyskał najwyższą ilość punktów zarówno w części pisemnej jak i ustnej (127,2 punktów na 130 możliwych) i otrzymał tytuł laureata Olimpiady Teologii Katolickiej.

Nagrodą główną jest pielgrzymka do Ziemi Świętej. Ponadto 11 wyższych uczelni zadeklarowało przyjęcie laureatów bądź finalistów olimpiady poza normalną procedurą rekrutacyjną („bez egzaminów”), oferując indeksy na kilkadziesiąt kierunków studiów.

Warto też dodać, że Adrian Wieczorek był już dwukrotnie finalistą ogólnopolskiego etapu OTK – w 2010 roku 4 miejsce w Katowicach i w 2011 roku 7 miejsce w Krakowie; i już wtedy miał „indeks w kieszeni” i „otwarte drzwi” na wiele uczelni i kierunków studiów.

Ks. Marek Wyszomierski SDB

Lokalna Akademia CISCO

Nasza szkoła uzyskała status Lokalnej Akademii CISCO.

W nowym roku szkolnym w ramach programu Cisco Networking Academy (CNA) zainteresowani informatyką uczniowie będą mogli nieodpłatnie uczestniczyć w kursie IT Essentials: PC Software and Hardware i po zdaniu końcowego egzaminu otrzymać międzynarodowy certyfikat CISCO.

Certyfikaty CISCO potwierdzają wysokie kwalifikacje zawodowe i otwierają drzwi kariery w wielu firmach branży IT, a osoby posiadające takie certyfikaty są poszukiwanymi przez pracodawców specjalistami.

W Europie i USA wiele uczelni z kierunkami informatycznymi uznaje certyfikat CISCO jako jeden z najważniejszych.

CISCO od lat jest uznanym i największym na świecie producentem profesjonalnych rozwiązań sieciowych i ośrodkiem szkolącym w zakresie sieci komputerowych.

IT Essentials: PC Hardware and Software to 70 godzinny kurs obejmujący wiedzę dotyczącą instalowania różnych wersji systemu operacyjnego Windows, montażu i konfiguracji sprzętu komputerowego i peryferyjnego, oprogramowania, pracy w sieci itp. i stanowi wprowadzenie do bardziej zaawansowanych zagadnień IT. Jest przeznaczony dla osób początkujących, zainteresowanych rozwijaniem swoich kompetencji informatycznych.

Kurs IT Essentials jest podstawą dla innych, bardziej zaawansowanych, kursów sieciowych w ofercie programu Cisco Networking Academy. Dostępny jest w języku polskim.

Wysoki poziom absolwentów kursów Cisco wynika ze specyfiki profesjonalnego i nowoczesnego kształcenia specjalistów. Każda osoba biorąca udział w kursie otrzymuje konto w portalu Akademii Cisco, uzyskując tym samym dostęp do materiałów kursowych (on-line) oraz rozpoczyna własną ścieżkę kształcenia. Zajęcia odbywają się zarówno na platformie e-learningowej Cisco, jak i w realu, w trakcie zajęć z instruktorem, wykorzystując multimedia, zajęcia w pracowni komputerowej, symulatory.. Centralny serwer edukacyjny CNAMS udostępnia akademiom pełny zestaw materiałów dydaktycznych oraz narzędzi do zarządzania wszystkimi aspektami programu. Dodatkowo CNAMS umożliwia bieżące testowanie nabytej przez słuchaczy wiedzy, śledzenie postępów nauczania oraz utrzymywanie odpowiedniej jakości kształcenia.

Zapraszam wszystkich uczniów zainteresowanych rozwojem swojej przyszłej kariery zawodowej jako informatycy, technicy i specjaliści branży IT do aktywnego uczestnictwa w kursie IT Essentials: PC Hardware and Software.

W uzyskiwaniu kolejnych szczebli profesjonalizmu swoją pracą możecie dojść do wysokich stanowisk w branży IT, czego przykładem jest absolwentka naszej szkoły - Pani Anna CZACHAROWSKA-RYBKOWSKA - koordynator Programu Cisco Networking Academy w Polsce.

Instruktor Lokalnej Akademii Cisco - Ewa Matuszewska.

Podsumowanie projektu COMENIUS

Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości


W dniach 22 – 29 marca 2012 odbyło się w naszej szkole spotkanie robocze w ramach projektu Comenius pt. „Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości”. Wzięło w nim udział 8 nauczycieli i uczniów z Turcji, 7 z Włoch i 5 ze Szwecji.

Uczestnicy spotkania odwiedzili Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz bank PKO w Żyrardowie, grali w ekonomiczne gry planszowe, a także grę edukacyjną symulującą funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Każda szkoła zaprezentowała również zadania, które wykonała pomiędzy spotkaniem w Sztokholmie, a spotkaniem w Żyrardowie.

Poza działaniami związanymi z tematyką projektu goście poznawali polską kulturę, podstawowe zwroty w naszym języku, a także uczyli się tańczyć poloneza. Ponadto wzięli udział w wycieczce do Warszawy, gdzie zwiedzili Stare Miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego i Łazienki, oraz w wycieczce do Lublina i Majdanka. Poprzez grę miejską przeprowadzoną w naszym mieście zapoznali się z najważniejszymi obiektami i miejscami w Żyrardowie.

W czasie wolnym od zajęć zwiedzali okoliczne atrakcje, jak na przykład Żelazową Wolę. Chętnie korzystali z basenu oraz kręgielni.

Było to ostatnie spotkanie w ramach projektu „Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości”.

Danuta Czyżewska, koordynator projektu.

Wycieczka do Pałacu Prezydenckiego

Relacja z wycieczki klasy II D do Pałacu Prezydenckiego w dniu 21.03.2012 roku


Dzięki uprzejmości Prezesa Obwodu Warszawa Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Pana mjra Waldemara Kruszyńskiego udało się uzyskać zgodę na zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego.

W dniu 21 marca br. klasa II D wraz z wychowawcą Sławomirem Maszewskim i opiekunem prof. Marcinem Śledziem wybrała się w tym celu do stolicy. Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i odbyć lekcję historii w plenerze. Pierwszym zwiedzanym obiektem był grób Nieznanego Żołnierza. W rolę historycznego cicerone wcielił się prof. Maszewski. Dzięki niemu można było się dowiedzieć wiele o idei tego niezwykłego pomnika bohaterstwa. Pierwszy na świecie Grób Nieznanego Żołnierza powstał w Paryżu dla upamiętnienia żołnierzy poległych w I wojnie światowej. W Polsce inicjatywa stworzenia miejsca upamiętniającego poległych pojawiła się w roku 1921. Ostatecznie Grób Nieznanego Żołnierza powstał pod kolumnadą Pałacu Saskiego w roku 1925. W dniu 2 listopada tego roku do grobu złożono zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa. W czasie powstania warszawskiego Pałac Saski został zniszczony, a jego resztki wysadzili w powietrze Niemcy. W roku 1946 odbudowano tylko trójarkadowy fragment Pałacu z przeznaczeniem na odnowiony grób. Następnie prof. Maszewski omówił kilka miejsc bitew, których nazwy znalazły się na tablicach wmurowanych w arkady. Popłynęła opowieść o polskim powstaniu nadbajkalskim z 1866 roku, o szarży pod Rokitną w 1915 roku, o powstaniu wielkopolskim z 1918 roku, o niemieckich miejscach kaźni, jak Majdanek czy Zamek Lubelski, które w 1945 roku zamieniły się w katownie sowieckie i gdzie tracono polskich patriotów. Następnie udało się obejrzeć zmianę warty przy grobie, którą pełnią żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Kolejnym obiektem na drodze do Pałacu był pomnik Józefa Piłsudskiego, patrona placu. I znów młodzież miała okazję zapoznać się z elementami biografii architekta Polskiej Niepodległości. Następnie ulicą gen. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego ruszyliśmy w stronę pałacu. Ponieważ oczekiwanie na wejście nieco się przedłużało, zdołaliśmy jeszcze zapoznać się z wydarzeniami, jakie miały miejsce pod pomnikiem Adama Mickiewicza w marcu 1968 roku w związku ze zdjęciem z afisza „Dziadów części III” w reżyserii Kazimierza Dejmka.

Po dość szczegółowej kontroli dokonanej przez ochronę Pałacu zdołaliśmy wreszcie wejść do wnętrz pałacowych. Urocza przewodniczka p. Matuszewska powiodła nas przez Sień Wielką do sal: Rycerskiej, Rokokowej, Białej i Niebieskiej. Po drodze mieliśmy okazję zwiedzić też kaplicę Zwiastowania NMP (kaplicę Prezydencką) pełną pamiątek ofiarowanych prezydentom przez kolejnych papieży. Duże wrażenie wywarły na nas wspaniałe obrazy, stylowe meble i dywany. W sali Niebieskiej uczniowie urządzili sesję zdjęciową prof. Maszewskiemu, który zasiadł na miejscu zwykle zajmowanym przez prezydenta RP. Podobną sesję urządzono również w Sali Kolumnowej na pierwszym piętrze w miejscu, gdzie odbywają się oficjalne uroczystości z udziałem prezydenta. W sali tej dowiedzieliśmy, że tuż za ścianą w swoim gabinecie pracuje właśnie prezydent Bronisław Komorowski. Udało nam się też obejrzeć najnowsze, oddane w roku 2000 wnętrze – Ogród Zimowy ze wspaniałą kopułą i kwiatowymi witrażami, obrazującymi 4 pory roku.

Na zakończenie każdy z nas został obdarowany pięknym folderem o Pałacu Prezydenckim, pendrivem i smyczą z napisami prezydent.pl. W dobrych nastrojach mimo niesprzyjającej aury wracaliśmy do domu.

Wycieczka ta stała się niepowtarzalną okazją do zapoznania się z miejscem pracy Prezydenta RP i fragmentami historii naszej stolicy.

Sławomir Maszewski

W kalejdoskopie pamięci

„W kalejdoskopie pamięci – Polska i Polacy w latach 1939 – 1989.
W kraju czy poza krajem? Dylematy Polaków”




W dniu 2 kwietnia 2012r. w Teatrze Kamienica w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „W kalejdoskopie pamięci – Polska i Polacy w latach 1939 – 1989. W kraju czy poza krajem? Dylematy Polaków”.

Konkurs był przeprowadzany przez Ogólnopolską Komisję Konkursową powołaną przez Dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN.

Zadaniem uczestników było napisanie pracy pisemnej, ukazującej wybraną osobę lub grupę osób – najlepiej z lokalnego środowiska – stojącą wobec wyboru: gdzie żyć – w Polsce czy poza jej granicami? Wojenne i powojenne losy naszej ojczyzny sprawiły, że polscy obywatele często musieli rozstrzygać ten dylemat. Żołnierze, którzy w czasie wojny znaleźli się na Zachodzie, rodziny, które na skutek powojennych zmian granic znalazły się poza granicami Polski, obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, którzy zetknęli się z antysemityzmem, ludzie, których ogłoszenie stanu wojennego zastało za granicą – to tylko przykładowe sytuacje, w których obywatele polscy musieli zadawać sobie pytanie: czy wyjeżdżać? Czy zostać? Czy wracać? Losy wybranej osoby lub osób należało pokazać na tle wydarzeń społeczno-historycznych.

W konkursie brali udział uczniowie naszego liceum – Michał Gajewski, który napisał pracę poświęconą osobie Włodzimierza Śliwińskiego oraz Bogumił Kendzior, którego praca dotyczyła powojennych losów Stanisława Mikołajczyka.

W trakcie uroczystości, po krótkich przemówieniach przedstawicieli IPN oraz gospodarza Teatru KamienicaEmiliana Kamińskiego, wręczone zostały nagrody dla uczestników konkursu na poziomie gimnazjalnym a następnie przedstawiono laureatów konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych.

Wśród nagrodzonych laureatów znaleźli się Michał Gajewski (miejsce VI) oraz Bogumił Kendzior (miejsce X).

W kolejnej części uroczystości przedstawiciel Fundacji AK w Londynie wręczył nagrody specjalne. Wyróżnione zostały przez Fundacje dwie osoby, które zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach konkursowych oraz dwie, których prace w sposób szczególny podkreślały działania AK i Polskiego Państwa Podziemnego nie tylko na płaszczyźnie jaką jest walka zbrojna ale także w obszarze oświaty, kultury i innych. Ta specjalna nagroda w kategorii szkół ponadgimnazjalnych trafiła w ręce Michała Gajewskiego za wyjątkowo interesujące przedstawienie losów swojego bohatera - Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa czyli Włodzimierza Śliwińskiego.

Uroczystość uświetniły występy artystów z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W repertuarze nie zabrakło takich utworów jak „Przybyli ułani”, „Pierwsza brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

Agnieszka Przyjankowska

Klasyfikacja końcowa:

Dnia 30.03.2012 r. odbyły się pierwszy raz po kilkunastu latach przerwy Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłkę Koszykową Dziewcząt.

Po wspaniałym i zaciętym meczu półfinałowym "Czerwoniak" pokonał Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie. Niestety po zostawieniu mnóstwa sił w meczu półfinałowym, zabrakło sił na finał w którym nie sprostaliśmy I Liceum Ogólnokształcącemu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim.

Klasyfikacja końcowa:

  1. I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim
  2. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
  3. Liceum Ogólnokształcące im Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie
  4. Zespół Szkół nr 2 w Żyrardowie

Najlepsza zawodniczka zespołu z LO S. Żeromskiego - Karolina Dobrosz.

Michał Ciecharowski

KontoStudenta.pl

Drodzy maturzyści!


Wszystkich, którzy za miesiąc rozpoczynają maturalne zmagania, już dziś zapraszamy do zapoznania się z darmowym "Przewodnikiem finansowym maturzysty". Znajdziecie w nim porady, które przydadzą się wam zarówno na studiach, jak i w poszukiwaniach pracy.

Przewodnik dostępny jest bezpłatnie, pod adresem:
http://www.kontostudenta.pl/matura/index.html

Zapraszamy!

Redakcja serwisu

KontoStudenta.pl

MiNI Akademia Matematyki

MiNI Akademia Matematyki


W sobotę 24 marca dość liczna grupa młodzieży z naszego liceum miała okazję wysłuchać wykładu dr Grzegorza Sójki pt: „Prawda czy fałsz? W poszukiwaniu paradoksów w matematyce” w nowym gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Zajęcia poświęcone były z jednej strony przykładom twierdzeń zaprzeczających naszej intuicji, a z drugiej absurdalnym konsekwencjom niewłaściwego użycia narzędzi matematycznych. Po wykładzie odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których ich uczestnicy rozwiązywali problemy z zakresu omawianego na wykładzie.

Wycieczka do Lublina

Piękny Wschód – poznajemy go bliżej – wycieczka do Lublina




Czas płynie nieubłaganie, już za miesiąc klasy trzecie zakończą zajęcia lekcyjne i opuszczą mury naszego Liceum. Korzystając z pierwszych dni wiosny, w piątek – 23 marca 2012r. klasy 3a oraz 3b uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Tam gdzie Wschód łączy się z Zachodem, gdzie ścierają się wpływy prawosławia i kościoła rzymskokatolickiego, tam gdzie zawierano ważne – historyczne porozumienia takie jak unia lubelska z Litwą uczniowie mogli poznać historię i zabytki miasta i regionu a także chwilę odpocząć przed zbliżającycmi się egzaminami.

Pierwszym etapem naszej wycieczki było muzeum na Majdanku, które powstało w miejscu obozu koncentracyjnego, który funkcjonował w Lublinie w czasie II wojny Światowej. Po zwiedzeniu terenu byłego obozu wraz z przewodnikiem udaliśmy się do centrum miasta aby realizować dalsze cele wycieczki.

Trasa wiodła ze Wzgórza Zamkowego ku malowniczym uliczkom w obrębie dawnych murów miejskich Starego Miasta. Po drodze na zwiedzanie „czekały” najbardziej charakterystyczne budowle i miejsca w Lublinie, o których opowiadała pani przewodnik:

  • Wzgórze Zamkowe z Kaplicą pw. Trójcy Św.
  • Brama Grodzka
  • Plac po Farze
  • Kościół i klasztor Ojców Dominikanów pw. św. Stanisława BM
  • Trybunał Koronny
  • Rynek z kamienicami staromiejskimi (m.in. kamienica, w której na świat przyszedł Henryk Wieniawski)
  • Brama Krakowska
  • Wieża Trynitarska
  • Archikatedra Lubelska (Zakrystia Akustyczna, Skarbiec)
  • Ratusz

Z wieży Trynitarskiej, po przejściu ponad 200 schodów mogliśmy oglądać piękną panoramę miasta i regionu. Zarówno ci, którzy są miłośnikami architektury, jak i ci, którzy są zainteresowani wielokulturowością naszego kraju mogli znaleźć coś dla siebie. Szlak, który przeszliśmy przedstawiał najważniejsze miejsca i obiekty, które świadczą o barwnej wyznaniowo i kulturowo społeczności lubelskiej żyjącej obok siebie, przez stulecia w jednym mieście.

Po zakończeniu zwiedzania z przewodnikiem mieliśmy jeszcze czas na obiad i indywidualne poznawanie lubelskiej starówki, sprzyjała temu wiosenna aura. Zaopatrzeni w mufinki, cebularze i inne drobne zakupy, w doskonałych nastrojach opuściliśmy Piękny Wschód.

Strona 113 z 132 << < 110 111 112 113 114 115 116 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25