Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pitek, Kwietnia 26, 2024
Dla lepszej przyszłości!

Dla lepszej przyszłości!

Odbyło się kolejne spotkanie polsko-izraelskie w naszej szkole.

23 października, w niedzielę po raz czwarty uczniowie liceum spotkali się w ramach międzynarodowego programu Zachować pamięć-Bliżej siebie zainicjowanego przed wielu laty przez MEN we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Yad Vashem w Izraelu.

Uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich oraz grupka absolwentów przygotowała program wizyty zorganizowanej w naszej szkole przy zaangażowaniu Dyrekcji oraz kilkorga nauczycieli i pedagoga szkolnego. Merytorycznego wsparcia podczas zajęć edukacyjnych i integracyjnych udzieliła szkole trenerka TEA - Marta Siciarek.

W części oficjalnej nie zabrakło tematów okolicznościowych związanych z przedstawieniem walorów zabytkowych naszego miasta oraz patronatami roku 2011.Tym razem izraelscy uczniowie mogli poznać polskie dziedzictwo poprzez prezentację postaci Marii Curie-Skłodowskiej oraz Czesława Miłosza. Uczniowie z Holonu odczytali w swoim języku wiersz Campo di Fiori, a potem mogli usłyszeć ten wiersz w interpretacji polskojęzycznej.

Jako upominki otrzymali od nas w wersji anglojęzycznej foldery turystyczne Żyrardowa przekazane organizatorom spotkania przez Wydział Promocji przy UM. Kadra nauczycielska holońskiej szkoły również została obdarowana gadżetami promującymi nasze lokalne dziedzictwo.

Szkoła Nowych Technologii

Szkoła Nowych Technologii


Nasza szkoła została wytypowana do grona 500 szkół Nowych Technologii.
Oznacza to, że dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyli w szkoleniach z zakresu nowych technologii. Poznają innowacyjne metody i narzędzia TIK wzbogacające lekcje i uczące twórczego, otwartego myślenia oraz o współczesne trendy w edukacji, m.in. :

  • programy dla szkół (DreamSpark, Live@EDU, ITAcademy),
  • internetowe platformy edukacyjne
  • nowoczesy sprzęt umożliwiający prowadzenie atrakcyjnych zajęć: tablice interaktywne, tablety, e-booki
  • najnowsze rozporządzenie MEN o obowiązkowych elektronicznych podręcznikach

Uczniowie zdobędą najnowszą wiedzę informatyczną i zyskają dostęp do legalnego oprogramowania, w szczególności narzędzi developerskich (m.in. dostęp do programu DreamSpark: korzystający z niego uczeń może pobrać potrzebne oprogramowanie (Windows Phone Dev Tools), założyć konto w MarketPlace i zarabiać na swoich pomysłach).

Warsztaty dla Rodziców

UWAGA RODZICE!

Zapraszamy do udziału w konferencjach wszystkich rodziców, którzy chcą zrozumieć swoje dorastające dzieci, nauczyć się z nimi rozmawiać, rozumieć ich świat, przeżycia, problemy.

Konferencje będą prowadzone w otwarte wtorki (tematy i terminy podane niżej) o godzinie 18.00, w sali nr 101. Udział w nich jest bezpłatny. Czas trwania to ok. 30 - 45 minut. Osobami prowadzącymi są psycholog Magdalena Bylica – Pawlak i/lub pedagog szkolny Anna Kubicka.

TEMATYKA I TERMINY WARSZTATÓW DLA RODZICÓW:

  1. Komunikacja z nastolatkiem cz.I – Stawianie granic. – termin 25.10.2011
    • Jak rozmawiać z dorastającym dzieckiem
    • Czego oczekuje od dorosłych nastolatek
    • Jak się zachowywać w stosunku do dziecka, by uniknąć niepotrzebnych konfliktów.
    • Stawianie granic w relacji rodzic – dziecko
  2. Komunikacja z nastolatkiem cz.II - Zachęcanie do współpracy – termin 29.11.2011
    • Pomóc dziecku radzić sobie z uczuciami
    • Mądre chwalenie
    • Konstruktywna krytyka.
  3. Konflikty w relacjach międzyludzkich. – termin 6.12.2011
    • Rodzaje konfliktów
    • Strategie rozwiązywania konfliktów.
  4. Nowe zagrożenie – dopalacze. - termin 24.04.2012
    • Nowe środki psychoaktywne na rynku narkotykowym
    • Dlaczego nastolatki sięgają po narkotyki?
    • Co mogą zrobi rodzice?

Przykładowa literatura:

  1. A. Faber i E. Mazlish, „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, Poznań 1992;
  2. J. Sakowska, „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, Warszawa 2008.

ZAPRASZAMY

Konferencja o wolontariacie

KONFERENCJA O WOLONTARIACIE W WARSZAWIE




W dniu 10 października 2011 nasi uczniowie – wolontariusze uczestniczyli w konferencji 2011 Europejski Rok Wolontariatu pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim.
Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień związanych z ideą, podstawami prawnymi i formami wolontariatu w Polsce i w Europie. Znakomici prelegenci, tacy jak prof. dr hab. Ewa Leś z Instytutu Polityki Społecznej UW, dr Piotr Broda-Wysocki adiunkt z Katedry Polityki Demograficznej i Ludnościowej UKSW, Jan Jakub Wygnański ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, Gaspar Kereszkes z-ca dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Dariusz Pietrowski prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie, poruszali ważne zagadnienia dotyczące idei wolontariatu. Starali się udzielić odpowiedzi na pytania, takie jak: kiedy narodził się wolontariat? Dlaczego wolontariat jest ważny? Jakie są podstawy prawne wolontariatu? Przekazali również informacje dotyczące barier dla rozwoju wolontariatu oraz zasad funkcjonowania wolontariatu w Polsce i Unii Europejskiej.

Uczniowie LO wystąpili jako przedstawiciele dobrych praktyk wśród uczniów ze szkół takich jak: ZSP nr 7 w Żyrardowie oraz warszawskich szkół VIII LO im. Władysława IV, Technikum nr 7 w ZS im. S. Wysockiego.

Wolontariacką pracę uczniów naszej szkoły zaprezentowały uczennice Sylwia Kawecka z kl. 3c, Marlena Pytlak z kl. 3 d. pod kierunkiem p. psycholog Magdaleny Bylicy-Pawlak. Opowiedziały one o celach pracy i działaniach szkolnego wolontariatu, prowadzonych akcjach charytatywnych, przedstawiły organizację pracy szkolnego Klubu Ośmiu. Ponad to o swojej działalności opowiedzieli nasi uczniowie zaangażowani na co dzień w Stowarzyszeniu Oratorium, kierowanym przez salezjanów. Karolina Wojciechowska, Jan Maszewski oraz Aleksandra Leniarska z kl. 3d przedstawili prezentację multimedialną ukazującą proces formacyjny i kompetencyjny wolontariuszy salezjańskich, ich codzienną pracę w świetlicy środowiskowej, a także inne podejmowane działania na rzecz dzieci i młodzieży. Ich prezentację uzupełnił ks. Tomasz Zieliński, Kierownik Oratorium, który przybliżył ideę pracy stowarzyszenia, poruszył problematykę potrzeby kształcenia liderów środowiskowych, którzy inspirowaliby młodzież do bezinteresownej aktywności na rzecz innych. Wskazał na trudności z jakimi stykają się na co dzień wychowawcy zajmujący się promocją wolontariatu, a także sama młodzież.

Całość konferencji zakończyło wystąpienie Pana Rafała Rudnickiego, kierownika Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Komisji Europejskiej w Polsce. Przedstawił on kilka atrakcyjnych pomysłów na pracę wolontariuszy, wskazał ciekawe działania możliwe do realizowanie również przez naszych uczniów.

Magdalena Bylica-Pawlak
Ks. Tomasz Zieliński

Gra edukacyjna miejska

Gra edukacyjna miejska


Młodzieżowi liderzy projektu Solidarność była kobietą z LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie w wybranych punktach miasta pod opieką dorosłych wolontariuszy i koordynatorki - B. Gąsiorowskiej w nowym roku szkolnym zrealizowali kolejną inicjatywę w swoim programie - grę edukacyjną miejską przygotowaną dla gimnazjalistów i uczniów klas pierwszych liceum w celu upamiętnienia 30. rocznicy rozpoczęcia strajku w 1981 roku i masowy w nim udział kobiet.
Organizacja gry w plenerach naszego miasta planowana była na 12.10.11 - pierwszy dzień protestu sprzed lat.

Zgłoszeni z różnych szkół uczniowie rozpoczęli o godz.1200 pod fontanną na Placu Jana Pawła II prace nad projektowymi zadaniami, które miały im uświadomić wiele istotnych dla tego wydarzenia faktów. Uczennice i uczniowie mieli okazję poznać w wersji ksero wiele dokumentów i archiwalnych pamiątkowych notatek z okresu strajku dających im wyobrażenie o jego przebiegu a co najmniej ich zachęcających do zainteresowania się tym wątkiem lokalnej historii i udziałem w nim kobiet.

Gra zbudowana była z 10 zadan, w tym kilku typu czytanie ze zrozumieniem różnych tekstów oraz archiwalnych fotografii. Dla dusz artystycznych wyzwaniem mogły się stać zabawy kreatywne.

Realizatorów wspierały organizacje pozarządowe, w osobach Anny Czerwińskiej (Fundacja Femionoteka) oraz Marty Siciarek( TEA). W grze jako obserwatorki uczestniczyły także nauczycielki i pracowniczki merytoryczne lokalnego muzeum.

Sympatycznej gościny podczas niezbyt pogodnego popołudnia udzielili realizatorom projektu Solidarność była kobietą: pani Beata Rusinowska w przestrzeni CK, pan Piotr Błażejewski w zasobach Starej Przędzalni, państwo Makowscy w ogródku cukierni Lukrecja oraz nie odmówił nam wsparcia pan Andrzej Duda.

Dziękujemy Państwu za serdeczny gest!

Nasza nadzieja, na to, że tego typu aktywna obecność w przestrzeni miasta w tym rocznicowym dniu zwróci uwagę mieszkańców na działania upamiętniające fakt strajku się spełniła. Bardzo dla nas sympatycznym gestem stała się obecność, w chwili podsumowania gry pod pamiątkową tablicą na ul. Okrzei, reprezentacji władz miasta: wiceprezydenta Grzegorza Obłąkowskiego i Pani Naczelnik Wydziału Oświaty oraz liderów rocznicowego historycznego zdarzenia: pana Mieczysława Gabrylewicza oraz Bogdana Zielińskiego.

Dziękujemy!

Realizatorzy

Każdy może im pomóc

Każdy może im pomóc


Wszyscy wiemy, że pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka, to symbol bezinteresownej miłości i bezgranicznego oddania, przytulona i pomrukująca kicia jest zadowolona i czeka na pieszczoty. Dla wielu ludzi czworonożny domownik staje się najlepszym przyjacielem. Zwierzaki odpłacają bezwarunkowym, bezgranicznym przywiązaniem i miłością.
Nie zawsze niestety tak to wygląda. Przysłowiowe psie życie bywa też trudne, czasem przez przypadek, zagubienie, czasem w wyniku braku odpowiedzialności człowieka.

Zwierzęta w schroniskach czekają na wsparcie - odpowiedzialna adopcja to najlepsze dla nich rozwiązanie. Nie zawsze można się decydować na taką pomoc, ale zawsze można pomóc inaczej.

Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę na rzecz mieszkańców żyrardowskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Uczniowie klas „c” zorganizowali zbiórkę karmy i materiałów na psie legowiska. Zbiórka pieniędzy dała fundusze na zakup dodatkowej karmy i piasku dla kotów.
10 października przekazano zgromadzoną pomoc do Schroniska. W ten sposób możemy choć trochę poprawić byt bezdomnych zwierzaków.

Dziękujemy ofiarodawcom i zapraszamy do dalszej współpracy.

Uczniowie klas „c” z opiekunami

Dzień Edukacji Narodowej

Szanowna Dyrekcjo, Nauczyciele, Wychowawcy i Pracownicy Szkoły!

Images: tablica1.gif

Trudno znaleźć słowa, które byłyby odpowiednie, aby podziękować Wam za Waszą pracę, poświęcenie i za serce, które wkładacie w naszą edukację i wychowanie

Dziękujemy za to, że jesteście z nami zarówno w chwilach dobrych jak i złych, że możemy na Was zawsze liczyć, że pomagacie nam rozwiązywać nasze problemy a co najistotniejsze mobilizujecie do działania. Wy obok naszych rodziców, kształtujecie nasze serca i umysły.

Dzięki Wam wyrośniemy na ludzi wartościowych, którzy będą mieli wpływ na losy kraju i świata.

Dziękujemy!!!

Turniej Piłki Nożnej

Szkolna Liga Piłki Nożnej zaprasza wszystkie klasy do wzięcia udziału we wspaniałej piłkarskiej przygodzie!!!


ZGŁOSZENIA DO 23.09.2011 r

Szczegółowe informacje znajdziesz w załączonych ulotkach:

Zimowisko 2012

Zimowisko 2012


Zapraszamy na 7 dniowy wyjazd na narty/snowboard na Słowacje (Oravice).

Termin: 16-22.01.2012

W programie:

  • codziennie pobyt na stoku - www.meanderski.com,
  • nauka jazdy na nartach dla początkujących (instruktor),
  • dyskoteki,
  • kulig saniami z pochodniami, zakończony pieczeniem kiełbasek,
  • jazda nocna połączona z grillowaniem,
  • min. 2 x baseny termalne z wieloma atrakcjami - www.meanderpark.com,
  • integracja ;).

Liczba miejsc ograniczona.

Szczegółowe informacje znajdziesz w ulotce

Gra terenowa


Młodzieżowi liderzy projektu Solidarność była kobietą z LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie witają bardzo serdecznie w nowym roku szkolnym i zapowiadają kolejną swoją inicjatywę w tym programie.

Chcemy upamiętnić grą edukacyjną 30. rocznicę rozpoczęcia strajku z 1981 roku i masowy w nim udział kobiet. Organizacja gry planowana jest na 12.10.11 i ma się odbywać w plenerach naszego miasta.

Zgłoszeni z różnych szkół uczniowie będą odebrani w dniu 12.10.11 o godz.1200 pod fontanną na Placu Jana Pawła II i tam rozpoczną swój udział w planowanej grze, która potrwa do godz. 1500 i zakończy się na ul. Okrzei pod tablicą upamiętniającą historyczne lokalne wydarzenie (na dawnym budynku ŻZTT).

Podczas planowanej gry będą uczestniczyć w wykonaniu 10-12 zadań w przygotowanych punktach pod opieką dorosłych wolontariuszy i koordynatorki - B. Gąsiorowskiej (planowana współpraca z lokalnym muzeum).
Mamy nadzieję, że ich aktywna obecność w przestrzeni miasta w tym dniu zwróci uwagę mieszkańców na nasz działania upamiętniające fakt strajku.
Bardzo dla nas sympatycznym gestem byłaby obecność w chwili podsumowania gry pod pamiątkową tablicą około godziny 1430 tych spośród Państwa, którzy byli zaangażowani w to rocznicowe historyczne zdarzenie.

Realizatorzy.

Rekolekcje w Niepokalanowie

REKOLEKCJE


W dniach 19-21 września 2011r. odbyły się Rekolekcje.

Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniach oraz konferencjach, przystąpiła do spowiedzi i brała czynny udział w Mszy Świętej w Kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie.

Zdjęcia z rekolekcji klas drugich w obiektywie Aleksandra Melecha

Strona 118 z 132 << < 115 116 117 118 119 120 121 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25