Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Sobota, Listopada 23, 2024
"CITYarts Pieces for peace"

"CITYarts Pieces for peace"

13 listopada klasa IIa uczestniczyła w warsztatach "CITYarts Pieces for peace" pod przewodnictwem izraelskiej artystki Tsipi Ben-Haim w klubokawiarni muzeum Polin razem z 60 uczniami z innych szkół. W trakcie warsztatów każdy z uczestników zrobił pracę, która miała pokazać, co dla niego znaczy pokój. Po warsztatach udaliśmy się na krótki spacer traktem królewskim. Celem projektu "CITYarts Pieces for peace" jest budowanie mostów porozumienia między kulturami poprzez łączenie uczniów z całego świata i umożliwienie im wspólnego dialogu za pomocą sztuki (mogą to być murale, mozaiki lub - w naszym przypadku - prace plastyczne pod tytułem "Czym jest dla mnie pokój?"



Wycieczka do Kielc

Wycieczka do Kielc



 Dnia 23.10 klasy IBg, ICg oraz IC wybrały się na wycieczkę do Kielc. Towarzyszyły nam wychowawczynie pani Agata Szustakiewicz-Gołdak, pani Ewa Fatalska i pani Agnieszka Wilk oraz pani Karolina Nowakiewicz. Wraz z przewodnikami podążaliśmy śladami naszego patrona Stefana Żeromskiego odwiedzając Muzeum Lat Szkolnych pisarza. Tam szczegółowo i przyjemnie przybliżone zostały nam jego losy w szkole, ale i późniejsze lata życia. Na tym się jednak się skończyło, gdyż klasy uczestniczyły również w grze miejskiej "Śladami Wielkich Polaków". W jej trakcie udało się nam rozejrzeć nieco po mieście, ale i dowiedzieć wielu ważnych rzeczy na temat osób zasłużonych w dziedzinie literatury, losów dawnej Polski oraz wiary. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze i pełni zadowolenia udaliśmy się do Kadzielni. Tam, udało się nam dowiedzieć co nieco z dziedziny geografii. Wchodząc na trasę w głąb jaskiń ujrzeliśmy na własne oczy różnorakie formy krasowe, skamieliny a również efekty ruchów tektonicznych na terenie wzgórz. Po zwiedzeniu podziemi odbył się jeszcze krótki spacer, na którym udało nam się zobaczyć Amfiteatr Kadzielnia. Finałowym przystankiem wycieczki był pobyt w kieleckiej Galerii Echo. Po tym punkcie, po miłym pełnym wrażeń dniu, oddając się błogiemu relaksowi w autokarze, bezpiecznie wróciliśmy do domu.

Małgorzata Kamela i Anna Rodzic, kl.IBg


Spotkanie z młodzieżą

12 listopada uczniowie klas: 1C, 3D, 3E, 3F i 1Dg wzięli udział w nietypowej lekcji historii.

Spotkanie z młodzieżą poprowadzili pracownicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

W trakcie prelekcji prowadzący spotkanie przybliżyli młodzieży sylwetkę Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

#mojaKonstytucja

#mojaKonstytucja

W ramach Tygodnia Konstytycyjnego uczniowie realizujący zajęcia z wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym uczestniczą w zajęciach z radcą prawnym Janem Bartłomiejem Osińskim. Tematem przewodnim jest problem mowy nienawiści: "Mowa nienawiści - o języku, który niszczy i rani."



EU Code Week 2019

EU Code Week 2019

W dniach 14 - 18 października 2019 r. uczniowie klasy 1ab naszej szkoły wzięli udział w EU Code Week 2019 - Tygodniu Programowania, którego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kodowanie uczy kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów, analitycznego myślenia i pomaga zrozumieć zasady, którymi rządzą się aplikacje oraz strony www. Programiści to jedna z lepiej opłacanych grup zawodowych, stąd najbardziej ambitna młodzież naszej szkoły z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem pracowała nad nauką i pogłębianiem wiedzy z zakresu programowania.

W zespołach dwuosobowych dyskutowali nad rozwiązaniem ciekawych zadań algorytmicznych z potyczek algorytmicznych w programowaniu zespołowym. Propozycje rozwiązania przedstawiali na forum klasy, biorąc pod uwagę różne dane wejściowe i uwarunkowania. Następnie, na podstawie opracowanego algorytmu, pisali programy.

Paczka dla Kombatanta

Wolontariat

Działają na rzecz innych osób!

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie mimo zmęczenia po zajęciach szkolnych, prężnie i z energią działają nasi wolontariusze z wspaniałą pedagog Panią Anną Kubicką na czele.



Nagroda PMÅ»

Nagrody Prezydenta Miasta Żyrardowa

W poniedziałek 14 października trzy wspaniałe nauczycielki naszego liceum, prof. Agnieszka Przyjankowska, prof. Agata Szustakiewicz-Gołdak i prof. Joanna Kluczek odebrały nagrody Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego. 

Wyróżnionym serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów oraz satysfakcji z pracy z młodzieżą i kolejnych, kreatywnych pomysłów na projekty, przedsięwzięcia szkolne i pozaszkolne.



Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej


 


Grono pedagogiczne, uczniowie i pracownicy Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego obchodzili 11 października Dzień Edukacji Narodowej. 

Na uroczyste spotkanie z życzeniami przybyli prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski oraz przewodniczący RMŻ Ryszard Mirgos. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również emerytowanych nauczycieli naszego liceum, którzy co roku zaszczycają nas swoją obecnością.

Licealiści pod opieką prof. Marty Czarnockiej przygotowali dla swoich opiekunów miłe niespodzianki, a na zakończenie akademii zagrał zespół The BassHoopers.


"Kto napisze naszÄ… historiÄ™?"

"Kto napisze naszÄ… historiÄ™?"

Dnia 10 października w niezwykle radosnym dniu, w którym polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla dziesięć klas naszego liceum i jedna z klas ZS nr 1 uczestniczyły w projekcji filmu Roberty Grossman "Kto napisze naszą historię?". 

Wyświetlenie filmu poprzedziło kilka słów wprowadzenia w jego problematykę i powody angażowania uczniów w przedsięwzięcia Fundacji Forum Dialogu, która poniosła koszty organizacji projekcji. Komentarz do zdarzenia przygotowała Bożena Gąsiorowska Liderka Forum Dialogu i w jednej osobie nauczycielka języka polskiego w naszej szkole oraz opiekunka projektów Szkoły Dialogu w naszym liceum. 

Na sali podczas trwania filmu panowała niemal kompletna cisza. Jego obrazom - nieraz okrutnym, czasem bardzo wzruszającym towarzyszyły autentyczne relacje, które stanowiły teksty wypowiadane przez aktorów lub czytane za offu. Są one malutką częścią relacji zebranych przez Oneg Szabat, które nazwano po wojnie, gdy je odnaleziono- Archiwum Ringelbluma. 

Mieliśmy okazję obejrzeć film opowiadający o tym, jak powstał unikatowy zbiór kilkudziesięciu tysięcy dokumentów będących świadectwem o Zagładzie polskich Żydów, który w 1999 roku wpisano na listę UNESCO "Pamięć Świata" jako zabytek światowego dziedzictwa. Reakcje po zakończeniu filmu świadczyły o tym, że ten fabularyzowany niezwykły dokument ma wielką siłę oddziaływania, jednych wstrząsnął, innych wzruszył, a jeszcze innych sprowokował do głębokiej zadumy, ale chyba nikt nie pozostał obojętny na krzyk rozpaczy z nie tak odległej przeszłości. 

A co każdy oglądający uczyni z "tą wyłowioną z oceanu niepamięci butelką" to już pokaże przyszłość. Miejmy nadzieję, że przestroga z przeszłości wybrzmiała dość mocno!



Wycieczka do Nałęczowa

"Wycieczka do Nałęczowa"

Dnia 8 października 2019 r. klasy 2D oraz 2F uczestniczyły w wycieczce do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego. Podczas tego wyjazdu uczniowie zobaczyli od środka pracownię Stefana Żeromskiego znajdującą się w Nałęczowie. Dzieje patrona naszej szkoły, związane z owym muzeum, przejmująco przedstawił przewodnik. Licealiści dowiedzieli się od niego, że w tym miejscu twórca napisał wiele arcydzieł np. powieść zatytułowaną "Siłaczka". Nasz "wykładowca" opowiedział także wiele anegdot z życia Stefana Żeromskiego. Następnie drugoklasiści wraz z opiekunami wybrali się na krótką przechadzkę po parku zdrojowym, który znajduje się nieopodal chaty patrona naszego Liceum. Ostatnim punktem wyjazdu była wizytę w Kazimierzu Dolnym, gdzie uczniowie mogli wcielić się w rolę przewodników. Każda z klas wybrała śmiałków, którzy opowiedzieli o rynku głównym oraz wybranym przez siebie zabytku w okolicy miejsca początkowego. Na zakończenie zwiedzania cała grupa wspięła się na Górę Trzech Krzyży, by podziwiać piękną panoramę miasta.



Strona 27 z 132 << < 24 25 26 27 28 29 30 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25