Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna ¶roda, Kwietnia 24, 2024
Gimnazjalisto

Od wrzeÅ›nia 2012 roku w liceum obowiÄ…zuje nowa podstawa programowa. KsztaÅ‚cenie ogólne na III (gimnazjum) i IV (szkoÅ‚y ponadgimnazjalne) etapie edukacyjnym tworzy programowo spójnÄ… caÅ‚ość i stanowi fundament wyksztaÅ‚cenia, umożliwiajÄ…cy zdobycie zróżnicowanych kwalifikacji. Strategia uczenia siÄ™ przez caÅ‚e życie wymaga umiejÄ™tnoÅ›ci podejmowania ważnych decyzji – poczynajÄ…c od wyboru szkoÅ‚y ponadgimnazjalnej, kierunku studiów, poprzez decyzje o wyborze miejsca pracy. Do najważniejszych umiejÄ™tnoÅ›ci zdobywanych przez ucznia należą: czytanie, myÅ›lenie matematyczne, myÅ›lenie naukowe, umiejÄ™tność komunikowania siÄ™ w jÄ™zyku ojczystym i w jÄ™zykach obcych, umiejÄ™tność sprawnego posÅ‚ugiwania siÄ™ technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Wybór liceum ogólnokształcącego daje Wam możliwość kształcenia w zakresie rozszerzonym zgodnie z zainteresowaniami czy też planowanym wyborem kierunku dalszego rozwoju, pozwala także na rozwój osobowości poprzez udział w zajęciach uzupełniających oraz ukształtuje Wasze sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

W szkole z 90 – letniÄ… tradycjÄ…, oferujemy naukÄ™ w jednej z szeÅ›ciu klas pierwszych. Opracowane plany nauczania uwzglÄ™dniajÄ… Twoje różnorodne zainteresowania oraz wymagania egzaminu maturalnego.

Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji przedstawiamy podstawowe informacje o planowanych klasach pierwszych w roku szkolnym 2012/2013.


Klasa
Przedmioty w zakresie rozszerzonym
Języki obce Oferta przedmiotów uzupełniających
I A Matematyka, Fizyka, Informatyka angielski francuski, niemiecki lub rosyjski Ekonomia w praktyce
I B Matematyka, Geografia, Informatyka angielski francuski, niemiecki lub rosyjski Ekonomia w praktyce, Astronomia w geografii
I C Biologia, Chemia angielski francuski, niemiecki lub rosyjski Matematyka w przedmiotach przyrodniczych, Fizyka medyczna
I D
I F
Język polski, Historia, Wiedza o społeczeństwie angielski francuski, niemiecki lub rosyjski Zajęcia artystyczne, Kultura języka angielskiego
I E Matematyka, Geografia, Wiedza o społeczeństwie angielski francuski, niemiecki lub rosyjski Ekonomia w praktyce, Astronomia w geografii

Wyboru klasy dokonujesz na etapie naboru. Planowa tygodniowa liczba godzin wynosi: w każdej klasie I – 30, w każdej klasie II – 32, w każdej klasie III – 29. Nauczanie przedmiotów w zakresie rozszerzonym trwa od klasy I do klasy III.

W bieżącym roku szkolnym po teście sprawdzającym Twoją wiedzę z języka angielskiego, który jest językiem wiodącym w naszym liceum, będziesz mógł uczyć się tego języka na jednym z następujących poziomów:

  1. podstawowym – gdy, zdobyÅ‚eÅ› podstawowe umiejÄ™tnoÅ›ci i rozwinÄ…Å‚eÅ› podstawowe sprawnoÅ›ci jÄ™zykowe, ale w stopniu dostateczny;. kojarzysz i umiesz powtórzyć materiaÅ‚, ale nie umiesz utworzyć wÅ‚asnej, poprawnej i zrozumiaÅ‚ej dla innych wypowiedzi ustnej i pisemnej,
  2. zaawansowanym – gdy, masz wiedzÄ™, umiejÄ™tnoÅ›ci i opanowane sprawnoÅ›ci jÄ™zykowe, potrafisz bezbÅ‚Ä™dnie rozpoznać materiaÅ‚, powtórzyć go i próbujesz tworzyć wÅ‚asne wypowiedzi ustne i pisemne, poprawnie jÄ™zykowo oraz zrozumiale dla innych.

Wyboru drugiego języka obcego nowożytnego dokonujesz na etapie rekrutacji.

Jeśli zostaniesz uczniem naszej szkoły, to możesz uczestniczyć w interdyscyplinarnych projektach oraz rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach uzupełniających.

Projekt "4 STADIONY w 4 MIESIÄ„CE"

Projekt "4 STADIONY w 4 MIESIÄ„CE"


Mecz Polska-Portugalia

Mecz Polska-Portugalia


29.02.2012 r. spoÅ‚eczność z Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego im. S. Å»eromskiego w ramach projektu „4 stadiony w 4 miesiÄ…ce” , którego koordynatorem jest nauczyciel wychowania fizycznego MichaÅ‚ Ciecharowski wybraÅ‚a siÄ™ na mecz Polska-Portugalia.

Uczestnicy projektu zwiedzili Stadion Narodowy oraz uczestniczyli w spektaklu sportowym z udziałem polskich piłkarzy. Atmosfera była oszałamiająca, doping prowadzony przez 58 tysięcy ludzi nie pozwolił przejść obojętnie wobec tego wydarzenia. Wspaniała rodzinna atmosfera na stadionie i poza nim sprawiła, że wszyscy czuli się bezpiecznie.

ByÅ‚ to pierwszy etap projektu, który w peÅ‚ni zostaÅ‚ zrealizowany. ZadowalajÄ…ce jest, że główne zaÅ‚ożenia projektu czyli: „edukacja do kulturalnego odbioru widowiska sportowego oraz rozbudzanie potrzeby przeciwdziaÅ‚ania rasizmowi i ksenofobii w sporcie” mogÅ‚y zostać tak przejrzyÅ›cie ukazane na podstawie tego wydarzenia.

Dziękujemy młodzieży za udział w pierwszej części projektu oraz rodzicom, którzy sfinansowali całe przedsięwzięcie.

Serdecznie zapraszamy na kolejne etapy projektu, które miejmy nadzieję, że przysporzą nam jeszcze więcej emocji.

Michał Ciecharowski

Dzień Włoski

Dzień Włoski


Dnia 6 marca 2012r. w naszej szkole odbył się Dzień Włoski zorganizowany w ramach programu Comenius.

Od 800 do 1200 licealiÅ›ci prowadzili lekcjÄ™ pt: „Pinokio bawi i uczy” dla uczniów klas pierwszych żyrardowskich szkół podstawowych. Na podstawie wysÅ‚uchanego fragmentu książki Carla Collodiego pt: „Pinokio” dzieci uzupeÅ‚niaÅ‚y historyjkÄ™ obrazujÄ…cÄ… przygody drewnianego pajacyka.

Natomiast nasi uczniowie mieli okazjÄ™ poznać kilka podstawowych zwrotów po wÅ‚osku. Nowego jÄ™zyka uczyÅ‚y siÄ™ klasy drugie. Również dla nich odbyÅ‚a siÄ™ projekcja filmu wÅ‚oskiego reżysera Roberta Benigniego pt: „Å»ycie jest piÄ™kne”. WyÅ›wietlany obraz wywarÅ‚ silne wrażenie na oglÄ…dajÄ…cych.

Klasy pierwsze oglądały prezentację multimedialną na temat Włoch. Po wysłuchaniu ogólnych wiadomości dotyczących tego kraju, uczniowie uczestniczyli w konkursach pozwalających wykazać się zdobytą wiedzą. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1a.

GRATULUJEMY!!!

Wycieczka do Sejmu

Wycieczka do Sejmu

W dniu 7 marca 2012r. uczniowie klasy 2c uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Głównym celem była wizyta w gmachu Sejmu RP przy ulicy Wiejskiej.

W trakcie zwiedzania uczniowie mogli zapoznać się z historią polskiego parlamentaryzmu, dziejami obiektu, w którym pracują polscy parlamentarzyści. Prześledzili pod czujnym okiem pracownika Kancelarii Sejmu przebieg procesu legislacyjnego.

Główna część wizyty odbywała się w galerii dla publiczności sali głównej. Następnie uczniowie mogli przechodząc korytarzami sejmowymi dotrzeć przed tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli tragicznie w katastrofie smoleńskiej w 2010r. Przy makiecie kompleksu przy Wiejskiej Przewodnik omówił przeznaczenie poszczególnych obiektów oraz ich dzieje. Przechodząc do sali kolumnowej, w której odbywają się m.in posiedzenia komisji śledczych uczniowie mogli zobaczyć historyczne egzemplarze lasek marszałkowskich oraz udzielającego wywiadów posła Kalisza. Po przejściu pod salę senacką wizyta w parlamencie RP dobiegła końca.

Mamy nadzieje, że była to interesująca lekcja, która przyczyni się do kształtowania postaw obywatelskich wśród uczniów.

Działania w tym kierunku nie kończą się, już 25 kwietnia uczniowie klasy 1d odwiedzą Urząd Wojewódzki w Warszawie.

Renata Nalej Agnieszka Przyjankowska

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"


W piątek, 2 marca br. klasa I D pod opieką p. A. Przyjankowskiej uczestniczyła w wycieczce do żyrardowskiego Muzeum Mazowsza Zachodniego.

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", którego datę ustalono w ubiegłym roku na 1 marca, w muzeum otwarto wystawę poświęconą osobie rtm. Witolda Pileckiego. Na czwartkowych uroczystościach inauguracyjnych był obecny syn rtm. W. Pileckiego - p. Andrzej Pilecki.

Owoc pracy historyków Dolnośląskiej Inicjatywy Historycznej i IPN-u traktuje nie tylko o losach rotmistrza, ale przedstawia również losy polskiego antykomunistycznego podziemia w czasie okupacji sowieckiej i rządów komunistów. Wystawa zawiera liczne zdjęcia oraz repliki broni i umundurowania z epoki, jednak największym powodzeniem u zwiedzających cieszyły się osobiste pamiątki po rtm. W. Pileckim, które wystawił p. A. Pilecki.

Przejmująco realistycznie wyglądała izba zaaranżowana na pokój przesłuchań Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Po zwiedzeniu wystawy z przewodnikiem grupa udała się na projekcję filmu zatytułowanego "Tajny Współpracownik" (reż. K. Langa), który stanowił dobre uzupełnienie muzealnej lekcji historii.

W dniu 6 marca zainteresowani uczniowie mogli wziąć udział w wykładzie poświęconym wyżej wspomnianej problematyce a w najbliższy czwartek na lekcje o rtm. Pileckim udaje się klasa 3f.

 Galeria zdjęć
Pozdrawiamy z Haarby!!!

Pozdrawiamy z Haarby!!!

Po raz drugi jako uczniowie Czerwoniaka uczestniczmy w miÄ™dzynarodowej wymianie uczniów z duÅ„skÄ… szkoÅ‚Ä… – Haarby Efterskole.

To już drugi dzieÅ„ naszego pobytu w Danii. Po 15 - godzinnej drodze dotarliÅ›my na miejsce. ZdoÅ‚aliÅ›my, tego samego dnia uczestniczyć w „Ice Breaking”, poznać budynek szkoÅ‚y oraz jego okolice. Wieczorem zataÅ„czyliÅ›my kilka duÅ„skich taÅ„ców.

Dzisiejszy dzieÅ„ byÅ‚ dla nas mÄ™czÄ…cy, ale jesteÅ›my z niego zadowoleni. Przez 17-stokilometrowy most dostaliÅ›my do Kopenhagi. PierwszÄ… atrakcjÄ… byÅ‚a wizyta w browarze „Carlsberg”. Tym razem udaÅ‚o nam siÄ™ zobaczyć kopenhaskÄ… syrenkÄ™ (ostatnio „odwiedziÅ‚a” Chiny). TroszeczkÄ™ spóźniliÅ›my siÄ™ na zmianÄ™ warty pod PaÅ‚acem Królewskim. ZobaczyliÅ›my przepiÄ™kny koÅ›ciół z norweskiego marmuru. NajwiÄ™ksze na nas wrażenie zrobiÅ‚a na nas „Christiania” – jest to odrÄ™bna spoÅ‚eczność Kopenhagi, z wÅ‚asnym ustrojem, prawami oraz porzÄ…dkiem. ReguÅ‚Ä… życia tam jest osobista wolność. Na deptaku spróbowaliÅ›my gofrów na patyku – byÅ‚y bardzo sÅ‚odkie ;).

Nie możemy siÄ™ doczekać kolejnych dni – zapowiada siÄ™ ciekawie. NajwiÄ™cej obaw wiążemy z weekendem u duÅ„skich rodzin. Wiem jednak, że nasze obawy sÄ… nie potrzebne, ponieważ w zeszÅ‚ym roku byÅ‚o dobrze i rodzinnie.

Wracamy 5 marca. Czekajcie na nas i nasze wrażenia.

Pozdrawiamy Uczniowie i Nauczycielki ;)

Haarby 28.02.2012

Andrzej Zagajewski

Andrzej Zagajewski


"Siedem kropek na biedronce
siedem lat w Kazachstanie
siedem grzechów, sakramentów
po siedmiu chudych, siedem tłustych lat nastanie."

W dniu 22 lutego 2012 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z panem Andrzejem Zagajewskim, nauczycielem polonistą, lokalnym poetą.

W spotkaniu wzięli udział nauczyciele bibliotekarze z żyrardowskich szkół i Biblioteki Pedagogicznej w Żyrardowie oraz dyrektor Beata Stawicka.

Nasz gość opowiadał o swoim pobycie w Kazachstanie gdzie przez kilka lat pracował jako nauczyciel języka polskiego wśród miejscowych Polaków. Czytał również swoje wiersze, często nawiązujące do kazachstańskich doświadczeń.

Pan Andrzej Zagajewski okazał się wspaniałym mówcą.

Mamy nadzieję, że spotkanie z nim będzie początkiem cyklu spotkań z innymi ciekawymi ludźmi.

Walentynki

Walentynki


14 lutego 2012 roku szkolne korytarze, ozdobione serduszkami, wypełnili ubrani na czerwono uczniowie.

Tak obchodziliśmy Walentynki - zmieniając nieco szkolną atmosferę. Funkcjonowała tradycyjna poczta walentynkowa, a dla tych, którzy szukali nowych znajomości, na dużej przerwie zorganizowano tzw. szybkie randki. Szkolny radiowęzeł zapewnił nam odpowiednią oprawę muzyczną z możliwością dedykacji utworów drugiej połówce.

Także nauczyciele okazali trochę serca miłościwie nie wywołując do odpowiedzi uczniów ubranych na czerwono.

Rezultatem była większa liczba uśmiechów i serdecznych rozmów - choćby z tego powodu warto obchodzić Święto Miłości.

Kaja Kubicka

Jesteśmy w Szwecji!!!!

JESTEÅšMY W SZWECJI!!!

Zdjęcia w obiektywie Aleksandra Melecha
Dni otwarte 2012

Dni otwarte dla gimnazjalistów

w LO im. Stefana Żeromskiego!


Od 13 do 16 marca 2012 roku w LO im. Stefana Żeromskiego odbędą się dni otwarte dla gimnazjalistów klas trzecich w celu promocji stworzonej dla nich oferty kształcenia na rok szkolny 2012/2013.

Zorganizowane grupy uczniów pod opieką nauczycieli zgłoszone wg proponowanej procedury będą mogły pożytecznie spędzić czas w naszej placówce.

Proponowany harmonogram wizyty obejmuje uczestnictwo w lekcji historii (przygotowanej przez uczniów klas pierwszych naszej szkoły), udział w spotkaniu informacyjnym w kwestii przygotowanej oferty kształcenia w projektowanych klasach oraz udział w prezentacji projektów realizowanych w szkole. Na zakończenie wizyty każda grupa będzie mogła zwiedzić budynek szkolny i wybrane sale lekcyjne.

Przedstawiana oferta dotyczy propozycji poniższych terminów i czasu trwania wizyty zainteresowanych.


Data Czas trwania Temat
13-16 marca 2012 r. 11:00-11:45 Lekcja historii
11:55-12:40 Oferta kształcenia w projektowanych klasach
12:45-13:30 Prezentacja projektów realizowanych w szkole i zwiedzanie budynku szkolnego

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z zaproszenia w wybranym dniu i godzinach. Zgłoszenia przyjmujemy do 2 marca 2012.

Grupy można zgłaszać do sekretariatu szkolnego telefonicznie (tel./fax 46 855 31 22) lub drogą e-mailową (lozyrard@lo.zyrardow.edu.pl).

15 marca 2012 r. o godz. 1700 zapraszamy rodziców, opiekunów gimnazjalistów klas trzecich na spotkanie z Dyrekcją szkoły.

Dyrektor LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie

Strona 115 z 132 << < 112 113 114 115 116 117 118 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25